Gitarová jednohubka: 5 najvýraznejších gitár: George Harrison

Júl 31st, 2020
Napísal:

Ahojte, gitaristi!

V dnešnom článku sa pozrieme na 5 najvýraznejších/najdôležitejších gitár Georga Harrisona z obdobia skupiny The Beatles. Jedná sa len o môj subjektívny názor, každý môže mať iný názor :)

Gretsch 6128 DuoJet – túto gitaru s Bigsby tremolom z roku 1957 si George kúpil koncom roka 1961 za vtedajších 75 libier. Na dnešné peniaze by to bolo 1680 libier. George túto gitaru našiel vďaka inzerátu v novinách Liverpool  Echo. Predával ju námorník, ktorý si ju doviezol z Ameriky. George túto gitaru často využíval v legendárnom Cavern Clube a neskôr ju ako hlavný nástroj použil na prvej LP platni skupiny The Beatleas “Please, Please Me”. O niekoľko rokov neskôr ju George daroval kamarátovi z Hamburgu, Klausovi Voormannovi. Klaus ju mal vo svojom vlastníctve asi 20 rokov. Avšak niekedy v druhej polovici osemdesiatych rokov ju Voormann Harrisonovi vrátil. A v roku 1987 ju George použil na svojej platni “Cloud Nine” Ako zaujímavosť spomeniem, že George si v roku 1962 k DuoJetu dokúpil červený Gretsch 6131 Jet Fire Bird. Harrison “ohniváka” využíval len veľmi výnimočne. Občas na ňom hral v Cavern Clube, ale viacmenej sa jednalo o záložný nástroj.

Gibson J-160E – o tejto gitare ste už zrejme počuli. Jednalo sa o elektroakustické jumbo, ktoré si Geroge kúpil spolu s Johnom Lennonom v septembri 1962 v Rushworth and Dreaper’s Music v Liverpoole. George mal kus so sériovým číslom 73161 a John 73157. Tieto gitary boli v Británii nedostupné, tak si ich museli objednať z USA. Kvôli tomu, že tieto gitary boli vzhľadovo absolútne identické, sa veľmi rýchlo stalo, že si ich John a George omylom zamenili. Čize John mal gitaru písanú na Georga a George mal gitaru písanú na Johna. Georgova gitara, ktorú mal John, bola ukradnutá pri vianočnom koncerte v decembri 1963 vo Finsbury Astoria Theatre v Londýne. Po tejto gitare nebolo 50 rokov ani stopy, až v roku 2013 ju objavil v bazáre v San Diegu istý John McCaw. Ten sa začal zaujímať o históriu tejto gitary, až sa dopátral k jej pôvodnému majteľovi. V roku 2015 sa ju podarilo v aukcii predať za 2,4 milióna dolárov. George teda používal Johnov kus až do nahrávania skladby “Lovely Rita”. George na svojom pôvodnom kuse nahral napríklad skladbu “Love Me Do”.

 

Gretsch 6122 CountryGentleman (2 ks) – George si prvý z týchto lubových Gretschov kúpil koncom jari 1963. Veľmi rád ho používal na koncerteoch, ale aj v štúdiu. Jej prvé zdokumentované použitie je v skladbe “She Loves You” a potom na LP platni “With The Beatles”. George hral na nej na legendárnom koncerte pre kráľovnú. Potom na veľmi dlhú dobu zmizla a až po veľa rokoch sa objavila v zbierke Ringo Starra, ktorému ju zrejme venovala Olivia Harrison.

 

Druhý kus v trochu tmavšej farbe George dostal priamo od vedenia firmy Gretsch. Práve tento kus je veľmi často spájaný s Harrisonom. George jednu dobu vozil na koncerty nový a aj starší kus tohoto modelu.

George túto gitaru používal aj na amerických turné v rokoch 1964-65. Oproti starému modelu mal pridané pákové prepínače z oboch strán vibráto páky. Koniec tejto gitary je datovaný do druhého decembra 1965, kedy vypadla z auta na diaľnici pri ceste do Glasgow. George síce potom túto gitaru našiel, ale bohužial už bola rozdrvená autami, ktoré prechádzali okolo.

 

 

 

 

 

 

 

Rickenbacker 360/12 (2 ks) – Dvanásť strunové Rickenbackre patria medzi najvýraznejšie elektrické gitary, ktoré George počas svojej kariery v skupine The Beatles používal. Prvý z nich dostal od šéfa firmy Francisa Halla. Jednalo sa o druhý vyrobený kus modelu 360/12. Túto gitaru počuť napríklad v skladbách “A Hard Days Night”, “I Should Have Known Better”, “Eight Days a Week”. Naposledy ju použil v roku 1987 na platni “Cloud Nine” v skladbe “Fish On The Sand”.

 

 

 

 

 

Druhý kúsok dostal George v roku 1965 na tlačovke v Minneapolis v auguste 1965. Použil ho napríklad v skladbe “If I Needed Someone”. Naposledy bola táto gitara videná v marci 1969 v štúdiách Abbey Road.

 

 

 

 

 

 

 

Epiphone Casino – George a John Lennon si po vzore Paula McCartneyho kúpili tieto lubové gitary. George mal kus, ktorý mal namontované Bigsby. Síce sa nejednalo o veľmi kvalitné či drahé nástroje, ale aj tak sa stali veľmi obľúbenými nástrojmi členov skupiny. George na tejto gitare nahral napríklad skladbu “Hello, Goodbye”.

 

 

 

 

 

Dúfam, že sa vám tento výber páčil. Určite sa nájdu aj ďalšie veľmi výrazné modely, ako napríklad Fender Stratocaster “Rocky”, Gibson Les Paul “Lucy” a podobne, ale tie sa do mojich “Georgeových top 5 gitár” už nezmestili.

Autor: Martin Gašpar

Zdroje: Beatles-komplet.cz, YouTube


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.