Ibanez JS1000 – najjemnejšie pokušenie

Jún 2nd, 2007
Napísal:
Kategória: Testy

Ak by som chcel v duchu hlúpeho nadpisu pokračovať, mohol by som si pomôcť napríklad aj sloganom na ultra tenké menštruačné vložky. V oboch prípadoch som  azda aj celkom trefný – kto trochu pozná tento signature nástroj (Joe Satriani), dá mi možno za pravdu. No nič – poďme radšej k recenzii :).

Ale ešte predtým musím vyznať svoj obdiv k tomuto konkrétnemu modelu. Gitary Ibanez JS mi designovo, aj zvukovo učarovali už pre veľa rokmi, keď ešte jedinou mojou gitarou bol môj home made Strat a ja som si myslel, že zo mňa bude sólový gitarista minimálne Satrianiho kalibru :). Dokonca som si aj vyrobil tvarovú napodobeninu tejto gitary z jelše s krkom z hořovického Krameru a s floydrose od Gotoh. Medzitým ubehlo pár rokov a ja som si trošku ujasnil, aké sú moje gitarové priority, no JS zostal aj naďalej mojou platonickou láskou. O to väčšiu radosť som mal, keď ma Max poprosil, či by som mu nezobral na chvíľku do opatery jeden takýto kúsok, a to rovno "ostrú" japonskú verziu JS1000.

"Satriani" je podľa mňa skvelý designérsky počin. Tvar tela vychádza v podstate zo Stratocasteru, akurát hrany sú zbrúsené oveľa extrémnejšie, a to ešte takým spôsobom, že sa telo smerom ku krajom stenšuje. Najvýraznejšie je to badateľné na vrchnej hrane tela. Na spodnej hrane je tento princíp zachovaný tiež, ale v menšej miere. Do stenšenia sú obrúsené aj oba rohy výrezov. Keď som si takéte telo kedysi vyrábal, chodil som to obkukávať do hudobnín, kde mali korejskú JS100, každý druhý deň asi 2 týždne :). Na hornej hrane tela je okrem spomínaného stenšovania v náznaku dodržané aj klasické "stratovité" vybranie na lakeť, a zo zadnej strany aj na brucho. Spolu s pololesklým bielym lakom vyzerá telo jak dokonale odliate z tvrdého plastu :). Proste paráda !

Krk má klasickú hlavu Ibanez so zlatým logom. Mne sa tento typ hlavy páči, sedí aj k tradičnejším tvarom tiel, aj k bizarnejším. Krk má inak príjemný profil. Neviem presne, aké je to "písmeno", ale nie je to ani krompáč, ani placka a ani guľatá vypuklina. Palisandrový hmatník má pomerne "placatý" rádius 9,84". Gitaru som dostal skvele naštelovanú s veľmi nizučko nastavenými strunami. Je neskutočná radosť takto si zahrať – to aj keď je človek úplné drevo, má pocit, že mu to ide :).

JS1000

Osadenie tvoria 2 humbuckery (DiMarzio Fred pri kobylke a DiMarzio PAF Pro pri krku), 1 volume, 1 tónová clona, štandardný 3 polohový prepínač a skvelý ibenazovský floydrose systém Lo Pro Edge. Do tela je zafrézovaný tak, aby mohol pracovať aj smerom dozadu (nadladenie strún). Je to popri floydrose od Gotoh jeden z najšikovnejších systémov, čo poznám. Má vychytanú konštrukciu, aj design a jednoduchú údržbu. Páka je iba vsadená do podstavy. Ak sa časom krúti v otvore príliš voľne, dajú sa na nej vymeniť plastové vložky, s ktorými to pôjde zase na pár rôčkov pekne ztuha. Skrátka ideálny tremolo systém na psie kusy a Joe Satriani to o ňom dobre vie :).

Po všakovatých starodávnych Stratocasteroch, s ktorými som sa hrajkal doma v poslednom obdobii (viz. dve posledné recenzie) bolo pre mňa prvé zahratie si na JS zvláštnym zážitkom. Spomínal som už, že gitara sa dostala ku mne pekne zoštelovaná, s nízkym dohmatom, naladená a zamknutá. Stačilo len trochu doladiť na tremole. Gitara hrá nasucho veľmi ticho a veľmi jemne, no pritom z tela cítiť tie "správne" vibrácie. Telo je z lipy. Zlé jazyky o lipe hovoria, že nemá žiadny charakter. Je to ale tak trochu na polemiku. Pravdou totiž je, že zvuk lipy je veľmi vyrovnaný v celom frekvenčnom pásme. Basy, stredy aj výšky sú zastúpené približne v rovnakej miere, čo spôsobuje dojem, že zvuk gitary nasucho nemá žiadnu farbu. Výhoda je v tom, že aj gitaristovi s horším tónom nástroj zazneje slušne a netreba z neho nič dolovať. No a gitaristovi, ktorý ma svoj tón pekne v rukách zase nechá gitara vyniknúť vlastnej práci s úhozom. Fascinujúce na tomto konkrétnom kuse je pre mňa to, ako sa pekne ozýva už pri najmenšej dynamike. Stačí slabé brnknutie, telo zľahka zarezonuje a plnohodnotný tón je na svete (gitara bola osadená strunami 009) – úžasné :). Z toho plynú aj nevýhody – do gitary sa nedá rúbať. Akonáhle človek podľahne tendenciam trochu si od srdca zamlátiť cez viacej strún, čistota a krása tónu je preč, pri jemnom zoštelovaní floydrose začína robiť problém aj ladenie. Ktovie, ako by sa to správalo s hrubšími strunami a natuho nastavenom tremole – to som neskúšal…

Gitaru som si najprv potestoval doma na svojom flaškovom preampe cez SW simulaciu boxu. Mám tento domáci "nahrávací aparát" už dosť v uchu na to, aby som si trúfol otestovať na ňom čokoľvek. Satriani hrá moderne a skorej výškovo. Nevyniká príliš veľkou tučnotou zvuku, ale má zato ako jedna z mála moderných gitár pomerne jasne definovateľný charakter a svojsku originálnu farbu zvuku, ostatne určite to všetci poznáme zo Satrianiho nahrávok. Na zvuku sa veľkou mierou podieľajú aj snímače. Na značku DiMarzio mám trochu vyhranený názor a tieto osadené humbuckery mi doň celkom zapadajú, ale pravdou je, že na gitaru sa hodia a zvukovo spolupracujú so zvyškom. A na tomto mieste musím ešte spomenúť elektrické zapojenie. Obidva potenciometre sú vyťahovacie. Po vytiahnutí tónovej clony (mimochodom zvukovo s veľmi vhodne trafenou hodnotou kondenzatoru) sa rozopne z každého snímaču jedna cievka, čiže ozve sa niečo ako single – hlavne krkový snímač je veľmi presvedčivý. Vytiahnutím volume potenciometru sa signálu zaradí do cesty daľší kondenzátor, takže zvuk príde o časť najspodnejších frekvencí – prejasní sa a zostrí. Skrátka zaujímavo vymyslená a pritom jednoduchá pasívna elektrika, vďaka ktorej ide z gitary dostať veľa zaujímavých a rôzne použiteľných farieb…

Na veľký aparát v skúšobni som si iba potvrdil dojmy z domu – veľa farieb, špecifický zvuk, dobrá reakcia na prácu s tónom, flažolety… Na veľký aparát som si ale bohužial prvý raz uvedomil trochu slabší sustain. Síce žiadná katastrofa, ale porovnanie s mojim LP a SG by satrianiovke pokazilo náladu na celý deň… :)

V každom prípade je podľa môjho názoru JS1000 skvelá gitara originálneho designu, s originálnym zvukom. Nová sa v Europe predáva približne za 56 000,- Sk, čo nie je najmenej, ale to už nie je na mne, aby som to posudzoval alebo hodnotil…

Ospravedlňujem sa za jedinú fotku, navyše z internetu :).


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.