Čas na nový gear? 5 dôvodov, kedy kupovať novú výbavu.

Október 3rd, 2018
Napísal:

GuitarGear

Asi každý z nás pozná ten pocit, keď vkročí do hudobnín pripravený minúť dáky ten eurodukát na nový kus výbavy. Pohľad na všetky tie gitary, krabičky a aparáty dokáže aj tým najzaritejším rockerom vpumpovať do žíl pocit decka čakajúceho na rozbalovanie vianočných darčekov. Ale kedy je ten správny čas? Univerzálna odpoveď pravdepodobne neexistuje. Potreby profesionálneho muzikanta sa často viac či menej odlišujú od potrieb amatérov zvierajúcich svoje dlhokrké krásky v teple svojich domovov. Na svojich potulkách svetom digitálneho obsahu som ale natrafil na pár dôvodov, ktoré majú snahu obstáť pri prvotnom spytovaní svedomia.

Keď meníš žáner
Tak pri tomto sa asi fakt nedá nič namietať. Šípka s aktívnymi EMG asi nebude ideálnym nástrojom do jazzového tria, a s ukulele na metalovom feste asi tiež moc vody nenamútiš (aj keď treba uznať, že borci, ktorí majú metal v krvi, dokážu aj v tomto prípade riadne zavariť). Keď už sme pri tom, nedá mi nespomenúť Sarah Longfield s takýmto podareným coveríkom:

Samozrejme platí, že doba napreduje, hudobné žánre posúvajú svoje hranice a experimentovaniu sa medze nekladú.

Keď chceš rozšíriť svoje obzory
Alebo keď máš čo do činenia s množstvom rôznych štýlov hudby ale nechceš zapratať gearom celú obývačku. Alebo keď ťa pri poslednom vykladaní tvojej obľúbenej 4×12 bedne z dodávky seklo v krížoch a po menách všetkých svätých si sa zaprisahal, že tomuto odzvonilo. Na trh sa stále dostávajú nové a nové nástroje bijúce sa o pozornosť muzikantov, ktorým spraví väčšiu radosť jedna vydarená univerzálnejšia gitara ako 3 kufre, o ktoré väčšinu času zakopáva alebo ich nebodaj musí sám prevlákať po každom koncerte. Zarábaš si na chlebík hraním 3 akcií do týždňa a na tie najbližšie sa Ti ozaj nechce ťahať Tvoj vytunení 15 kg pedalboard? Čo tak skúsiť niektorý z vydarených mulťákov, alebo dať šancu značkám ako Kemper alebo Fractal. Asi predsalen budú mať čosi do seba, keď si zaslúžili pozornosť takých mien, akými sú Steve Vai, John Petrucci, Dweezil Zappa, Keith Urban či Guthrie Govan.

Keď Tvoj gear zastaral alebo sa doslova zodral
Tu samozrejme nie je reč o vintage kúskoch, ktoré každým rokom získavajú na hodnote, ale o priemerných masovo produkovaných nástrojoch, aparátoch alebo spotrebnom materiáli, ktorý proste raz za čas potrebuje vymeniť. Že ten koncák Tvojej obľúbenej hlavy občas zaslúži vymeniť lampy Ťa po pár rokoch prestáva prekvapovať. A že tu či tam občas dačo zachraští, keď točíš tými poťákmi na gitare? Ani struny nevydržia večne. Ako často ich meniť, to závisí od mnohých premenných. Typov strún je mnoho, a aj táto časť gearu dokáže gitaristov rozdeliť názormi do viacerých táborov, o čom by sa pri troche snahy dal hádam napísať aj samostatný článok. Aj trsátka sa zvyknú skôr či neskôr opotrebovať a ako Meky Žbirka spieva „že cesty späť… niet“, tak veru aj v tomto prípade neostáva nič iné, len si nakúpiť do zásoby. A že prečo zrovna spomínam pri geare trsátka? Taký Mark Knopfler napríklad v jednom z rozhovorov trsátko označil za najlacnejší zosilovač. A že sa toho „len“ s trsátkom veru dá naozaj veľa našpekulovať, o to nie je na internete núdza. Kto má chuť v rámci prokrastinácie stráviť pár minút s videami na youtube, môže na túto tému začať napríklad s nasledovným:

Ak chceš sledovať nové trendy
Možno to niektorým príde smiešne, ale v dnešnej dobe je bežné, že sa početné skupiny ľudí orientujú na novinky. Aj medzi muzikantami nie je jednoduché byť rozpoznateľný a prichádzať vždy s niečím novým. Pri týchto slovách sa zrejme viacerí z nás pousmejú, že to predsa primárne nie je o výbave. Nikto ale nezaprie, že neoddeliteľnou súčasťou výsledného zvuku je gear, ktorý dokáže byť inšpirujúci a je súčasťou rukopisu mnohých gitaristov v mnohých legendárnych songoch. Navyše tvorba hudby je často spojená s experimentovaním, ktoré v kombinácii s neustále rastúcimi možnosťami dostupnej výbavy dokáže prinášať nečakané výsledky. V poslednom období sa vo veľkej miere začínajú presadzovať aj digitálne efekty, ktoré majú rôzne výhody pre rôzne skupiny hráčov. A vstupom do digitálneho sveta sa veru naozaj novinky oplatí sledovať, pretože tempo vývoja sa znásobuje každým rokom.

Keď chceš naštvať svojho partner-a /-ku
Najlepšie na záver. Milí priatelia, k tomuto asi naozaj niet čo dodať.


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.