PRS-CE

Apríl 18th, 2009
Napísal:
Kategória: Testy

Po poslednej návšteve bratislavskej predajne On Board som sa domov tešil o trochu viac ako zvyčajne. Dôvod bol jednoduchý. Práve ma čakal týždeň s americkou PRS, s ktorou som predtým prišiel do kontaktu len párkrát. Konkrétnejšie šlo o model PRS CE. Na prvý pohľad klasické péeresko, no pri priamom kontakte je jasné, že až o takú klasiku nejde.

Už na prvý pohľad je jasné, že táto gitara rozhodne nepatrí do kórejskej série SE. Tvarovaný javorový top je zatiaľ doménou iba amerických modelov. A práve tento top aspoň mňa osobne trochu prekvapil. Čakal by som totiž minimálne o triedu "krajší". Pod ním je klasicky mahagón na prvý, druhý, aj tretí pohľad z jedného kusu. Očividne ide o odlišný mahagón ako na korejských modeloch. Gitara je predsa len ťažšia. Farbu si netrúfam opisovať, ale je veľmi pekná so sunburstom a s bezchybnou povrchovou úpravou :).

Špecialitou modelu CE je javorový krk. Miesto klasickej lepenej konštrukcie je krk priskrutkovaný štyrmi skrutkami, a to spôsobom bez použitia takzvanej pätky, ako je to bežné na všetkých možných stratoch a superstratoch. Tento systém vyzerá celkom efektne, a v podstate aj uľahčuje hru vo vysokých polohách. Klasická pätka na krku, typická pre novšie modely PRS, však ostala a stále trochu prekáža. Ja osobne by som ju určite skrátil, no na druhej strane v PRS určite vedia, čo robia. Samozrejme je to len malý detail, avšak treba spomenúť, že sa na nej hrá určite pohodlnejšie, ako na klasický Stratocaster alebo Les Paul. 

PRS CE 

Profil krku je tak ako vždy u PRS príjemný, ani príliš hrubý ani tenký. Palisandrový hmatník má 22 stredne veľkých pražcov. Snáď ani netreba spomínať dokonalé opracovanie. Ako polohové značky sú použité klasické bodky. Vtáčiky by potešili, ale účel splnia rovnako. Prírodná javorová zostala aj hlava nástroja. Na nej sú umiestnené chrómové firemné mechaniky, pre mňa zaujímavej konštrukcie. V mechanikách sa totiž struna v podstate zamkne a nie je potrebné ju omotávať. Celkovo vyzerá systém zaujímavo a prakticky, no struny som na nej meniť nemusel. Treba uznať, že gitara aj vďaka mechanikám ladila naozaj perfektne, bez problémov zostala naladená takmer počas celého testovania. Tremolo nastavené na obojstranné pákovanie posobí solídnym dojmom a pri normálnej hre s občasným pákovaním ladenie držalo výborne. 

PRS CE
Gitara je osadená dvoma humbuckermi s chrómovými krytmi. Tie sa ovládajú pomocou troch potenciometrov. Dva sú určené na hlasitosť a tónovú clonu, no tretí má svojskú funkciu. V podstate ide o otočný päťpolohový prepínač na prepínanie snímačov. Prekvapilo ma, že je použitý rovnaký "gombík", ako na hlasitosť aj tónovú clonu. Predsa len pri piatich polohách sa mi zdá desaťstupňová stupnica prinajmenšom zvláštna. Osobne som neobjavil výhodu tohto systému, jediné čo mi napadlo, je asi len vzhľad. V porovnaní s klasickým päťpolohovým prepínačom má hneď niekoľko nevýhod. Tou prvou je náročnejšie prepínanie, keďže chod odstupňovaného potenciometra je predsa len o niečo tuhší. Ďalšia výhoda klasiky je, že hneď na prvý pohľad je jasné, ktorý snímač je práve zapojený. V podstate však ide len o drobnosť, ktorá mi ani náhodou dojem vynikajúceho spracovania a dizajnu nepokazila. Ako som už spomínal, gitara je na svoje rozmery skôr ťažšia, ale na povestne ťažké Les Pauly sa však nechytá ani zďaleka. Gitara je veľmi dobre vyvážena hrá sa na nej dobre v sede aj postojačky.

Keď som si do gitary ešte v obchode prvýkrát "udrel" nasucho, veľmi ma nezaujala. Po chvíľke som si však všimol úžasnú kultivovanosť tónu, skvelú dynamiku a slušný sustain. Okamžite sa mi zapáčila. Do ruky sadla perfektne a hrala tak, ako by som ju mal už roky. Gitara výborne rezonuje a tóny znejú vyrovnane po celom hmatníku.

PRS CE
Po zapojení sa hneď potvrdilo to, čo sa dalo očakávať. Péereska hrala jednoducho výborne. Snímače snímajú presne to, čo treba. Kobylkový humbucker bol dostatočne ostrý, Van Halen z nej liezol doslova sám. Flažolety z nej dolovať netreba. Ozývajú sa ľahko a bez námahy, a to som bol v tej dobe zvyknutý na aktívne EMG snímače. Ostatné polohy hrali tiež výborne a podľa očakávania. Neviem to bohužiaľ dostatočne dobre opísať, no snáď pomôžu zvukové ukážky. Keďže prepínač je päťpolohový a snímače sú len dva, je jasné, že sú humbuckery rozopínateľné. Po rozpojení snímačov gitara podstatne viac cinkala a dostala mierny stratovský feeling, teda aspoň ja som mal ten dojem :). Na druhú stranu snímače v singlovom móde by mohli hrať predsa len trošku hlasnejšie. V konečnom dôsledku treba uznať, že je to jedna z najuniverzálnejších gitár, na ktoré som poslednú dobu hral. Ak pomeniem rôzne extrémy, gitara je doma od bluesu, cez rock, až po metal. Osobne sa mi páčili snáď úplne všetky zvuky, ktoré sa mi z nej podarilo vydolovať, od čistých až po tie skreslené. 
Záverečné hodnotenie nemôže byť iné ako pozitívne. Za cenu okolo 2000 eur človek samozrejme očakáva len to najlepšie. V tomto prípade to aj dostane. Gitara vyzerá výborne, padne výborne do ruky a hrá úžasne. Jednoznačne je určená pre gitaristov, ktorí vedia, čo chcú, a sú v tomto prípadne ochotní za to aj zaplatiť. V cene gitary je tvrdý kufor a v neposlednom rade aj image značky Paul Reed Smith, ktorý podľa mňa stojí za to :).

[Diskusia k článku]


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.