Roland RC-300 – Trojitý Stereo Mega Looper!

Marec 3rd, 2013
Napísal:

Loop mania vládne svetu!

Tvrdí úvodný slogan na webe pri opise nového pedálu od firmy BOSS – loop station RC-300.

Dalo by sa povedať, že ma chytila tiež, aj keď u mňa je to skôr taká z núdze cnosť. Začal som hrávať pred časom v prevažnej miere sám a hľadal som možnosti, ako moju hru a vystúpenia oživiť. Dlhé roky som sa o to snažil nielen v rámci samotnej gitarovej hry, ale aj v technických záležitostiach. Rôzne snímania zvuku, gitarové efekty, midi zvuky na gitare a podobne. Ďalšie možnosti pribudli s príchodom delayov s dlhším nastavením dozvuku, z ktorých sa neskôr vyvinuli loopery. A tie sú výborné práve pre sólových hráčov, ktorý chcú hrať live a vedia takýmto spôsobom nahradiť ďalších spoluhráčov. Muzikant vie vytvoriť celú skladbu šikovným vrstvením jednotlivých melodických a rytmických liniek. Dokáže tak nahradiť celú kapelu.

Ale looper vie byť šikovný pomocník aj pri cvičení, keď si veľmi jednoducho pri hraní 2 klikmi naloopujem vlastný rytmický a harmonický podklad, do ktorého môžem trénovať sóla alebo improvizáciu.

RC-300 je najvýkonnejší a najväčší loop station od BOSS a oproti menším modelom RC-3 a RC-30 má až tri synchronizované stereo stopy so samostatným ovládaním hlasitosti a transportnými ovládačmi na každej stope. RC-300 je vybavený efektmi, Expression pedálom a veľkým ovládacím panelom, ktorý sa osvedčí pri hraní naživo. Zapojte gitaru, basu, klávesy alebo akýkoľvek nástroj a loopujte všetko, čo vás napadne. K dispozícii je aj XLR konektor s fantomovým napájaním, do ktorého sa môže zapojiť spevák, perkusionista, huslista, beatboxer alebo ktokoľvek s mikrofónom. RC-300 umožňuje záznam v dĺžke max. 3 hodiny priamo do vlastnej internej pamäte. S využitím USB Portu môžete uložiť dáta na externé zariadenie, ako aj importovať/exportovať WAV sample.

Technické špecifikácie:

• Tri stereo stopy so samostatným ovládaním (transport/fader)
• Expression pedál umožňuje ovládanie efektov v reálnom čase
• Až tri hodiny záznamu v internej pamäti a 99 pamäťových pozícií
• 16 vstavaných efektov prispôsobených pre Looping
• XLR vstup s fantomovým napájaním pre mikrofón
• USB úložisko; import/export WAV súborov

Trojité stereo Loopovanie
Nahrajte, navrstvite a manipulujte Loopy v troch stopách RC-300 – každá stopa má vlastné ovládanie. Funkcia „Auto Recording“ spustí nahrávanie v momente, keď začnete hrať na pripojený nástroj alebo spustíte pripojený prehrávač. Pred spustením si môžete pomôcť odpočítaním. Môžete aplikovať UNDO/REDO priamo „za jazdy“. Tri hodiny nahrávacieho času poskytujú čas na všetko!

Vylepšený Pedalboard
Rozšírený Pedalboard RC-300 je vybavený Expression pedálom (ktorému môžete priradiť rôzne funkcie alebo parametre) a väčšími spínačmi na ovládanie funkcí REC/PLAY a STOP v jednotlivých stopách. Pribudol aj nový spínač ALL START/STOP. Okrem toho v každej stope môžete nastaviť hlasitosť samostatným faderom. Ak toto všetko nestačí, môžete si pripojiť ďalšie Expression pedále a pedálové spínače (predávané samostatne).

Vstavané efekty
Pridajte k stopám a nahraným zvukom parádne efekty priamo v RC-300 (Transpose, Flanger, Phaser, Modulator, vokálne efekty, atď.). Samostatný spínač LOOP FX umožňuje okamžité aktivovanie vstavaných efektov. Ovládanie parametrov v reálnom čase prostredníctvom Expression pedálu oslobodí ruky. Efekty môžete aplikovať na jednotlivé stopy alebo na celý mix a rozšíriť tak kreatívne a výrazové možnosti vášho prejavu.

Rytmické Patterny a pripravené zvuky
K vytvoreniu presných a čistých Loopov si môžete vypomôcť použitím rytmických Patternov zo vstavanej banky RC-300; funkcia Loop quantize pomôže nahrať Loopy s presným časovaním. Rytmických Patternov je mnoho a v rôznych žánroch. Môžete si určiť tempo rytmu samostatným ovládačom alebo funkciou tap tempo. Okrem toho si môžete zvoliť aj meter (takt). Pri uložení frázy sa uloží aj typ rytmu a meter. RC-300 obsahuje sprievodné zvukové stopy (basu, klavír, atď.), ktoré môžete využiť pre okamžitú inšpiráciu a nakopnutie kreativity, alebo si len tak hrať.

USB konektivita
Pripojte RC-300 k vášmu počítaču bežným USB káblom a zálohujte si nahrané frázy a zvuk. Môžete prenášať WAV súbory medzi RC-300 a vašim počítačom; pamäť umožňuje import až 1,7GB zvukových súborov formátu 16-bit/44.1kHz WAV

AUX vstup
Okrem nahrávania vašich zvukov a vytvárania Loopov môžete s využitím konektora AUX IN nahrať aj zvuky z externého stereo prehrávača alebo iného zdroja pripojeného ku konektoru AUX IN. Tieto zvuky môžete použiť ako základ pre hranie alebo nimi obohatiť váš živý prejav.

Looper si môžete naživo vyskúšať v showroom firmy Roland – v hudobnej predajni On-board /Miletičova 3A, Bratislava/.

Loop Station BOSS RC-300


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.