Igor Keller Custom Bird 22

Október 21st, 2008
Napísal:
Kategória: Testy

Konštrukcia

Konštrukčne táto gitara vychádza z modelu „Modern Eagle II“ od firmy PRS, ale má aj niekoľko vlastných konštrukčných prvkov, ktoré ja považujem za pokrokové. Gitara je tradične z mahagónu (odroda khaya, ktorú používa aj PRS) s mahagónovým krkom z jedného kusu lepeným pod uhlom. Na tele je pomerne hrubý javorový top zo žíhaného javora, ktorému by som podľa kresby a trojrozmernosti prisúdil prívlastok „top 10 flame“, čo je u PRS nadštandard za nenormálny príplatok. Čo mi ihneď udrelo do očí bolo výrazne menšie, do ruky príjemne sediace rozšírenie pri vlepenom spoji tela s krkom.Túto časť som vždy považoval u gitár PRS za trošku odfláknutý bod, ale človek si zvykne aj na šibenicu. Ďalším výdobytkom skúseností u gitarárov sú duálne karbónové výstuhy v krku. Podľa výrobcu zabezpečujú, že sa krk bude dať pravidelne a rovnomerne nastaviť, pričom skrútenie krku má rovnakú pravdepodobnosť ako stret s kométou. Hmatník je z ebenu, ktorý je naozaj skvostom bol vyhotovený podľa požiadaviek s veľmi efektným perleťovým vykladaním. Hlava v štýle PRS je ozdobená perleťovým logom Keller.

Vyhotovenie

Ako vidno na fotkách, gitara sama o sebe je skvost – už len si na nej zahrať.. Ale poďme postupne. Javorový top bol namorený v tmavočervenej farbe, ktorá nechala vyniknúť celú kresbu a ohraničuje ho krémový binding. Až z blízka som si všimol, že binding nie je plast ale pravidelný 2 mm pás javorového topu v prírodnej farbe, ktorý bol precízne zapracovaný a tak sa vyhol moreniu na červeno. Zadná strana ako aj krk zostali v prírodnej farbe mahagónu. Použitý lak bol klasický nitrolak, ktorý je v podstate rarita u veľkých firiem – mimo custom shopov alebo nástrojov na objednávku. Aspoň z mojej skúsenosti táto úprava nechá nástroju priestor na lepšiu rezonanciu a hĺbku tónu. Hardvér pozostával z niklovej kobylky Tonepros AVT-II model „wraparound“, RS kitu (k tomuto sa ešte vrátim), originálnych zamykacích mechaník PRS, graphtec nultého pražca a snímačov Lindy Fralin PAF. Pri pomyselnom spočítaní ceny len jednotlivých súčastí hardvéru som sa dostal na dosť vysokú cenu – každá jednotlivá súčiastka je považovaná za vysoký štandard ak nie to najlepšie a dostupné na dnešnom trhu.

Igor Keller Custom Bird 22

Zvuk a pohodlie pri hraní

Zvuk sám o sebe je veľmi subjektívna záležitosť u každého gitaristu. Napriek tomu budem písať o svojich pocitoch z tohoto nástroja. Mal som možnosť ho porovnať s Gibson les paul custom zo skorých 70tych rokov. Konštrukčne sú tieto gitary veľmi podobné, viacmenej PRS vychádza z konštrukcie Gibson akurát má inú menzúru. Obe gitary boli s ebenovým hmatníkom a z mahagónu. Dokonca aj snímače mali rovnako osadené s Lindy Fralin PAF 8k,9K set. Z oboch gitár liezol krásny medový zvuk na krkovom snímači, vyrovnaný zvuk s pevnými basmi s cinkavým attackom na snímači kobylovom. Na moju smolu som nestihol gitaru nahrať na svoje obvyklé nahrávadlo, nakoľko si po nástroj prišiel natešený vlasník a z pred nosa mi ju vzal. Jediný rozdiel medzi týmito dvoma gitarami ktorý som si všimol bol ten, že PRS bola mierne mäkkšia v stredoch ako les paul custom. Na krkom snímači som ma pocit, že sa to skôr blíži k chlpatému nábehu Les Paul štandarda.

Týmto sa chcem vrátiť k RS kitu ako som písal. RS kit je sada špeciálnych potenciometrov CTS, kapacitorov a switchcraft prepínača do gitary. Sám som sa k tomuto zázraku dostal na Les Paul fóre, kde všetci starí gitaristi odporúčali dávať do nových gitár práve toto aby sa vydoloval z gitary ten najlepší zvuk. Sám som to skúsil, namontoval pár známym do gitár a čuduj sa svete.. Les Pauly, ktoré predtým blatili v basoch a strácali výšky pri stiahnutí potenciometra zrazu ožili a nadobudli nové frekvencie – či už rozšírene basové pásmo alebo cinkavé výšky. Možno je to netopieria záležitosť a v kapele je to jedno, ale rád sa radím k milovníkom starých nástrojov, aparátov a aj krásnych zvukov. Späť ku gitare. Keď som na gitare tejto hral prvý krát, tak ešte voňala nitrolakom. Pražce boli medium-jumbo a 10tky struny sa mi zdali mäkké a poddajné aj pri veľkých bendoch dva tóny. Na aparáte vox som si zahral príjemný blues na krkovom snímači, na kópii marshalla rockenrol od podlahy.

Igor Keller Custom Bird 22

Záver a zhodnotenie

Gitara ma zvukom veľmi dostala, hoci neobľubujem tvar PRS. Spracovanie dreva a laku nemá zmysel ani popisovať – krásna a precízna robota. Baby hlavne okukávali perleťou vykladaného orla na 12tom pražci. Nesadli mi dve veci: menzúra gitary 25“, čo je skôr konštrukčná záležitosť a nie negatívum gitary. Druhá bola kobylka wraparound, pričom struny pre moju hru postrádali požadovanú odozvu. Mlátim do gitár a mám rád hrubšie struny, takto prevlečené struny sú pocitovo mäkkšie a majú väčší rozkmit. Možno by som prijal aj binding okolo hmatníka, ale kedže ho zákazník nechcel, tak tam nebol.

Obával som sa, ako bude hrať popri les paule z honduraského mahagónu – keďže mýtov okolo dreva je veľa – ale môžem zodpovedne prehlásiť, že obe gitary, či už Keller Custom Bird 22 alebo Gibson Les Paul pri porovnaní boli na rovnako vysokej priečke.

Býva zvykom uvádzať pozitíva a negatíva na záver. Sám som žiadne negatíva nenašiel, respektíve nie vo vyhotovení práce alebo zvuku. Túto gitaru radím za výrobok rovnakých kvalít ako gitary z custom shopu renomovaných značiek, nie štandardnej produkcie. Keďže toto bol nástroj na mieru a za nemalé peniaze, verím, že zákazník bude veľmi spokojný. Ako sme si všetci štyria nad tou gitarou povzdychli.. „tiež by som rád mal takú gitaru..“ Cena gitary s použitými súčiastkami sa vyšplhala na 48 500sk, 1600 euro. Pre porovnanie, PRS Modern Eagle II stojí okolo 5 tisíc dolárov a vyššie. Les Paul Custom od 4 tisíc dolárov a viac.

 

Sám hodnotím negatívom menzúru 25 palcov, kobylku wraparound nakoľko mi nevyhovovali.

Odkazy

RS Kit http://www.rsguitarworks.net/

Tonepros http://www.tonepros.com/products.htm

Lindy Fralin http://www.fralinpickups.com/reviews_hb.asp

 


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.