Gibson SG – Keď jeden výrez nestačí…

Jún 19th, 2020
Napísal:

Ahojte, gitaristi!

V dnešnom článku sa pozrieme na jednu z najkultovejších rockových gitár, a to na Gibson SG.

Aby sme sa dostali na začiatok histórie tejto gitary, musíme sa vrátiť do raných šesťdesiatych rokov. A to konkrétne do roku 1960, kedy vytrvalo klesá záujem o gitary typu Les Paul. Preto o rok neskôr prišla firma Gibson s inovovaným modelom typu Les Paul pod názvom Les Paul Custom. Tento typ mal o poznanie tenšie telo, užší a tenší krk a oproti „starému“ modelu mal jednu úplnú novinku – 2 výrezy namiesto klasického jedného.

Mal 3 snímače typu humbacker a páku typu Maestro Vibrola.

Avšak všetky tieto zmeny boli vykonané bez vedomia samotného Lestra Williama Polsfussa (Les Paula). Les túto gitaru naozaj neznášal hlavne kvôli jej tenkému a úzkemu krku, ktorý mu nesedel v ruke. Les v tej dobe požiadal vtedajšieho prezidenta firmy Gibson, aby jeho honorár za každý predaný kus bol len 1 dolár. A v roku 1963 dokonca požiadal vedenie firmy, aby bolo jeho meno odstránené z tohoto typu nástroja. Od tohto roku sa táto gitara vyrába pod názvom SG (Solid Guitar).
Ako zaujímavosť by sme mali spomenúť, že v šesťdesiatych rokoch firma Gibson oživila nakrátko značku „Kalamazoo Guitar“. Tá vyrábala až do konca šesťdesiatych rokov sesterské modely SG-čka KG-1 a KG-2. Vzhľadovo boli veľmi podobné, avšak boli o dosť jednoduchšie a mali väčšinou snímače typu single-coil. Ešte v prvej polovici šesdesiatych rokov sa objavili modely Standard, Junior a Special. Zatiaľ čo Standard bol osadený dvomi klasickými snímačmi typu humbacker, tak modely Junior a Special boli osadené snímačmi typu P-90. Junior mal len 1 snímač pri kobylke a Special mal snímač aj pri kobylke aj pri krku. Za zmienku stojí aj to, že prve SG-čka typu Standard boli osadené tremelom typu Maestro Vibrola. 

SG-čka vyrobené medzi rokmi 1961 až 65 mali pickguard na štýl Les Paula, ktorý bol ale v roku 1966 upravený tak, že snímače obopínal z oboch strán (viď foto). V roku 1972 sa však firma Gibson vrátila k pôvodnému dizajnu pickguardov.


Pickguard SG-čka
z roku 1961
 
Pickguard SG-čka
z roku 1966

Niekedy okolo roku 1971 sa na trhu objavili aj gitary typu SG-100 a SG-200, ktoré boli osadené snímačmi typu single-coil. SG-100 mala jeden snímač pri krku a model SG-200 mal aj snímač pri kobylke. Jednalo sa o gitary triedy

„Low-End“. Avšak objavili sa aj „luxusnejšie“ modely, ako napríklad SG DeLuxe, ktorá mala na sebe namontované Bigsby tremolo typu Bigsby B-5.


SG-100
 
SG-200


V roku 1979 bol predstavený ďalší lacnejší typ gitary SG, ktorý bol vyrobený z orechového dreva. Bol predávaný súbežne s modelom The Paul (pozi predchádzajúci diel o Gibson Les Paul) ako gitara dostupná pre všetkých. V tom istom roku bol vydaný aj model SG Exclusive, ktorý bol vyrábaný v čiernej farbe s bielym pickguardom. Na tomto SG-čku boli použité snímače typu „Dirty Fingers“. O rok neskôr bol vydaný model SG R-1. Jednalo sa o gitaru zo série „Artist“. Vyznačovala sa aktívnou elektronikou, avšak týchto gitár bolo vyrobených len 200 kusov a v súčasnosti sú veľmi vzácne. Ďalším zaujímavým typom bol SG Robot vydaný v roku 2008. Tento model bol známy svojimi samoladiacimi mechanikami. V roku 2014 boli vydané modely LPJ a SGJ pri príležitosti stodvadsiateho výročia založenia firmy Gibson. Tie mali takisto samoladiace mechaniky. Ešte stojí za zmienku aj SG Baritone, ktorú je možné podladiť až do H-čka, to znamená H-E-A-D-F#-H. Vďaka tomu, že má až 24 pražcov, tak jej to nerobí žiaden problém.

Gitara typu SG je veľmi obľúbená v rôznych žánroch, ale najmä v rocku. Jej najväčšou výhodou je pohodlný prístup na najvyššie polohy na hmatníku. Ďalším dôležitým prvkom je, že gitary typu SG sú oproti Les Paulom o dosť ľahšie, takže sú vhodné pre hráčov, ktorí majú problém s váhou Les Paulov. Avšak jej váha má jednu veľkú nevýhodu. A to tú, že väčšina gitár typu SG má tendenciu prepadať na ladiacu hlavu. Je to zapríčinené zrejme nevyváženosťou gitary.


Najdôležitejší hráči na Gibson SG v Československu

Pavel Fořt

Skvelý gitarista. Jeho nezabudnuteľné účinkovanie s gitarou SG bolo v skupine Flamengo, kde pôvodne hral na basgitaru. Po odchode Frantu Francla bubeník Erno Šedivý kúpil v Nemecku za asi 20 mariek SG-čko osadené tremolom typu Bigsby B-5. Túto gitaru nechal v Prahe opraviť a daroval ju Pavlovi. Ten s ňou vystupoval aj v orchestri Ladislava Štaidla.

Michal Pavlíček

 

Michal bol už síce spomenutý pri gitare Les Paul, ale veľmi často používal aj typ SG. Zaujímavým kúskom je SG s trojcievkovým snímačom Seymour Duncan.

Fero Griglák

 

Ako zaujímavosť spomínam aj Fera, pretože ešte predtým, ako začal hrať na Les Paul, používal gitaru Gibson SG s tremolom Bigsby B-5. Ako zaujímavosť spomeniem, že túto gitaru získal výmenou za jeho biely Fender Stratocaster. Pôvodne ju vlastnil istý Api Čuňo. Sprvu si ju Fero len požičiaval, ale nakoniec si ich vymenili.


Najdôležitejší hráči na Gibson SG v zahraničí

Tony Iommi

Tony používa gitary typu SG od začiatku kariery v kapele „Black Sabbath“

Angus Young 

Spoluzakladateľ skupiny AC/DC. Jeden z najvýraznejších hráčov na gitaru typu SG.

Frank Zappa

SG-čka patrili k hlavným nástrojom tohoto skvelého gitaristu počas celej jeho kariery. Frank nebol len fenomenálny hudobný experimentátor, ale laboroval aj s rôznymi snímačmi a ich zapojením, vďaka čomu dosahoval veľmi zaujímavý zvuk gitary. 

Sister Rosetta Tharpe

Toto meno vám asi nič nehovorí, ale jednalo vlastne o jednu z prvých výrazných hráčok na gitary SG (vtedy ešte nazývané Les Paul Custom)Ďakujem, že ste si prečítali tento článok a dúfam, že sa vám páčil. Ja som si jeho písanie veľmi užil. :)

Autor: Martin Gašpar

Zdroje: Wikipédia, YouTube


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.