Gitarista Peter Luha pokrstí 20. decembra debutový album

December 18th, 2012
Napísal:
Kategória: Aktuality

Sólové gitarové albumy patria na Slovensku k výnimočným úkazom. Nahrávka Viaje del Alma talentovaného multiinštrumentalistu a skladateľa Petra Luhu však nestojí iba na gitaristovej hráčskej technike. Tú ocenilo hneď niekoľko gitarových festivalov a hudobných magazínov, nedávno sa stal aj oficiálnym hráčom prestížnej gitarovej značky Framus.

Peter Luha sa na svojom debutovom albume Viaje del Alma predstavuje ako hudobník s mimoriadnym citom pre atmosféru skladieb, ktoré vychádzajú z jeho intenzívnych ciest po Európe. „Album je veľmi osobný a pocitový. Tak vznikol aj jeho názov, ktorý v slovenčine znamená Cesta duše,“ vysvetľuje Peter Luha originálny názov svojho debutu. Nahrávka, ktorá vyšla v septembri vo vydavateľstve Real Music House, vznikala pod dohľadom hudobných producentov Roberta Pospiša a Martina Sillaya. „Pri nahrávaní albumu bolo najdôležitejšie zachovať pocit naturálnosti a živelnosti,“ opisuje Luha atmosféru v štúdiu.

Viaje del Alma

Jedinečný zvuk a hudobný výraz originálneho slovenského gitaristu vychádza z dvoch zásadných gitarových smerov: „Už dávno ma pri hre inšpirovali žánre ako flamenco a gypsy jazz, ktoré pochádzajú z týchto dvoch krajín. Posledné roky to bolo ešte silnejšie, keďže som strávil s priateľkou pol roka v Španielsku aj v Paríži. Preto sa môj sólový gitarový album tematicky nesie práve v tomto duchu.“

Trinásť autorských skladieb dopĺňajú dva bonusy – Let čmeliaka a Čardáš v gitarových úpravách. Okrem Petra Luhu, ktorý sa na Viaje del Alma postaral o všetky gitary a mandolínu, sa na albume objavili aj dvaja perkusionisti Dino de Valeria a Jozef Gorel. „Album som nerobil so zámerom osloviť nejaké špecifické publikum. Dúfam, že si nájde cestu ku všetkým, ktorí majú radi pocitovú a melodickú hudbu, verím, že osloví aj ľudí s temperamentom. Nie je určený len pre gitarových poslucháčov, tí si však určite prídu na svoje.“


On The Road - animation project

Krst albumu sa mohol pripraviť až po návrate z tvorivého pobytu na severe Španielska. Spoločne so svojou priateľkou, výtvarníčkou Luciou Černekovou, tam dokončili ďalší zo série animovaných filmov On The Road s názvom Brussels.

Predchádzajúce dva krátke filmy Spain a Der Turm umeleckej dvojice sa zúčastnili viacerých medzinárodných filmových festivalov.

O projekte, filmy online:
ontheroad.lucypaint.com

Album Viaje del Alma si na slovenskom hudobnom trhu určite nájde svoje miesto. Nahrávku s podobnou atmosférou a výrazom by ste u nás totiž hľadali iba márne. Peter Luha sa na svojom debute predstavuje ako vyzretý hudobník, ktorý dokáže s prehľadom prechádzať z intímnej nálady do živelných gitarových tém.

Krstiť sa bude tento štvrtok v magický dátum 20.12. 2012 o 20:12 v bratislavskom klube Hlava22. Výborný hudobný doprovod – Juro Griglák /basgitara/, Dino de Valeria /perkusie/, Jozef Scheiner /mandolína/ doplní tanečník Dano Godány. Hudobný program spestrí aj projekcia krátkych filmov z animovaného projektu On The Road.

viac na peterluha.com

zdroj: Real Music House
www.realmusichouse.sk


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.