Framus Diablo Pro

September 16th, 2008
Napísal:
Kategória: Testy

Nedávno mi zavolal kamoš, s ktorým si často vymieňame gitary a aj skúsenosti s nimi, že doviezol z Čiech nového koníka do stajne. Jednu skúsenosť s gitarami Framus už mám, pretože sám vlastním model Panthera pro. Druhá skúsenosť sa volá Diablo pro.

Zaujímavé je, že baby, ktoré ju videli, si neodpustili poznámku, že je divná. Ale to je samozrejme a polemické, vkusové otázky nechajme bokom, veď aj autá vyberajú podľa farby…

Tento model je v naturál úprave stratocastrovského tvaru, ale len telo. Krk a hlava sú typicky framusovské. Na tele sú tri Seymour Duncan snímače vysokej kvality, miniatúrny nezvyklý pickguard, tremolo Wilkinson a dva chrómové potenciometre s perleťovými vrchmi ladiacimi s pickguardom. Jeden vyťahovací, ktorý slúži na rozpínanie cievok snímačov.

Jednoznačnou výhodou tejto gitary je variabilnosť a všepoužiteľnosť. Kľudne ju môžete mať ako jedinú gitaru a zahráte takmer všetko. Spája najlepšie vlastnosti gitár typu Fender a Gibson. V singlovom móde zapojenia snímačov to zvoní ako v Noterdame! Medzipolohy, aj jednotlivé snímače ochotne kopírujú stratovský twang. Je to účel, prečo sú tak vybrané a zapojené. Náhrada stratu je veľmi dôstojná a to aj pri čistom zvuku, aj pri skresleniach.

Framus Diablo Pro

Pri humbuckeroch sa po zatlačení volume potenciometra sa strat zmení na rockovú gitaru so všetkým, ako sa patrí. Gitara má hutný zvuk pri beglajtoch, pričom si zachováva absolútnu čitateľnosť a to pri všetkých troch snímačoch. Nenašiel som po nastavení výšky snímačov medzi nimi rozdiel v konkrétnosti a vyrovnanosti zvuku. Pri sólovej hre ide gitara ochotne do väzby a priaznivci hutného rockového zvuku budú minimálne spokojní, keď už nie nadšení.

Framus Diablo Pro

Najvyššie skreslenia nepoužívam, ale som presvedčený že Diablo to prejde aj pri moderných Higainových aparátoch so cťou. Veľmi som ocenil pri všetkých spôsoboch hrania kvalitu tremola Wilkinson s vyrazeným logom Framus, čiže asi je robené na zákazku pre Nemcov. Jednozvratné tremolo s veľmi presným nastavením výšky a aj kobylkových kameňov. Jediný problém som mal s pákou, lebo nemá žiadny závit ani inú aretáciu a stále vypadávala. Napísal som na Fórum a odpoveď prišla okamžite. Zospodu na tele tremola je malý červík, a imbusom sa páka dotiahne tak, že sa pomerne voľne hýbe a nevypadne. Tremolo sa nerozlaďuje, čo je iste aj zásluha kvalitného nultého pražca. Krky na Framusoch sú úžasné! Je to môj názor a netvrdím, že je absolútne pravdivý, ale s Framus krkmi mám pocit, že tú gitaru mám 10 rokov. Nesmierne príjemný profil, super materiál a o spracovaní ani nehovorím. Na určených polohách sú perleťové bodky a na hlave pekné intarzie a logo firmy. Mechanika chodí veľmi presne a drží ako má. Napínací „šrób“ v krku je na hlave zakrytý vkusným krytom s logom modelu gitary.

Framus Diablo Pro

Zdá sa mi, že veľa chválim. Ale keď chcem byť pri tejto gitare objektívny, a zoberiem do úvahy ešte aj pomer ceny a výkonu gitary, pri cene okolo 28 000 Sk po prerátaní kurzu, je za tie peniaze hodnota gitary adekvátna. Keď si kúpite dve gitary aby každá z nich dosahovala úroveň Diabla, dostanete sa k číslu oveľa vyššiemu. Dva v jednom sú nielen šampóny s kondicionérmi, ale aj gitary a Diablo určite také je.

  • Telo: Výberový bahenný jaseň
  • Krk: Šróbovaný Bolt-in Ovangkol
  • Hmatník: Palisander
  • Snímače: Originál Seymour Duncan: 1x SHR-1, 1x SSL-1, 1x SH-4
  • Mechaniky: Chrómové Framus
  • Kobylka: Framus Chrom Vibrato by Wilkinson
  • Nultý pražec: Framus Low Friction
  • Originál perleťový celluloid pickguard
  • Prepínač: Framus 5 polohový
  • Ovládánie: 1x Volume push/pull pre rozpínanie Humbuckeru, 1x tónová clona

(obrázky sú zo stránky výrobcu)


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.