Line6 M-13

December 16th, 2008
Napísal:
Kategória: Testy

M-13? Prvá vec čo mi napadla bola americká puška M-14 :). Keď mi priateľ Semish napísal, že by sme mohli otestovať jeden z nových výrobok americkej firmy Line 6 pod týmto názvom. Z ponuky som si intuitívne vybral Stompbox modeler, ktorý som si ja nazval pedalboard… Tento model obsahuje, aby sme dodržali základné informácie, už existujúce stompboxy DL4, MM4, FM4, DM4 a Verbzillu. Je jasné, že veci od Line 6 sú modely existujúcich zariadení, ale treba povedať, že na veľmi vysokej úrovni.

Celý komplexný efekt je rozdelený pomyselne horizontálne a vertikálne na štyri krát štyri sektory. Horizontálne nájdeme štyri displaye, pod nimi ovládacie potenciometre, chránené oceľovými oblúkmi a tromi prepínačmi pod sebou. Vertikálne spomínané tri rady po piatich prepínačoch. Ku všetkým sa ešte dostaneme! Koho zaujímajú ešte podrobnejšie technické detaily, odkazujem ho na stránky výrobcu, kde určite všetko spoľahlivo nájde. Mne pripadá dôležitá masívny železná konštrukcia zodpovedajúca určeniu produktu na dlhodobé používanie na koncertoch a sem tam, drsnejšie zaobchádzanie, čomu sa žiaľ nedá v praxi vyhnúť. V Line 6 na to mysleli a naozaj vyrobili veľmi pevnú konštrukciu, aby chránila skvelé elektronické vnútro. Zabudol som povedať, že M13 na test ochotne zapožičal obchod MADA, kde túto perlu aj predávajú za neuveriteľnú cenu cca 15 500Sk. Na to, čo toto vie je to naozaj zadarmo!!!

Sú tam v princípe všetky efekty, ktoré poznáte. Je ich tam 75, a tak ich všetky menovať by bolo mierne otravné. Koniec koncov sa to dá prečítať na nete, ale najzaujímavejšie určite spomeniem. Už samotné zapnutie prístroja vylepší zvuk gitary. Je to zaznamenané v zvukových ukážkach. Neviem, čím to je, ale naozaj po zapnutí sa zvuk gitary na počutie vylepší. Znie plnšie a krajšie.

Zariadenie je rozdelené na skresľovaciu sekciu, ktorá na displeji svieti žltou farbou a obsahuje 24 overdrive efektov, distortionov, fuzzy, noisegate, a compressory. Od najmiernejšieho blues mierneho skreslenia až po brutal, od legendárneho Tubescreameru 808, až po Line 6 skresľovátko. Kompresory si môžete vybrať zo štyroch druhov a naozaj na každú hudbu. M13 nie je určený pre jeden žánrový druh, je to komplexný súbor efektov!

Line6 M-13

Ďalšou farbou je zelená. Tu sa skrývajú excelentné delaye a echá. Všetky možné aké len môžu byť. Od najstarších páskových deduškov po najmodernejšie digitálne delaye, ktoré toho vedia od ohromujúcich stereo efektov, cez reverzné delaye snáď všetko, čo sa na tomto poli kedy vymyslelo.

Pod červenou farbou sú priestorové hally. Od kúpeľne po kostol! Tak by som nazval možnosti v tejto sekcii. Mne sa osobne veľmi páči Spring 63, pružinový hall ako z Twinreverbu, ale všetky sú čistučké, veľmi prirodzene sa správajú aj samy a aj v kombinácii s inými efektmi.

Modrá sekcia sú modulačné efekty. Za tri kamióny chorusov, analógových, ako základná Boss CE1 cez digitály, Tri – chorus tremolo efekty ako z Fendru, tak aj z Voxu AC 15. Phasery mono aj stereo, rotary z Leslie, flangery, vibrato, či ring modulátor! Ani táto sekcia efektov veru nikoho nesklame.

Nakoniec ešte fialová sekcia Filter models. Tak toto je totálne peklo!!! Synth zvuky premenia vašu gitaru na neuveriteľné zvuky vydávajúci uragán! Je tu aj legendárny Roland GR 700 gitarový synťák, či Korg X911 Attack synth. Rovnako ako Seeker alebo Obi – wah. Dá sa pri tom stráviť hriešne veľa času a je to stále inšpiratívne.

Ako to celé funguje? No musel som Vittoreho poprosiť aby sa to naučil ovládať a potom ma zaučil. Je to tak jednoduché, že som to zvládol aj ja okamžite! Týchto päť efektových sekcií si pomocou hlavného selektívneho potenciometra stláčaním navolíme do svojho efektového reťazca, vždy po štyroch, a to v možnostiach A B C. V praxi je to tak, že spodná rada štyroch prepínačov je rad A, kde si navolíte trebárs poradie zľava – žltá sekcia a z nej Tubescreamer 808, potom zelená sekcia a z nej Memory man delay, z červenej spomínaný Spring 63 a na koniec chorus CE1. takto máte svoj rad efektov a takto zostane, kým ho nezmeníte. Pre mňa je obrovskou výhodou. Že všetky efekty ovládate otočnými potenciometrami a to sa zobrazuje na displeji, a že nemusím chodiť do nejakých tlačítkových nastavení a hrabať sa v edite a do nekonečna klovať do plusu a mínusu, pričom sa desať krát stratím, kde som! Toto si točíte tak ako na obyčajnom efekte čo máte doma!

V rade B, ktorá je nad radou A si vytvoríte iný reťazec v inom poradí efektov a podobne je to s radou C. tri reťazce efektov bohato stačia na používanie M13 na koncertoch. O využití v štúdiu ani nehovorím, už sa teším na najbližšie nahrávanie!!! A je samozrejmosťou že môžete používať aj v rade A efekt z rady B, pričom sa ten z rady A vypne. Fantastické.

M13 samozrejme obsahuje veľmi presnú ladičku, ktorú vyvoláte dlhým podržaním tlačítka TAP, a to slúži na časovanie efektov v reálnom čase, Napríklad dvojitým stlačením získate delay time.

Táto šikovná mašinka sa dá k zosilovaču alebo ešte lepšie zosilovačom, pripojiť rôznymi spôsobmi. Okrem štandardného zapojenia napriamo do vstupov s komplet efektmi, existujú ešte FX send aj return stereo vstupy a výstupy. Nimi sa dá do efektových slučiek na zosilovačoch posielať signál napríklad modulačných, či priestorových efektov a skresľovacie efekty idú priamo do vstupu. Je to vymyslené úplne dokonalo!

Budoval so svoj pedalboard asi tri roky, kým som zohnal všetko tak ako som chcel, všetky tie staré originály zo 70 a 80 rokov hrajú úžasne, ale žiaľ v ničom nepredbehnú M13. Tie efekty v ňom sú dokonalé! Mám napríklad Memory man od EH, a keďže je aj v M13 porovnal som a výsledok je totálna zhoda a ktorý efekt práve hrá myslím, že nerozozná nikto na tomto svete…

Line6 M-13

Úplne naplno sa M13 rozvinie pri stereo použití. Vtedy sa efekty rozoznejú naplno a sú naozaj efektné. Aj verzia mono nič nestráca a hrá to tak ako má a je to prudko návykové! Niektoré efekty si vyžadujú aj ovládanie v reálnom čase, ako napríklad wah, či volume. Na toto slúžia pripojiteľné externé pedály. Nie sú však súčasťou balenia M13.

Nikdy by mi nenapadlo, že ma zaujme looper!!! Kamoš si kúpil looper od Bossu a po tyždenom štúdiu ako to funguje, sa to zabalilo a leží na skrini. Tento looper som sa naučil ovládať za tri sekundy. Hráte a jedným zošliapnutím nahrávate a druhým prehrávate. Skúšal som nahrať na seba takto šesť signálov a znie to úžasne. Potom sa s tým môžete zabávať a nahranú slučku si púšťate v reálnom čase, v polovičnom tempe a dokonca aj v spätnom chode. Vznikajú veľmi zaujímavé zvukové útvary!!!! Mám pár kamošov, čo sú principiálni odporcovia akýchkoľvek efektov. Aj tí uznali, že toto má naozaj zvuk!!!

Je to ale určené na živé hranie a tak som do doma trošku nastavil a zobral na akciu. Tu sa výhody M13 prejavili naplno! Taký neskutočný zvuk som nečakal ani ja sám. Zobral som si dve gitary Fender Stratocaster standard a Tele 52. Dve MV3 zosilovače a táto kombinácia žiarila. Gitary hrali tak ako mali, zvuk bol zapasovaný do hudby, sóla mali presnú hlasitosť aj farbu, všetko bolo čitateľné a bavilo ma hrať. Aj kolegovia svorne uznali, že gitary hrali veľmi pekne. Zvukové ukážky, to bol problém! Keby som chcel M13 úplne predstaviť, musel by som nahrať stovky ukážok. A aj to by bolo asi málo pre obsiahnutie všetkých možností tohto super stroja.

Hľadal som dva týždne, čo mám M13 doma nejakú chybu a musím priznať, že som ju nenašiel. Nemám nič spoločné s firmou Line 6, a ani v obchode MADA vôbec nikoho nepoznám, ono to je naozaj take skvelé!

[Diskusia k článku]

Zvukové ukážky

 

 


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.