PRS SE Mike Mushok

Február 10th, 2009
Napísal:
Kategória: Testy

Druhá gitara , ktorú som si odniesol z bratislavského obchodu ON – BOARD , bola opäť kórejská PRSka. A aby bolo tých podobností z minulým testom viac , bol to znovu signature model, tentokrát model gitaristu americkej numetalovej kapely Staind Mike Mushok. Už prvý pohľad na túto gitaru napovedá , že je predsa len trochu iná ako ostatné modely PRS. Pri priamom porovnaní je rozdiel očividný, gitara má dlhší krk a pri lepšom pohľade prekvapia aj riadne hrubé struny. Je teda jasné , že ide o baritónku, teda gitaru s dlhšou menzúrou a "nižším" ladením.


Prvou vecou , ktorá sa určite nevyhne pozornosti je povrchová úprava. Lak a celkové spracovanie je bezchybné, tak ako je zvykom u všetkých PRSkách. Gitara je sivá s metalickou úpravou a čiernym sunburstom. Korpus, hmatník a hlava je olemovaná bielym bindingom. Musím sa priznať , že spočiatku sa mi gitara hlavne kvôli povrchovke zdala trochu zvláštna, ale časom sa mi začala celkom páčiť. Obzvlášť kombinácia bindingu a hmatníku bez vykladania pôsobí zaujímavo. Telo by malo byť z mahagónu, teda aspoň podľa katalógu, gitara je však až prekvapivo ľahká, čo poteší hlavne chrbát. Mahagónový je aj načierno lakovaný krk, ktorý je k telu prilepený. Profil krku je veľmi príjemný, tenší ako pri bežných PRSkách, no žiaden wizard od ibanezu sa nekoná. Do ruky padne ako uliaty a pri hre na ňom nikde nič neprekáža.

 

PRS SE Mike Mushok

 

Ebenový hmatník bez polohových značiek patrí skôr k tým s väčším rádiusom a je osadený stredne veľkými pražcami. Hmatník je celkovo pohodlný, osobne by som uvítal jumbo pražce, ale tie zay nemusia vyhovovať každému , takže to beriem ako kompromis a snahu zavďačiť sa čo najširšej skupine gitaristov. Hlava gitary je s klasickým tvarom PRS a rozložením mechaník 3+3. Firemné mechaniky s hladkým chodom držali ladenie takmer na sto percent ,takže svoju funckiu spĺňajú bezchybne. Stabilite ladenia napomáha aj pevná kobylka vlastnej konštrukcie s vedením strún cez telo. Pôsobí o niečo masívnejšie ako fendrácka pevná kobylka. Vcelku ma zaujalo , že na tomto modeli boli kamene pekne zaoblené, nie ako na podpisovke Paula Allendera. Gitara je osadená dvoma humbuckermi taktiež z domácej dielne. Subjektívne na mňa pôsobili trochu nevýrazne, ale na druhej strane svoju prácu odvádzajú , tak ako majú, bez pískania a celkovo spolu s gitarou pôsobia vyvážene

 

PRS SE Mike Mushok

 

Hneď som si všimol , keď sa mi gitara dostala do rúk , boli riadne hrubé struny natiahnuté už od výroby. Nakoniec sa mi nepodarilo zistiť presnú hrúbku, ale najhrubšia struna musela byť minimálne 68mička, keďže pri hre má človek až mierny basový feeling. Tomu samozrejme napomáha aj riadne dlhá menzúra 27,7 palca , čo je tuším z gitár bežne dostupných na našom trhu asi najvyššia hodnota. Hra ako taká dá oproti štandardnej gitare viac zabrať, ruka ma začala bolieť o niečo skôr ako zvyčajne. Na druhú stranu pri zvuku , aký z gitary lezie veľmi rád oželiem pohodlie krátkej menzúry. Attack a razancia tónu sa s obyčajnou podladenou gitarou naozaj porovnávať nedá. Aby to však nevyzeralo , že dlhá menzúra je patent na všetko, je potrebné zdôrazniť , že pre sólistov z rokov 80tych táto gitara nebude to pravé orechové. Struny sa vyťahujú o poznanie ťažšie, a aj vzdialenosť pražcov je trochu iná. Gitare podľa mňa najviac sedí dropped A ladenie a riffy kapiel ako Korn, Deftones alebo iných podladencov.

Na sucho hrá gitara o poznanie hlasnejšie ako jej "kratšie" kolegyne. Po zapojení sa tento rozdiel stratil. Zvuk bol vo všetkých polohách vyvážený a tóny boli konkrétne. Gitare podľa môjho názoru viac sedia skreslené zvuky, ale ani pri čistých sa určite nestratí. Ťažko opisovať , čo presne z gitary lezie , preto dúfam , že to "priložené" zvukové ukážky povedia za mňa;).

 

PRS SE Mike Mushok

 

A čo dodať na záver? Môj celkový dojem z gitary bol výborný! Je síce pravda, že ja už podlaďujem aj struny , na ktoré mama vešia prádlo, ale táto gitara ma nedostala len kvôli ladeniu. Je to hlavne skvelý pomer ceny a kvality, ktorú budúci majiteľ určite ocení. Za cenu 763,00 € , čo je necelých 23 000 korún, je v ON BOARDe k dispozícií gitara, ktorá je zvukovo originálna a mne sa na nej nepodarilo nájsť žiadne podstatné negatívum. Opäť len pripomeniem , že gitara bola perfektne nastavená a je k nej aj kvalitný obal.

[Diskusia k článku]

Zvukové ukážky


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.