SkratFŠtrku sa vracia na slovenské pódiá

Marec 27th, 2018
Napísal:
Kategória: Aktuality Vybrané

 3

Zdravíme všetkým priaznivcov zdĺhavých skratiek a skratového konania na pódiu ! Inými slovami, priaznivcov hudby, pre ktorú je cesta cieľom a prihodiť sa na nej môže hocičo. A do tretice si pomôžeme ešte inou definíciou, slovami nášho kamaráta Paliho “Pabla” Gajdoša z kapely Sunity:

SkratFŠtrku je najlepšie strážené tajomstvo stredoslovenského chytrého rocku (ne)známe pre svojský nadhľad, ľahkosť komplikovanosti a tragikomickú hitovosť. Košaté a zároveň chytľavé kompozície originálne stavajú na odkaze zlatej éry prog-psych gitarovej hudby, ktorý tlmočia cez skvelé hudobné výkony a originálnu sympatickú poetiku. Toto všetko je korunované presnými a aktuálnymi textami. Predstavte si potomka tuzemského bigbítu a kravy s atómovým srdcom splodeného na Woodstocku a narodeného v post-apokalyptickom Žiari, keď pupočnú šnúru prestriháva Ursíny a po zadku ťapká Zappa.”

Ďakujem Pablo, vystihol si to !

5

So vznikom v roku 2003 sa radíme k (po)starším kapelám – avšak entuziazmus nám v žiadnom prípade nechýba. V pôvodnej zostave sme obcovali i s nástrojmi vymykajúcimi sa bežnému rockovému obsadeniu – huslákmi, flautou i sasaxafônom. Nejak sa nám už pritrafilo, že tieto inštrumenty postupne odpadli, nasledujúc svojich prevádzkovateľov a kapela sa ustálila v päťčlennej zostave, ktorú dnes tvoria:

Maťo Huba, autor textov a hudby na gitare a sólovom blekále, akýsi duchovný otiec tejto kapelky, venujúci sa aj inej produkcii – od experimentálnej hudby, cez ambient po death metal – pravidelne zaraďovanej medzi to najzaujímavejšie zo slovenskej undergroundovej scény:
https://martinhuba.bandcamp.com/music, http://kraa.sk/120-exploratory-slovak-records-2016

Matúš Holečka na kytare, akustičnej i električke,

Igi Havetta, bubeník náš statočný,

Ivan Kováč sústružiaci na base päťsústrunovke

a DJ Púšťač, aliac Miloš Dorčík obsluhujúci sampler.

 

4  1

S využitím samplera súvisí i trademark našej hudby – a to využitie dramatizácií (obsahujúce dialógy nahrané amatérskymi hercami), ktoré spúšťané vo vybraných sekvenciách dopĺňajú textami vykresľované, prevažne epické príbehy našich skladieb.

Skladby ako Mlieko – o duševných stavoch človeka chorobne závislom na mliečive, Lačný docent – popisujúca na skutočných udalostiach založený príbeh kleptomana šafáriaceho v chladničkách istej nemenovanej slovenskej vedeckej inštitúcie, Päťka viac nepríde so story (síce vyfabulovanou) o psychopatickom šoférovi autobusu a jeho tragickej poslednej jazde, Kalambur o nekonečnom pikovaní lietadielka s plnými útrobami cestujúcich na motívy ruského seriálu, či Vodár o prekérnej situácii, ktorá vznikla na stanovačke nepremysleným podráždením pracovníka vodohospodárstva, sú tak vo svojej výpravnosti dovedené do maxima a na koncertoch do vytúženého klimaxu. Nášho a zdá sa, že aj osadenstiev podnikov, kam s našou šou zavítava va va meme me me.

Dovoľujeme si vás nakriatnuť k vypočutiu/zdieľaniu týchto (a mnohých iných…) našich hudobných prečinov na našej domovskej stránke https://skratfstrku.bandcamp.com

i k pripojeniu sa k nášmu kolektívu na jedinečnej imperialistickej sociálnej sieti https://www.facebook.com/skratfstrku,
kde s nami môžete zdieľať radosti a skratosti s našou hudbou spojené i dostať sa k informáciám z prvej spakruky o dátumoch koncertov, vydaní albumov, či videí.

5dvz cover  SV cover  Sup cover

Boli by sme veľmi zlí marketéri, keby sme zamlčali prítomnosť záznamov našich koncertov na ďaľšej spriatelenej pavučinovej platforme – a to Youtube, pričom uvádzame zopár ukážok z našich posledných koncertov

 

Nemôžem nespomenúť, že nový album s veľavravným názvom “S…” – ale neprezrádzajme to ešte v tejto chvíli – je už v schopných rukách mixovacích a mastrovacích, a teda zanedlho privedieme i oficiálne na svet nového potomka, ktorý bude, akože ináč, poriadne vyskratovaný. S blížiacim sa záverom tohto článku mi príde vhodné apelovať na všetkých, ktorí dočítali až sem a tieto riadky excitovali v nich ľubovoľnú formu zvedavosti, či nebodaj myšlienku na prípadnú spoluprácu – s vašou kapelou, či podnikom, či inak, aby sa ozvali, skontaktovali, napísali, pokecali… potešíme sa a spolu tento svet urobíme krajším, pretože skrat je síce zlý pán zlej rozvodnej siete, ale dobrý priateľ všetkých s doširoka otvorenými ucháľmi – alias vejármi – a zvlášť f štrku !

Do skoku i do šrotu, priatelia

Maťo


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.