Ibanez K5

Jún 1st, 2009
Napísal:
Kategória: Testy Vybrané

Minule sme sa s pár kamarátmi akožemuzikantami bavili, čo je pre nich na nástroji dôležité. Či je dôležitá univerzálnosť nástroja, alebo konkrétne špecifiká, ktorými vyniká. Kedysi som tvrdil, že univerzalita je alfa a omega. Dnes tvrdím niečo iné, pretože každý nástroj ponúka niečo iné a je využiteľný na niečo iné. Presvedčil som sa o tom aj pri teste basgitary Ibanez K5, ktorá je signature modelom basgitaristu skupiny Korn.

Zvuk basy v Korne je taký špecifický, že by sa mohol stať samostatnou kapitolou. Veľa basákov tvrdí, že to snáď ani nie je basový zvuk a Fieldyho hranie je všetko možné, len nie basové. Dlho som s tým súhlasil, ale názory sa menia. Fieldy má nielenže veľmi svojskú a originálnu techniku, ale rovnako svojský má aj svoj zvuk a musím podotknúť, že práve vďaka nemu často zistím že to čo práve niekto pustil, je kapela Korn. Špecifický zvuk bez najmenšieho náznaku stredov, iba basy a výšky, ale vyhnané do riadneho extrému. V minulosti sa tradovalo, že Fieldy si necháva snímať na svojom basovom aparáte hornu. Keď mi Zakky priniesol z Mady práve Ibanez K5, bol som zvedavý, nakoľko sa mi podarí k tomuto úchylnému zvuku priblížiť a ako ten nástroj vlastne hrá, ak basáka zaujímajú aj iné zvuky, ako plechový cvakot.

Ibanez K5

O tvare a špecifikáciách basgitary sa veľmi rozpisovať nebudem, keďže miestnych čitateľov recenzií tieto údaje rozčuľujúJ Hádam len toľko, že ergonomicky nikde nič neprekáža a na nástroj sa hrá veľmi pohodlne. Z obchodu prišla perfektne zoštelovaná, čiže iba zapojiť a hrať. Prekvapila ma váha, na to že to je mahagón je K5 veľmi ľahká. Nasucho neznie na môj vkus nič moc, potichu a nevýrazne, ale na basu sa hrá predsa cez aparát. Tam nastalo veľmi príjemné prekvapenie. H struna je tradične problémom väčšiny 5 strunových basgitár, ale v prípade K5 to neplatí. Hrubé struny majú vynikajúci objem a zároveň sú veľmi konkrétne. Vražedná kombinácia. Spodky sú presne to, čo tejto base ide vynikajúco. K5 sa v tvrdej muzike nemôže stratiť. Samozrejme, ak sa nezačne majiteľ nástroja priveľmi hrať s možnosťami EQ a Fieldyho vychytávky – orezávača stredov.

Ibanez K5

Praktické využitie vyrezania stredov je pre mňa osobne malá záhada. Teda ak sa nechcem hrať na Fieldyho, alebo sa komplet stratiť v gitarách. Je to podľa mňa dokonca hlúposť, ale proti gustu či ako sa to vraví…, veľmi veľa basgitaristov je utopených vo vorvaních pazvukoch, takže asi na tom niečo bude a ja som opäť zaspal dobu, alebo som nepochopil žáner. V každom prípade, stredy som teda nechal tam kde majú byť. EQ som mal väčšinu času rovno a vtedy hrala podľa mňa basgitara najlepšie. Pomocou EQ a ďalších poťákov vie hrať basa širšiu škálu zvukov, no najpresvedčivejšie mi znela keď som nerobil žiadne experimenty. Miernym sklamaním je pre mňa zvuk D a G struny. Oproti H, E a A znejú pomerne tenko a chýba im objem. Toto zamrzí najme keď sa trasie zem pri úderoch palcom na H a E, no pri vytrhávaní na tenkých strunách je to iba také nesmelé ping ping pong. Škoda. Ale…nevidel som zas tak veľa hráčov a lá Fieldy, pre ktorých je táto basgitara určená, ktorí by slapovali o dušu, alebo využívali tenké struny v rovnakej miere ako tie hrubé. Je to opäť o univerzalite. Presvedčivo znejúce spodky, ale horší zvuk na tenkých strunách a vysokých polohách. Mne osobne sa spodky na K5ke cez Ampeg SVT3pro a Ampeg 8×10 páčili a absolútne som nemal chuť hrať nič iné ako linky pri ktorých sa všetko triaslo. Či prsty alebo trsátko. Akordy či slap tak presvedčivé neboli, práve z dôvodu zvuku tenkých strún. Ale tie spodky…

Ibanez K5

Po tomto nástroji určite nesiahnu jazzmeni či virtuozi, no chalan ktorý chce hrať hlavne poriadne tvrdú basovú linku. Tam je K5 viac ako doma a na toto je aj určená. Tak ako nebudem čakať od kamiónu obratnosť malého auta, nebudem čakať od nástroja svojského nu-metalistu maznáčika na hladkanie strún. Za cenu cca 1000 eur by niekto čakal možno všestrannejší nástroj, alebo skrátka niečo iné, ale K5 je vytvorená tak ako je a je v tom viac ako dobrá. Mne by veru do tvrdej kapely ani náhodou nevadila. Mimochodom Fieldyho (pa)zvuk sa dá nakrútiť a odporúčal by som pre väčšie mäso osadiť namiesto osádzaných strún Elixir hrubšiu sadu.

[Diskusia k článku]


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.