Test Hagstrom D2F

November 10th, 2008
Napísal:
Kategória: Testy

V rámci nového smerovania portálu Gitaristi, sa rozvíja viac spolupráca aj s predajňami hudobných nástrojov a aj ich s ich distribútormi. Úplne prvou lastovičkou tohto spojenia na poli testovania, recenzovania nástrojov a príslušenstva je test gitary, ktorej značka bola pre mňa veľkou neznámou. Hagstrom. Znie to ako značka sedačky z predajne IKEA :). Teda aspoň mne. Ale pravda je iná, je to značka gitár na veľmi slušnej úrovni vo vyššej strednej triede, keby sme mali použiť automobilovú terminológiu.

Z obchodu On board som si vyzdvihol futrál a čakal som až domov na prekvapenie, ktoré skrýva. Prekvapenie bolo už na prvý pohľad príjemné. Gitara lespaulovského tvaru, ale len vzdialene pripomínajúca svojho bohatšieho príbuzného. Telo je pravdepodobne väčšie ako u modelov značky Gibson. Strunník ja uchytený na zadnom pásovom držiaku a je na malom pánte ako kedysi strunníky najstarších 335 modelov Gibsonu. Je na ňom aj vkusné a zdobené H ako znak firmy. Struny potom prechádzajú cez pevnú kobylku, ponad snímače a pražce až k nultému a následne firemným mechanikám. Majú zaujímavý tvar a chodia veľmi presne, držia ako pribité. Vráťme sa ale k telu. Je tak ako celá gitara veľmi pekné a kvalitne remeselne spracované. V hornej polovici je umiestnený F výrez čo vytvára dojem pololubovej gitary. Učite to nejakým spôsobom ovplyvňuje aj zvuk, ale ako presne mi uniklo. Beriem to skôr ako estetický prvok a nutné povedať, že vydarený. Telo má sunburstový nádych, ale to už je lepšie vidieť ako o tom len písať. Špecialitou firmy je materiál hmatníka, ktorý sami označujú ako Resinator. Je to zmes pilín, uhlíkových vlákien a bohvie ešte čoho. Hrá sa na to excelentne. Hmatník je najvačším prekvapením tohto nástroja. Tenký, dostatočne široký, dokonale padnúci do ruky. Máte pocit, že naň hráte už roky. Nachádzajú sa na ňom perleťové bodky na označenie polôh a na hlave je logo v perleťovej intarzii, aká sa dáva na luxusnejšie modely. Celý technický popis gitary, materiály a ostatne podrobnosti nájdete priamo na stránke výrobcu.

http://www.hagstromguitars.com/deluxef.html

Tu sa pravdepodobne dozviete aj viac o ich technológií Resinator. Gitara je osadená snímačmi vlastnej výroby, ktoré označujú ako humbucker Custom 60….nič nehovoriaci názov… treba podotknúť, že obidva sú rozpínateľné na single prepínačom vedľa tónovej clony a hlasitosti.

Tiež je potrebné spomenúť, že gitara je určená skôr na čistejšie až poloskreslené zvuky ako na brutálne skreslenia. Snímače hrajú vyrovnane, zachovávajú farbu nástroja a podľa môjho poznania sú stredne silné. Po rozopnutí na single je výstup relatívne slabý a snaží sa byť svojský a nekopírovať zvuky Fendru. Na modelingový aparát Line 6 Flextone III XL vykazoval krkový snímač z nejakých dôvodov temnejší zvuk, ale na žiadnych iných aparátoch sa táto vlastnosť už nevyskytla. Osobne neviem či gitary v On boarde ešte nastavujú, ale v každom prípade nedostanete domov polotovar, ktorý ešte treba dorábať a nastavovať. Gitara je skvele nastavená, oktávy dokonale ladia a aj výška strún, je aspoň pre mňa, optimálna.

Ja osobne by som použitie tejto gitary videl v pope až poprocku. Tam si svoje miesto zastane skoro na 100%. Skoro píšem preto, lebo ešte pozične silnejší a starší bratia z USA tam majú svoje miesto už desaťročia. Zvukovú ukážku som nahral so štandardným podmazom z workstationu strednej triedy. Vzhľadom na cenu a úžitkovú hodnotu gitary, vychádza Hagstrom D2F viac než priaznivo. Keby som ju mal porovnať trebárs a modelmi Epiphone v tejto cenovej relácii, je Hagstrom nástroj minimálne o triedu lepší. Cena tohto konkrétneho modelu je v On boarde 19 990 Sk.

Keby som mal tento testík zakončiť celkovým zhrnutím dojmu z gitary, tak by som pravdepodobne použil termíny elegantná a príjemná. A to nie je vôbec zlé. Vyslovené zápory a nedostatky som na tomto konkrétnom modely nenašiel. Vzadu na hlave je nálepka quality chceck bayer music Germany, je to jediný poznávací nápis na celej gitare, ale či sa v Nemecku aj naozaj vyrába netuším. Snáď sa ešte v nejakom teste s iným modelom tejto značka stretneme a uvidíme ako to chlapíci v Hagstrome robia ďalej!

Zvuková ukážka

[diskusia k článku]


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.