Guitariano – pre gitaristov aj negitaristov

Február 2nd, 2006
Napísal:
Kategória: Testy

Oproti klávesovým nástrojom sú jednotlivé tóny, alebo akordy tvorené stiskom kláves, ktoré sú umiestnené medzi pražcami krku Guitariana takisto ako na krku klasickej gitary. Jednotlivé tóny, alebo akordy sa ozvú bezprostredne po stisku príslušných kláves na krku nástroja. Tým tento stýl hry pripomína hru na gitaru jednou rukou /tzv. hammering /. Pre zlepšenie dojmu hry ako na bežnú gitaru sú nad klávesami natiahnuté ľahko stisnuteľné gumenné struny. Pravá ruka slúži k ovládaniu systému automatického doprovodu /resp. pri použití tlačítka „Chord memory“ k nahraniu ďalej sa opakujúceho harmonického úseku do pamäti / a k ovládaniu ostatných funkcií Guitariana, ako napríklad voľba tónu, rytmu, hlasitosti atď. Tlačítka slúžiace k ovládaniu automatického doprovodu sú usporiadané do dômyselného akordového systému, ktorý sa nazýva akordový kruh.

Ovládanie tohto systému je veľmi jednoduché a pre transpozíciu doprovodného akordu nie je potrebná žiadna vizuálna kontrola a preto sa hráč môže plne sústrediť na hru ľavou rukou, keď nahráva do pamäti zvolený chórus /zpev,alebo jednoduchú melódiu/. Systém akordového kruhu je patentovaný vo väčšine vyspelých krajín sveta. Pravá ruka zostáva pri hre stále v tej istej pozícii a prst ovláda iba 3 tlačítka, ktoré sú umiestnené nad sebou . Palec ovláda skupinu 6 tlačítok po lavej strane akordového kruhu a slúži k modifikácii základných durových akordov na typ molový, septakord, dim. atď. Palec takisto slúži k ovládaniu prídavných funkcií ako napr. Chord memory, Fill In Select, Stop Time atď. Dlaň slúži k ovládaniu dvoch tlačítok pre spustenie – resp. zastavenie dopro-vodu a vloženie rytmického prechodu. Ďaľšou výhodou Guitariana je, že nie je potrebná žiadna znalosť techniky akordovej hry klávesových nástrojov, takže je vhodný ako pre gitaristov, tak i pre úplných hudobných začiatočníkov.


S pomocou tohto systému môže veľmi dobre zahrať jeden hudobník ako celý orchester.Nástroj je vhodný ako pre sólovú, tak i doprovodnú hru. Je to jedna veľmi vydarená samohrajka gitarového typu, nakoľko celý systém vrátane zosilovača a reproduktora je uložený v tele gitary, takže k hre nepotrebujete okrem chuti na hranie nič. Vďaka týmto vlastnostiam je veľmi vhodným nástrojom ako pre amatérskych, tak iprofesionálnych gitaristov, sólových spevákov a gitarových hudobných skladateľov a pod. Bližšie informácie o tomto nástroji, ukážky hry, fotografie typov a podrobný popis nájdete na www.guitariano.com

2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.