Yamaha RGX A2

Marec 16th, 2006
Napísal:
Kategória: Testy

Takže myslím, že dozrel čas na moje vyjadrenie sa k tejto gitarke, keďže ju už nejaký čas denne obšťastňujem mojou zlou hrou. Je dosť nekonvenčná vo viacerych smeroch a myslím, že to ako sa v reále správa, by mohlo niekoho zaujímať.

Na prvý pohľad zaujme dizajn. Nie je pre gitarových puristov, ktorí vyznávajú vintage nástroje v rôznych odtieňoch "burst-u". Na pohľad totiž biela gitara vyzerá ako z plastu. Povrch je spredu veľmi lesklý, biela je naozaj veľmi biela. Zozadu je až veľmi šedá, znova evokuje plast (niekoho pri krku môže napadnúť tyč od vysávača). Ale keď nie ste spomínaní puristi a máte sklon k moderným technológiám a napríklad i-podom, tak gitara vás nesklame a vyzerá minimálne tak dobre ako na obrázkoch. A aj modré a zelené svetielka sa zapáčia. Viac na túto tému určite netreba písať.

Telo je sendvič ľahkého dreva v strede (možno niečo ako balza, niekde som sa dočítal že "falkata") a z vrchnej a spodnej strany sú tenké dosky z tvrdého dreva, možno javor alebo agathis. Táto stavba zaručuje extrémne nízku váhu gitary, len 2,5kg. A má špecifické akustické vlastnosti. Krk je javor, ale keďže je lakovaný, tak neviem z koľkých kusov. K telu je pripojený klasickým strat spôsobom, šróbmi. Hmatník je palisander dosť tmavý a s lesklou povrchovou úpravou. Hardware je tiež veľmi špecifický. Cylindrické ladiace mechaniky sú zaujímavé, ale trošku nepraktické, keď sa spotia ruky. Ináč fungujú ako klasické mechaniky, ladenie držia dobre. Kobylka je veľmi príjemná pre ruku, jej povrch je hladký a aj keď vyzerá ako zo šedého plastu, tak je z opctivej ocele. Je upevnená cez hrúbku celého tela až na zadnú stranu tromi "sound tubes". Klasická stratovská kobylka pri nej vyzerá ako by bola naruby. Snímače sú alnico humbuckre veľkosti soapbar. Zvukovo sú niekde medzi singlom a humbuckerom, vedia byť jemné a okrúhle, ale aj dostatočne ostré. Gitara totiž dosť reaguje na spôsob hrania a rôzne údery brnkátkom, viac ako by sa od gitary v tejto cene čakalo. Sila výstupu snímačov je skôr vyššia, ale nejedná sa o vysoko výstupové snímače pre ultra-skreslenie. Snímačom sekunduje prepínač vo forme 3-polohového otočného gombíka a jeden volume potenciometer. Vypracovanie je na jednotku, bez chyby, aj káble pod krytom sú spravené bez chybičky a čisto.

Yamaha RGX A2

Zvuk je veľmi špecifický. Nasucho hrá gitara veľmi nahlas, trošku viac sú definované výšky a vyššie stredy. Basy sú jemné, tlmenejšie. Sustain je veľmi solídny a žiadna značková a drahá gitara by sa zaň nemusela hambiť. Po pripojení je zvuk veľmi príjemný uchu, ako keby trochu krémový (vážne ma nič lepšie nenapadlo), krkový snímač je jazzový, jemný, kobylkový viac rockový, ale nie agresívny. Basy sú celkovo vláčnejšie, veľmi príjemné na čistom zvuku. Kobylkový snímač som trochu zdvihol pod hrubými strunami, aby som dosiahol vyšší výstup a attack na basoch pre skreslenie. Snímače sú skôr v oblasti basov a výšok, stredy sú potlačené. Zvuk je ale v každom prípade iný ako z klasickej gitary, ktorá má plné telo a to treba počuť. Je uhladenejší, možno trošku menej prierazný, ale ide dobre do ucha. Pri vysokom skreslení je zvuk ako keby trochu skomprimovaný, s miernym reverbom. Metalové riffy nemajú takú dravosť ako pri gitarách na to určených, no zvuk je plný, s výborným sustainom, dobre sa na ňom hrá. Celkovo sa na gitare výborne hrá, krk nie je tenký, ale je rýchly, hmatník veľmi pohodlný, dosah na najvyššie pražce je v rámci stavby gitary výborný. Pocit z hry je ako na minimálne dvojnásobne drahšom nástroji.

Gitaru vôbec necítiť na pleci, cítiť len ako prechádzajú vibrácie do brucha;)… Ak bude záuem, nahrám krátke ukážky. Gitara ma stála 14tis aj s dopravou z Nemecka a je toho hodná. Koho bolí chrbát z LP, tak nech si ju určite vyskúša.

[diskusia k článku]


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.