Les Paul – neumierajúca legenda

Jún 12th, 2020
Napísal:

Ahojte, gitaristi!

V tomto článku sa pozrieme na legendárnu gitaru Les Paul, keďže v utorok 9.6. sme si pripomenuli 105. výročie narodenia Lestra Williama Polsfussa (1915-2009) známeho ako Les Paul, ktorý má na svedomí gitaru s rovnakým menom a mnoho ďalších vynálezov. Ako napríklad viacstopový rekordér, delay efekt a ďalšie. V dnešnom článku sa pozrieme na históriu úžasnej gitary menom Les Paul.

Aby sme sa dostali k vývoju samotnej gitary, musíme sa vrátiť až do tridsiatych rokov, kedy Les začal experimentovať s prenoskou z matkinho gramofónu. Ihlu z nej zapichol k ozvučnici klasickej gitary a vodič, ktorý išiel z ihly, zapojil (pravdepodobne) do gramofónu.

Prelom nastáva v roku 1939, kedy Lester vyrobil z lubovej akustickej gitary Gibson prvú elektrickú gitaru, na ktorú sa hralo ako na normálnej gitare. Túto gitaru nazval “The Log” – Poleno . Túto prezývku gitara dostala podľa masívneho borovicového hranola prierezu 10×10 cm, na ktorom boli umiestnené 2 snímače typu single-coil. Avšak Les už v tej dobe koketoval s myšlienkou Solid Body gitary. Dôležité je spomenúť, že Les v roku 1941 prišiel so svojou gitarou “The Log” do firmy Gibson ponúknuť svôj vynález. Avšak vtedajší riaditeľ spoločnosti Gibson Ted McCarty ho vyhodil so slovami “Táto vec nemá budúcnosť”. Zaujímavosťou je, že firma Gibson existuje už od roku 1894, aj keď v dnešnej dobe si ju spájame hlavne s menom Les Paul. Lenže čo čert nechcel, v roku 1950 Leo Fender uvádza na trh gitaru Fender Broadcaster (dnešný Telecaster) a Esquire (Broadcaster bez krkového snímača). Vtedy vedeniu firmu Gibson došlo, že by mali dačo podniknúť a tak McCarty vyhľadal Lestra. Ten už mal v tej dobe plán na Solid Body elektrickú gitaru neskôr nazvanú Les Paul.

Lester s gitarou “The Log”

Les Paul vychádzal z tvaru klasickej gitary a oproti Broadcasteru sa jednalo o luxusnejší typ nástroja.

Na trh bola uvedená v roku 1952, vtedy ešte len vo farbe GoldTop a s dvomi snímačmi typu P-90, ktoré sa prepínali trojpolohovým prepínačom. Prvý model mal ešte “hrazdový” strunník s kobylkou, ktorý začínal na mieste, kde bol bod na uchytenie remeňa. V roku 1953 bol tento strunník nahradený zapustením a v roku 1955 sa tieto komponenty začali montovať tak, ako ich dnes poznáme, to znamená oddelená kobylka od strunníka. V roku 1956 prišla firma Gibson s modifikovaným modelom s ebenovým hmatníkom a prvýkrát bol použítý snímač typu humbacker. Tento model poznáme pod názvom Gibson Les Paul Custom. Sprvu boli vyrábané modely Custom s tromi snímačmi, ale potom sa prešlo na dva, tak ako to bolo na modeloch GoldTop. Pôvodne sa Custom dodával len v čiernej farbe, avšak v sedemdesiatych rokoch prišla firma Gibson s farebnou variantou Cherry Sunburst. V roku 1958 končí výroba gitár typu GoldTop a nahrádza ho model Standard už s dvoma klasickými humbackrami, ako je to na modeloch Custom.


Kobylka Les Paula
z roku 1952
Kobylka Les Paula
z roku 1953
Kobylka Les Paula
z roku 1955

Zvrat nastáva v roku 1961, kedy je zastavená výroba gitár typu Les Paul a nastupuje model SG (o tomto nástroji budeme hovoriť v ďalšom článku). V roku 1968 sa však pre veľký zaujem o gitary typu Les Paul opäť spúšťa výroba a predaj týchto gitár. Lenže na začiatku 80tych rokov sa Gibson snaží presadiť modernejšie typy gitár, ako je napríklad Gibson The Paul, Sonex 180 DeLuxe a podobne. Našťastie pre všetkých sa toto zmení v druhej polovici osemdesiatych rokov, kedy sa vymení vedenie firmy Gibson. Nové sa začína opäť upriamovať na zabehnuté modely (Les Paul, SG), čo sa ukázuje ako skvelý krok. Gitary typu Les Paul sú veľmi obľúbené v mnohých žánroch, ako sú napríklad rock, pop a dokonca sa nájdu aj country gitaristi, ktorí ich radi využívajú.

Les Paulov existovalo a existuje veľa variant. Od prvých GoldTopov cez Customy, až po rôzne špeciály. Už v roku 1954 boli skonštruované jednoduché celomahagónové gitary typu Les Paul Junior. Jednalo sa prakticky len o dosku, na ktorej bol jeden snímač typu P-90, ktorý sa nachádzal pri kobylke, dva potenciometre a krk. Tie sa pôvodne vyrábali vo verzii single-cut, ale po obnovení výroby v roku 1961 sa začali robiť vo verzii DC (double-cut). Podobným druhom bol Les Paul Special, ktorý mal ale oproti Junioru dva snímače. Ďalším typom bol Standard. Jedná sa o fakt masívny kus dreva. Niektoré kusy môžu vážiť až 8 kilogramov, čo niektorým hudobníkom nemusí vyhovovať, preto sa telá gitár typu Les Paul všeobecne odľahčujú. Odľahčenie sa dosahuje buď inou kombináciou driev – napr. sa vyrábajú z nepravého mahagónu, ktorý je o dosť ľahší alebo zúžením tela alebo vyvŕtaním komôr. Tu sa používajú 2 spôsoby – buď vyvŕtaním dier zvaných swiss cheese alebo priamo komorovaním zvaným chambering.

 

 

Zaujímavými modelmi boli gitary Les Paul Personal, Recording a Professional z rokov 1969-1972. Najvzácnejší z nich je Les Paul Personal, ktorých sa vyrobilo len 143 kusov. Zaujímavé je, že snímače týchto troch gitár sú typu single-coil, ale majú v sebe 2x dlhšie vinutie ako bežné single-coil snímače. Jeden kus gitary typu Personal vlastní aj gitarista a spevák skupiny Elán Jano Baláž, avšak už zásadne modifikovanú. Personal je zaujímavý aj tým, že má na sebe vstup na mikrofón. Jedná sa o signature model samotného Lestra Williama Polsfussa.

 

Gibson Les Paul Personal
Vstup pre mikrofón
Gibson Les Paul Junior z roku 1954
Gibson Les Paul z roku 1952.

Gibson Les Paul Custom Black Beauty

Les Pauly sú lakované nitrocelulózovými lakmi, lenže niektorým hráčom nevyhovujú, tak sa používa aj polyuretán a polyester.

Najvýraznejší československí hráči na Les Pauloch

Fero Griglák. Slovenský rockový virtuóz, gitary typu Les Paul používa už od polovice sedemdesiatych rokov až dodnes.

Fero Griglak s gitarou Les Paul

Radim Hladík. Jeden z najlepších československých rockových gitaristov. Od roku 1969 hral hlavne na gitary Les Paul. Najprv mal gitaru Les Paul DeLuxe, ale tú v sedemdesiatych rokoch vymenil za jeho legendárny čierny Les Paul Custom, ktorý používal až do svojej smrti v roku 2016.

Radim a jeho legendárny čierny Les Paul Custom

Michal Pavlíček. Ďalšia gitarová rocková osobnosť. Les Pauly patria k jeho najobľúbenejším gitarám.

Michal Pavlíček s gitarou Gibson Les Paul Standard

Najvýraznejší zahraniční hráči na Les Pauloch

Eric Clapton – jeho hru na gitare Les Paul je možné počuť na nahrávke od skupiny The Beatles “While My Guitar Gently Weeps”

Eric Clapton s jeho gitarou Gibson Les Paul Standard v roku 1973

Keith Richards. Keith tento typ gitár použil v mnohých skladbách skupiny The Rolling Stones.

Keith s jeho gitarou Les Paul z roku 1959 s Bigsby tremolom.

Jimmy Page. Používa gitary Les Paul od roku 1962, kedy si ako 18 ročný kúpil za vtedajších 185 libier Gibson Les Paul Custom Black Beauty s tromi snímačmi a Bigsby tremolom.

Jimmy v polovici 60tych rokov. Tento model mu bol v roku 1971 ukradnutý a nikdy sa nenašiel.

Záverom by som rád poďakoval všetkým, čo si prečítali tento článok. Dúfam, že sa vám páčil :)

Autor: Martin Gašpar

Zdroje: Wikipédia, YouTube


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.