Stal som sa majiteľom multiefektu od Line6 – PODxt Live. Je určený na živé hranie, má k tomu prispôsobené všetky ovládacie prvky a naozaj dobre. Konštrukcia prístroja vyzerá byť pevná, je kovová – zdá sa, že sa tak ľahko s ním nič nestane.
Ale možnosti sú oveľa väčšie ako len na live hranie, ovládanie parametrov cez midi, pridanie ďalšieho pedálu a nastavenie, čo budú obidva potom ovládať, ale hlavne USB výstup na prepojenie s počítačom a možnosťou ovládania cez PC, kde je to naozaj prehľadné, možnosti vytvárania zvukov a uloženia v PC, takisto si môžete stiahnuť rôzne nastavenia užívateľov cez internet. Podpora je skutočne veľká a ovládanie vynikajúce.
Dá sa aj s najnovším softwareom cez USB nahrávať do svojho obľúbeného programu, kde sa len nastavia v audio nastaveniach ASIO PODxt Live drivere.
Pravdupovediac prednastavené továrenské zvuky ma neoslovili ako obyčajne. A po dni hľadania najväčšej a použiteľnej šťavy som začínal byť sklamaný, lebo som sa k tomu nevedel dopracovať. Pri starom POD-e si stačilo vybrať medzi aparátmi Modern High Gain a bolo vybavené, aj keď v nahrávke bolo počuť, že zvuk je trošku umelý. Lenže tam už možnosti editovania neboli dobré a nebol ďalší výber zvuku.
Potom som zmenil prístup a postavil som sa k tomu tak, ako by som musel nastavovať priamo aparáty naživo. A zrazu sa mi začali vynárať možnosti. Treba sa naozaj hrať s nastaveniami, je tam 36 aparátov, dajú sa ešte dokúpiť a doinštalovať ďalšie. Väčšina aparátov sa chová naozaj pod prstami podobne ako ozajstné lampové aparáty, teda apoň porovnávam moje skúsenosti s nimi. Priamo k nim už sú priradené bedne, ktoré by sa k nim mali najviac hodiť, ale dajú sa vymeniť za ďalšie. Zas je tam 24 verzií a značiek bední na výber.
Ďalšia fáza, ktorá je dôležitá, je vybratie vhodného dokrmovača, zas sú na výber rôzne možnosti Fuzz-ov, Screamer, Classic distortion, Compresorov, Auto Wah, Swell, Tube driver a mnoho ďalších..
Práve tu sa dá spraviť veľa s výsledným zvukom aparátu, ale aj pokaziť, presne ako to býva v skutočnosti. Zas neznejú umelo a dá sa naozaj vyčarovať veľa rôznych nastavení len na jednom aparáte.
Okrem toho je tu samostatný Compresor s vlastným nastavením, Gate na odstránenie nechceného šumu.
Nachádza sa tu sekcia modulačných efektov – rôzne druhy Chorusov, Flangerov, Tremól, Phaserov, Rotary Drumov a plno iných s dobrými nastaveniami. Všetky znejú dobre, nie ako u lacných multiefektov.
Podobne je to aj v sekciách Reverbov a Delayov kde sa dá nastaviť všetko možné a znejú naozaj dobre.
Multiefekt obsahuje 1 pedál, ktorý sa dá počas hrania prehodiť buď na Wah alebo Volume. Wah má nastavenie tolerancie a Volume nastavenie najtichšej polohy. Dajú sa aj umiestniť buď pred aparát alebo za. Wah zneje dobre. Je možnosť pripojiť druhý pedál, tam sú potom ďalšie možnosti, čo sa dá ktorým pedálom ovládať, napr. jedným volume a wah a druhým reverb, alebo compresor. Možností je zopár.
Čo je ale dobré, multiefekt môže využiť aj majiteľ lampového aparátu, lebo sa dajú všetky sekcie vypínať ako v skutočnosti. Keď sú vypnuté všetky, multiefektefekt je bypass. To znamená, že sa dá vypnúť len sekcia aparátu a využije sa v slučke skreslenie skutočného aparátu, ktoré sa môže vhodne doplniť dokrmovačom z multiefektu a samozrejme nejakým modulačným efektom, reverbom, delayom a compresorom tiež z multiefektu.
Zvukové ukážky dodám, ešte sa budem hrať s nastaveniami, je tam toho naozaj veľa a treba vhodne upravovať korekcie či už u aparátu alebo dokrmovača, takisto vhodný výber bedne k danému aparátu. Výsledky znejú výborne, som nakoniec dosť prekvapený. Treba ale stráviť veľa času pri nastavovaniach.
Všetkých odporcov digitálnych efektov pozývam na otestovanie, prípadne to rád vyskúšam na dobrom lampovom aparáte, čo to dá.
Ďalšie info, videoukážky, parametre a pod. na oficiálnych stránkach Line6: http://www.line6.com/podxtlive
Môžem povedať, že doteraz som viac nadupaný multiefekt nepočul a zvuky znejú výborne, ale zatiaľ je pravda, že som ho poriadne vyskúšal len cez PC na malinké bedničky. Už sa neviem dočkať, kedy ho vyskúšam aj na PA a na môj lampový aparát na čistý zvuk. Uvidíme potom.
Pridávam teda nejaké zvukové ukážky, stihol som ich večer len pár, práca volala. :) Ďalšie budem priebežne časom pridávať. Hrané na mojej robenej elektrike (mahagon+kanadský orech). Zameral som sa na driveové zvuky.
Najprv zvuky postavené na simulácii aparátu Soldano SLO-100 head. Simulácia sa volá Solo 100.
– len zvuk "aparátu" hraný cez kobylkový humbucker
– len zvuk "aparátu" hraný cez krkový singel
– ako predkrmovač použitý Screamer (simulácia krabičky Ibanez Tube Screamer – Overdrive Pro TS-808), hrané cez humbucker
– predkrmovač Screamer, hrané cez singel
Ďalšie sú založené na simulácii Marshall 100W Super Lead, na ktorom hral Van Halen istú dobu. Simulácia má názov Plexi Variac:
– zvuk "aparátu" hraný cez kobylkový humbucker.
– zvuk "aparátu" hraný cez krkový singel.
– ako predkrmovač použitý Tube Driver (simulácia krabičky Chandler Tube Driver s jednou lampou 12AX7 – hral na tom Eric Johnson), hrané cez humbucker.
– predkrmovač je Classic Distortion (simulácia ProCo Rat), humbucker.
– Tube Driver, hrané cez singel.
– Classic Distortion, singel.