Ahojte, gitaristi!
V dnešnom článku sa pozrieme na jednu z najkultovejších rockových gitár, a to na Gibson SG.
Mal 3 snímače typu humbacker a páku typu Maestro Vibrola.
SG-čka vyrobené medzi rokmi 1961 až 65 mali pickguard na štýl Les Paula, ktorý bol ale v roku 1966 upravený tak, že snímače obopínal z oboch strán (viď foto). V roku 1972 sa však firma Gibson vrátila k pôvodnému dizajnu pickguardov.
Pickguard SG-čka z roku 1961 |
Pickguard SG-čka z roku 1966 |
„Low-End“. Avšak objavili sa aj „luxusnejšie“ modely, ako napríklad SG DeLuxe, ktorá mala na sebe namontované Bigsby tremolo typu Bigsby B-5.
SG-100 |
SG-200 |
V roku 1979 bol predstavený ďalší lacnejší typ gitary SG, ktorý bol vyrobený z orechového dreva. Bol predávaný súbežne s modelom The Paul (pozi predchádzajúci diel o Gibson Les Paul) ako gitara dostupná pre všetkých. V tom istom roku bol vydaný aj model SG Exclusive, ktorý bol vyrábaný v čiernej farbe s bielym pickguardom. Na tomto SG-čku boli použité snímače typu „Dirty Fingers“. O rok neskôr bol vydaný model SG R-1. Jednalo sa o gitaru zo série „Artist“. Vyznačovala sa aktívnou elektronikou, avšak týchto gitár bolo vyrobených len 200 kusov a v súčasnosti sú veľmi vzácne. Ďalším zaujímavým typom bol SG Robot vydaný v roku 2008. Tento model bol známy svojimi samoladiacimi mechanikami. V roku 2014 boli vydané modely LPJ a SGJ pri príležitosti stodvadsiateho výročia založenia firmy Gibson. Tie mali takisto samoladiace mechaniky. Ešte stojí za zmienku aj SG Baritone, ktorú je možné podladiť až do H-čka, to znamená H-E-A-D-F#-H. Vďaka tomu, že má až 24 pražcov, tak jej to nerobí žiaden problém.
Gitara typu SG je veľmi obľúbená v rôznych žánroch, ale najmä v rocku. Jej najväčšou výhodou je pohodlný prístup na najvyššie polohy na hmatníku. Ďalším dôležitým prvkom je, že gitary typu SG sú oproti Les Paulom o dosť ľahšie, takže sú vhodné pre hráčov, ktorí majú problém s váhou Les Paulov. Avšak jej váha má jednu veľkú nevýhodu. A to tú, že väčšina gitár typu SG má tendenciu prepadať na ladiacu hlavu. Je to zapríčinené zrejme nevyváženosťou gitary.
Najdôležitejší hráči na Gibson SG v Československu
Pavel Fořt
Skvelý gitarista. Jeho nezabudnuteľné účinkovanie s gitarou SG bolo v skupine Flamengo, kde pôvodne hral na basgitaru. Po odchode Frantu Francla bubeník Erno Šedivý kúpil v Nemecku za asi 20 mariek SG-čko osadené tremolom typu Bigsby B-5. Túto gitaru nechal v Prahe opraviť a daroval ju Pavlovi. Ten s ňou vystupoval aj v orchestri Ladislava Štaidla.
Michal Pavlíček
Michal bol už síce spomenutý pri gitare Les Paul, ale veľmi často používal aj typ SG. Zaujímavým kúskom je SG s trojcievkovým snímačom Seymour Duncan.
Fero Griglák
Ako zaujímavosť spomínam aj Fera, pretože ešte predtým, ako začal hrať na Les Paul, používal gitaru Gibson SG s tremolom Bigsby B-5. Ako zaujímavosť spomeniem, že túto gitaru získal výmenou za jeho biely Fender Stratocaster. Pôvodne ju vlastnil istý Api Čuňo. Sprvu si ju Fero len požičiaval, ale nakoniec si ich vymenili.
Najdôležitejší hráči na Gibson SG v zahraničí
Tony Iommi
Tony používa gitary typu SG od začiatku kariery v kapele „Black Sabbath“
Angus Young
Spoluzakladateľ skupiny AC/DC. Jeden z najvýraznejších hráčov na gitaru typu SG.
Frank Zappa
SG-čka patrili k hlavným nástrojom tohoto skvelého gitaristu počas celej jeho kariery. Frank nebol len fenomenálny hudobný experimentátor, ale laboroval aj s rôznymi snímačmi a ich zapojením, vďaka čomu dosahoval veľmi zaujímavý zvuk gitary.
Sister Rosetta Tharpe
Toto meno vám asi nič nehovorí, ale jednalo vlastne o jednu z prvých výrazných hráčok na gitary SG (vtedy ešte nazývané Les Paul Custom)
Ďakujem, že ste si prečítali tento článok a dúfam, že sa vám páčil. Ja som si jeho písanie veľmi užil. :)
Autor: Martin Gašpar
Zdroje: Wikipédia, YouTube