Mark Bass Mini CMD-121P

Apríl 18th, 2009
Napísal:
Kategória: Testy

V predošlej recenzií som z obchodu On Board dostal na otestovanie vynikajúce kombo Mark Bass CMD-102P. Kombo ma o svojej kvalite presvedčilo a keď som si z hudobnín odvážal menšieho brata, Mark Bass Mini CMD-121P, bol som celkom zvedavý, ako v teste obstojí. Bol som zvedavý aj z toho dôvodu, že preferujem veľké aparáty, kde nejaké pomyselné minimum tvoria štyri 10 palcové reproduktory. Predchádzajúce kombo malo konfiguráciu dvoch desiatok a vyvolávalo vo mne pocit veľkého aparátu. Ako dokáže obstáť toto kombo, ktoré má ešte aj v názve mini?

O histórii firmy Mark Bass som písal už minule, takže zbytočne sa opakovať nebudem. Alebo budem? Vlastne asi hej. Mini Mark, ako som si zvykol nazývať ho má totižto so svojim väčším bratom zhodný zosilňovač Mark Bass Little Mark II. Parametre sú teda zhodné, taktiež ovládanie na prednom panely. Za zopakovanie stoja filtre filtre VLE a VPF a výkon 500 w pri 4 ohmoch a 300 w pri 8 ohmoch. Je osadené jedným 12 palcovým reproduktorom a piezzo tweeterom. Predchádzajúci Mark bol ľahký a mal celkom prijateľné rozmery z hľadiska transportu či už v rukách, alebo kufri auta. Malý Mark je na tom ešte lepšie. Váha je niečo cez 13 kíl a napriek tomu že kombo má iba jednu rúčku na hornej časti, nie je problém ho niesť. Najdlhšia hrana má 43,2 cm a najkratšia 35,8, takže ak niekomu nezáleží na veľkých detailoch, je to takmer kocka. Malá, ľahká a výkonná. Vypracovanie je tak ako u väčšieho brata na jednotku, opäť je použitý jemný koberec, ktorý podľa mňa až zbytočne jemný a odhadujem že časté transporty sa na ňom rýchlo podpíšu. Čo sa mi na tomto kombe až tak veľmi nepáči je prístupnosť zadného panelu zosilňovača. Keďže sa potenciometre predného panelu nachádzajú na hornej stene komba a nie prednej, logicky podmieňuje že zadná časť panelu bude na zemi. Našťastie to nie je úplne na zemi, ale cez otvor na zadnej stene nad zemou je všetko potrebné dosiahnuteľné. Vďaka malým rozmerom sa ku kombu treba skláňať a v prípade že je nutné manipulovať s jackmi na zadnej strane zosilňovača (linkový výstup, slučka), musí sa kombo položiť na prednú stenu (tam kde je reproduktor), aby boli jacky pomerne dostupné. Ak ale niekto nepotrebuje meniť zapojenie slučky či napájacieho kábla počas hrania, tento detail je nepodstatný a všetko potrebné sa spraví na začiatku a po hraní.

MarkBass

Poďme teda k tomu hraniu, pretože to ma zaujímalo viac ako údaj, o koľko je malý Mark ľahší od svojho väčšieho brata. 12 palcové reproduktory sa považujú za akýsi kompromis medzi 10 a 15 palcovým repro. Teda nie také rýchle a konkrétne ako desiatky, ale zároveň rýchlejšie a konkrétnejšie ako pätnástky. Hodnotiť funkčnosť zosilňovača nemá veľký význam, všetky korekcie pracujú presne tak ako majú, rovnako ako u väčšieho brata. 12 palcový reproduktor odvádza dobrú robotu. Pocitovo mi sadol viac ako dve desiatky, možno aj preto, že poslednú dobu sa viac venujem prstovému hraniu s jemnejším tónom, ako agresívnemu trsátku. Malý Mark zvláda samozrejme aj trsátko, ale omnoho lepšie sa podľa mňa cíti pri prstovej hre. Samozrejme nie prstovej hre a la Steve Harris. Viem si ho veľmi dobre predstaviť do jemnejších žánrov, v hlasnej muzike by mi ale nevadil ani veľmi charakter, ako základná slabina malých aparátov – jeho smerovosť. Jeden 12 palcový reproduktor objem veľkej bedne nenahradí, napriek veľkej sile, ktorú malý Mark nekompromisne porcuje. Sú to samozrejme iba moje pocity, niekomu kombo sadne aj do hlučnej muziky, tam by som ale ja osobne siahol po dvojdesinovej verzii aj pre iný charakter, aj kvôli lepšej smerovosti. Subjektívne sa mi charakter jednej dvanástky páčil viac ako dvojdesinová verzia, aj keď priame porovnanie by možno ukázalo, že sú zvukovo veľmi príbuzné.

O tom že malý Mark patrí do prvej ligy nie je žiadnych pochýb. Vypracovanie, ovládateľnosť, zvuk, výborný image. Aj keď ten image je, ako som už minule spomínal, pri Markoch sporný. Cena za kombo je 963 Eur, čo podľa mňa ponúkanej kvalite a kompaktnosti zodpovedá. Kompaktnosťou mi pripomína testovaný Roland Cube 100, ktorý sa výborne hodí pre hráčov ktorí často hrávajú koncerty klubovej veľkosti a musia aparát pravidelne nosiť hore dole. Mark je na túto funkciu vďaka svojej veľkosti a váhe taktiež veľmi vhodný, vďaka svojej sile dokáže menší klub aj ozvučiť. To by som síce odporúčal s prídavným boxom, aj keď aj kombo samotné dokáže poriadne zarevať. Ak niekto nepotrebuje po pódiu behať, tak sa s Markom bude počuť všade a ak potrebuje zvukovú kvalitu a svojský image, tak ho dostane tiež.

[Diskusia k článku]


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.