Gitarová jednohubka: 5 najvýraznejších gitár: Paul McCartney

August 7th, 2020
Napísal:

Ahojte, gitaristi!

Kedže v minulom článku sme sa pozreli na 5 najvýraznejších gitár Georga Harrisona, tak dnes sa pozrieme na 5 najvýraznejších/najdôležitejších gitár/basgitár Paula McCartnyho z obdobia skupiny The Beatles. Samozrejme, niekomu tam niektorý kúsok môže chýbať a niektorý môže byť navyše, ale snažil som vybrať fakt tie naj.

 

Hofner 500/1 1961, 1963

Asi najznámejšie Paulové nástroje. O týchto basgitarách som už článok písal, viď https://gitaristi.sk/paul-mccartney-a-basy-hofner/

V skratke – Paul kúpil prvý model ešte v Hamburgu v roku 1961 za 287 vtedajších mariek, čo bolo asi 30 libier. S touto basgitarou nahral  prvé platne skupiny The Beatles, a to až po platňu “With The Beatles”. Potom dostal začiatkom roka 1964 vylepšený model, ktorý mal snímače ďalej od seba, vďaka čomu dostala basa viac výšok. Pôvodný model z roku 1961 potom používal už len ako záložný nástroj. Naposledy s ňou bol Paul videný pri natáčaní klipu pre skladbu “Revolution”. Onedlho potom – v roku 1969 – bola ukradnutá zo štúdia na Abbey Road.

 

 

 

 

 

 

Druhý kus z roku 1963 používa Paul dodnes a jedná sa o jeho veľmi obľúbený nástroj.

 

 

 

 

 

 

Rickenbacker 4001S – LH

Paul dostal tento ľavoruký Rickenbacker od syna šéfa firmy Rickenbacker, Johna Halla. Jednalo sa o jeden z úplne prvých ľavorukých Rickenbackerov vôbec. Paulov kúsok so sériovým číslom DA23 je možné počuť na všetkých platniach skupiny The Beatles od roku 1965. Tento Rickenbacker pôvodne vo farbe FireGlo si Paul nechal pomaľovať psychadelickými vzormi. Neskôr ju dal vybrúsiť a nechal ju v prírodnej farbe. Táto basa je dodnes súčasťou McCartneyho zbierky.

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=rblYSKz_VnI

 

Epiphone Texan FT-79

Túto gitaru si Paul kúpil v decembri 1964. Paul na nej nahral legendárnu skladbu “Yesterday”. Paul by ju mal vlastniť dodnes. Avšak podľa iného zdroja ju 15. 10. 2003 predal a peniaze z predaja použil na charitatívne účely.

Edit: Túto gitaru kúpil Paul v legendárnom obchode Manny’s Instruments v New York City za vtedajších 175 dolárov. Jednalo sa veľmi kvalitnú akustickú gitaru a jej predlohou bol Gibson J-45. Zaujímavosťou je, že obe gitary sa vyrábali v Kalamazoo vo fabrike Gibson.

 

 

 

Framus Zenith Model 17

Teraz sa vrátime trochu v čase, a to až do júna 1956, kedy Paul dostal na svoje štrnáste narodeniny od svôjho otca trúbku. Avšak práve vtedy Angliu zachvátil rock’n’roll, tak Paul s otcovým súhlasom vrátil trúbku do obchodu a kúpil si tam túto nemeckú gitaru. Táto je zaujímava tým, že na nej Paul v roku 1958 zložil skladbu “When I’m Sixty-Four”. Túto gitaru Paul vlastní dodnes, avšak už je zbavená pôvodného laku a je ponechaná v prírodnom prevedení.

 

 

 

Epiphone x

Síce s touto gitarou sú skôr spájaní “chrobáci” John a George, ale v skutočnosti Paul bol prvý, kto si tento model gitary kúpil. Tento kúsok z roku 1962 si Paul kúpil v roku 1964 na radu Johna Mayalla. Paul ju použil napríklad v skladbách “Taxman”, “Drive My Car”, “Ticket To Ride” a ďalších. Paulov kúsok má na seba namontované Bigsby typu B-7. McCartney toto x vlastní a používa dodnes.

 

 

 

 

 

 

 

Dúfam, že sa vám tento výber páčil. Určite sa nájdu aj ďalšie zaujímavé kúsky ako napríklad gitara Martin D-28, Fender Esquire alebo basgitara Fender Jazz Bass, ale osobne si myslím, že týchto 5 modelov bolo najviac výrazných

Autor: Martin Gašpar

Zdroj: https://www.beatles-komplet.cz

 


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.