Test efektov BOSS FMB 1 a FDR 1

November 10th, 2008
Napísal:
Kategória: Testy

Z produkcie japonskej firmy Boss sme už roky zvyknutí na množstvo modelov a druhov gitarových a basových efektov a efektových procesorov. Z drvivej väčšiny sú to efekty na doplnenie, vylepšenie, gitarového zvuku alebo jeho totálnu moduláciu podľa želania hráča. Dve krabičky, ktoré sa mi dostali z obchodu On board do ruky sú z Legend series a jedná sa o efekty navodzujúce zvuk dvoch základných modelov z produkcie Fendru. Ide o kombá ´59 Bassman a ´65 De luxe reverb.

Nejde priamo o o modeling ako sme už dnes zvyknutí, ale o efekt obsahujúci korekcie a celkové ovládanie ako na konkrétnych modeloch. Ideme teda najprv na Bassman. Ako ovládacie prvky sú v rade zľava, združený potenciometer pre stredy a prezence, potom basy, výšky a druhý združený poťák pre hlasitosť a gain. Kto niekedy počul originál kombo Bassman vie, že ide o kombíčko s absolútne charakteristickým zvukom.

Tvorcom z Bossa sa táto krabička podarila náramne… Ale!!! Nesmiete mať doma priveľmi charakteristický aparát, lebo potom sa Bassman nepresadí. Aby som objasnil, skúšal som ho do Voxu AC 15 s Blue Alnico,a stále to bol len Vox, ale s iným skreslením. Čiže taká súkromná rada je, že tieto efekty používajte, ak chcete jeden zo spomínaných pokladov Fendru, a máte aparát, ktorý nie je príliš charakteristický sám o sebe. Skúsil som rovno do pultu a táto cesta nikam neviedla, no a v tranzistore to naozaj navodzovalo lampový zvuk. Musíte ale vyslovene chcieť zvuk Bassmana aby ste si to kúpili, inak len ako trebárs skreslovadlo to nemá žiadny význam. Pre totálnu autenticitu má efekt aj vstup Bright!!! Korekcie zaberajú a naozaj zvuk ovplyvňujú a rozhodne nie sú len na parádu… Gain sa mi zdá väčší ako na origináli, ale je to veľký detail. Po zlacnení stojí tento Legend efekt niečo málo nad 3500Sk a to je jeho výrazné plus. Okrem zvuku samotného.

Krabička neobsahuje žiadnu lampu. A je krásne urobená povrchová úprava presne v štýle Bassman.
Kombá s označením Reverb, či už De luxe, Twin sú ozajstnými legendami!!! Druhý z testovaných efektov sa snaží kopírovať zvuk modelu ´65 De luxe. Ovládače sú zľava, združený Level a Gain, potom výšky a basy, keďže stredy pôvodný model nemal a znovu združený ovládač pre Vibrato a Reverb. Rýchlosť vibráta sa nastavuje po podržaní spínacieho šľapátka. Intenzitu potom upravíme potenciometrom. Tento efekt ani nemá Bright vstup. Skreslenie tohto modelu sa mne osobne páčilo viac ako Bassman, ale to je subjektívny dojem a nenútim ho nikomu. Zdal sa mi aj pri normálnom vstupe o niečo temnejší ako FBM 1. Inak sú obidva efekty úžitkovou hodnotou takmer zhodné.

Keby som si musel vybrať jeden z nich, by som si vybral asi Bassman. Ale ten preto, lebo Twina doma mám a mal by som tak o jeden zvuk doma naviac. Ešte raz pripomeniem, že za veľmi priaznivú cenu, na to, čo tieto efekty vedia, si odnesiete domov naozaj kus histórie gitarových komb a to stojí za to!!!

[diskusia k článku]


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.