Test káblov

September 14th, 2008
Napísal:
Kategória: Testy

O kvalite káblov nikto nerozmýšľal a pravdepodobne by rozmýšľal zbytočne, lebo sa nedali zohnať. Veľkou revolúciou boli točené káble, to chcel úplne každý, pretože to dobre vyzeralo a nemotalo sa to pod nohami a bolo to zo západu! Kto mal točený kábel bol in, kto ho nemal, bol trápny ! Potom boli pokusy s navíjačmi od vysávačov, aby bol čo najdlhší a zároveň nezavadzal – neuchytilo sa. Éra vysielačiek bola úchvatná a zdalo sa, že káblom odzvonilo, ale našťastie sa tak nestalo a ani nestane (samozrejme, ako pre koho). Nie som proti vysielačkám, veď ju mám dlhé roky a kvalitnú, ale tento test budem venovať káblom.

Na myšlienku vôbec sa zaoberať káblami ma priviedol kamoš z Moravy,
ktorý mi povedal, že vlastniť kvalitné zariadenia a pospájať ich
nekvalitným materiálom, je už logická blbosť. Je!

 
PW-CGT-10 PW-DG-10  

Žiaľ, nie som technicky a ani vedomostne tak zdatný, aby som mohol vylepšiť tento test o merania, takže sa tu nedočítate koľko majú jednotlivé káble technických parametrov, ale myslím, že sa to dá nájsť v technickom popise jednotlivých výrobcov. Testoval som 5 káblov a to všetky zhruba dĺžky 3 metre. Jeden domáci noname s káblom Proel a obyčajnými kovovými jackmi, dva káble od firmy Planet waves, a po jednom Elixir a Monster. Používal som gitary Gibson Standard a Fender Stratocaster do aparátov Fender Twinreverb, Vox AC 50, Vox AC 15, MV3. Nebudem ďalej písať o všetkých kombináciách gitár káblov a aparátov, jednak by to bolo strašne dlhé a výsledky boli aj tak až veľmi jednoznačné.

 

 

Cenu noname kábla neviem, lebo som ho kedysi urobil sám, ale jeho cena je závislá od metráže a ceny dvoch obyčajných kovových jackov. Lacnejší z káblov Planet Waves PW-CGT-10 má umelohmotné zaliate jacky a cenu cca 300 Sk. Druhý Planet Waves kábel PW-DG-10 má konektory tiež zaliate, ale evidentne kvalitnejšie pozlátené rovné jacky a aj kábel je omnoho masívnejší, ako pri lacnejšom modeli a cena je cca 800 Sk. Technickejšie podrobnosti na stranke Planet Waves. Ďalší kábel Elixir som si kúpil na základe odporúčania Miloša Bodiša, jedná sa o jediný ich model – sivý kábel, ktorý pôsobí totálne mohutným dojmom, so zaliatými a pozlátenými kovovými jackmi. Jeho cena je 1100 Sk. Kábel firmy Monster Cable model Rock mi láskavo na test požičal kamoš Semish, za čo mu aj touto cestou ďakujem. Jedná sa o výrobok najvyššej kvality – mohutný kábel so zlatými šróbovateľnými jackmi, jedným rovným a jedným lomeným. Cena je cca 1200 Sk.

Po krátkom skúšaní som zistil, že jediné káble o ktorých má zmysel písať, sú Elixir a Monster. Ostatné sa dajú použiť pri prižmúrení obidvoch očí, tak v skúšobni alebo na veľmi lacné modely gitár a aparátov. Pri vyšších kategóriách Vám spoľahlivo z Gibsonu urobia Epiphone. A myslím to smrteľne vážne. Lacnejšie káble nie sú schopné preniesť zvukové spektrum v plnej šírke. Gitara zrazu nemá výšky, je plochejšia a zvuk sa viac zlieva dokopy.

Káble Elixir a Monster sú už na pohľad inde. Masívne prevedenie vzbudzuje pocit kvality a výdrže. Obidva výrobky sú veľmi kvalitné a určite sú bez problémov použiteľné aj na najvyššej úrovni náročnosti a profesionality. Gitara do lampového kvalitného aparátu má zrazu oveľa jasnejší tón, zvuk je čitateľnejší, prieraznejší a zlepší sa aj dynamika. Obidva káble sú takmer totožné, aj keď som zistil, že Monster kábel má o trošku viac výšok, čo je doceniteľné pri čistej a poloskreslenej hre, ale pri vyšších skresleniach sa mne osobne viac páčil Elixir. Ale hovorím o rozdieloch tak minimálnych a fajnšmekerských, že pre bežné použitie sú skoro nepodstatné. Ono sa to zdá, že viac ako liter za kábel je veľa, ale ja si myslím, že by to mala byť prvá investícia od istej kvality nástroja a aparátu, samozrejme. Kábel vám to vráti tým že vám bude dobre slúžiť dlhé roky. Nezabúdajme ale ani na káble výkonové a prepojovacie.

A ešte poznámka na záver: Do štúdia si vždy zoberte len kvalitný materiál, inak tam vaša účasť nemá žiadny zmysel…..

 

Odkazy

http://www.planetwaves.com
http://www.elixirstrings.com/
http://www.monstercable.com/

Ukážky

Gitara priamo do cez DI box do mixu:

Gitara cez kombo Fender zosnímaná mikrofónom:

V oboch prípadoch je poradie káblov nasledovné: Monster, Elixir, Planet Waves "drahší" a nakoniec Planet Waves "lacnejší".

Priame linky:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

a

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

 


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.