Gitarová jednohubka: 5 najvýraznejších gitár: Jimmy Page

August 21st, 2020
Napísal:

Ahojte, gitaristi!
V posledných článkoch sme sa venovali gitarám, ktoré používali členovia skupiny The Beatles. Dnes je čas  sa pozrieť na ďalšiu britskú gitarovú legendu, a to na Jimmy Paga.

 

Gibson Les Paul Custom s tromi humbuckermi a Bigsby tremolom

Tento kúsok z roku 1960 kúpil Jimmy v roku 1962 za vtedajších 185 libier (na dnešné peniaze by to bolo asi 3950 libier). Túto krásnu gitaru Jimmy volal “Black Beauty”. Oproti klasickému LP mal tento kus nainštalované 3 snímače typu humbucker. Túto gitaru je možné počuť v mnohých nahrávkach zo šesťdesiatych rokov, na ktorých Jimmy hral. Bohužiaľ, v apríli 1970 počas turné skupiny Led Zeppelin mu bola odcudzená a nikdy sa už nenašla. Jimmy dokonca ponúkal aj finančnú odmenu pre nálezcu, avšak nikto sa neozval.

 
 
 
 
 
 
 
 

Fender Telecaster 1959
Jimmy získal túto gitaru od Jeff Becka ako dar za to, že ho Jimmy odporučil do skupiny Yarbirds ako náhradu za Erica Claptona.
Asi najvýraznejšie využitie tejto gitary je v skladbe “Stairway To Heaven”, kde na nej Page hral sóla. Niekedy v roku 1967 sa Jimmy rozhodol túto gitaru polepiť samolepkou draka a pôvodný biely pickguard vymenil za tzv. zrkadlový.
Jimmy túto gitaru vlastní dodnes, ale jej osud je dosť nešťastný. Raz, keď sa Jimmy vrátil z turné, na ktorom mal svoj Les Paul z roku 1959 a Telecaster nechal u kamaráta maliara (meno sa mi zistiť nepodarilo). Ten mu po návrate povedal, “mám pre teba prekvapenie,” a ukázal mu toho Telecastra. Pôvodne biely Telecaster bol úplne pomaľovaný a kvôli tomu, že sa farba dostala aj do šachty kobylkového snímača, tento sa pokazil a funkčný ostal len krkový snímač. Po tomto incidente sa Jimmy rozhodol krk z gitary odmontovať a dal ho na hnedý Telecaster s B-Bendrom z roku 1953.

 

Gibson Les Paul Standard “Number One”, “Svätý grál”
Tento Les Paul z roku 1959 kúpil Jimmy od gitaristu z skupiny Eagles Joea Walsha v apríli 1969. Stal sa hlavným Jimmyho nástrojom po už spomínanom Telecastri.
Jimmy si chcel kúpiť druhý Les Paul a Joe mal dva totožné LP. Joe si teda ponechal kus, ktorý mu viac vyhovoval a s druhým prišiel za Pagom, aby si ho oskúšal. Jimmy sa ýchlo do tejto gitary zamiloval a Joe mu ju predal za vtedajších 1200 dolárov. Predtým, ako sa táto gitara dostala Jimmymu do rúk, bolo na nej vykonaných niekoľko úprav. Najvýznamnejšou úpravou bolo zbrúsenie a zhobľovanie zadnej strany krku, čím sa krk stal veľmi tenkým a to Jimmymu vyhovovalo. Ďalšími úpravami bolo vymenenie ladiacich mechaník za rovnaké, aké mal na svojom LP Custom a taktiež výmena snímačov za Seymour Duncan humbuckery.

 
 
 
 

Gibson EDS-1275
Asi najznámejšia Jimmyho gitara – slávna tým, že Jimmy na koncertoch na nej hrával “Stairway To Heaven”, kde využíval oba krky tejto gitary. Dolný šesťstrunový pri intre a sóle, horný dvanásťstrunový pri verziách. Tento konkrétny kus bol špeciálne vyrobený pre Paga, nakoľko v čase, keď ho zháňal, Gibson ho už nevyrábal. Tým pádom je mierne odlišný od štandarného modelu – má iný tvar tela a taktiež krk je z jedného kusa mahagónu namiesto trojdielneho javorového.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Danelectro 3021/DC59
Túto gitaru vyrobenú v roku 1961 kúpil Page v polovici šesťdesiatych rokov a používal ju ešte so skupinou Yardbirds a neskôr aj s Led Zeppelin. Prvé zdokumentované použitie tejto gitary je so skupinou Yardbirds z roku 1967. Gitaru vtedy Jimmy používal v ladení DADGAD. Môžete ju počuť aj v skladbe “Kashmir” z LP “Physical Graffity”, rok 1975.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dúfam, že sa vám tento výber páčil a teším sa na vás pri ďalšom článku!
Autor: Martin Gašpar
Zdroj: groundguitar.com/jimmy-page-gear


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.