PreSonus AudioBox iOne

Máj 27th, 2016
Napísal:

PRESONUS AUDIOBOX iONE * USB zvuková karta pre PC/MAC/iPAD (test)

audiobox-ione

Dostala sa mi do rúk šikovná zvuková karta AudioBox iOne od firmy PreSonus, ktorá je najzaujímavejšia tým, že je použiteľná aj na nahrávanie do PC alebo laptopu, aj s možnosťou nahrávať priamo do iPadu. Ideálna napríklad pre pesničkárov-cestovateľov, ale aj iných muzikantov, ktorí si chcú okamžite zaznamenať svoje nápady na cestách.

S rozmermi 4,35cm x 13,5cm x 15cm je samotná zvukovka naozaj malá, s váhou 0,62kg a
v kovovom obale ideálna na cesty. V balení bol okrem zvukovej karty aj USB kábel na pripojenie k laptopu.

Predný panel zvukovky obsahuje 2 vstupy – jeden XLR s mikrofónnym predzosilňovačom a jeden nástrojový pre ¼ jack. Pre mikrofónny vstup je možnosť zapnúť fantómové napájanie +48V a ku každému vstupu je samostatné ovládanie hlasitosti. Okrem vstupov je tam aj sluchádlový stereo výstup tiež s ovládačom hlasitosti a veľké koliečko pre hlasitosť celkového výstupu. Tlačítko DIRECT umožňuje monitoring s nulovou latenciou.

Na zadnom paneli sa nachádza USB konektor na pripojenie k PC alebo laptopu, ktorý zároveň slúži aj na napájanie zvukovky. Okrem neho je tam aj ďalší USB konektor na pripojenie k iPadu a dva TRS analógové výstupy.

Na stránke výrobcu sa dá stiahnuť profesionálny nahrávací ware Studio One Artist (v obidvoch verziách pre Win aj Mac). Ja som ale zvukovku testoval práve kvôli nahrávaniu s iPadom, tak som si stiahol zadarmo aplikáciu Capture Duo, ktorá umožňuje nahrávať naraz mikrofónny aj nástrojový vstup do dvoch stôp. Perfektná možnosť na cesty pre spievajúceho gitaristu. Za 9,99$ sa dá stiahnuť aj viacstopová verzia Capture pre dodatočné nahrávanie ďalších stôp (až do 32). iPad musí byť najmenej 2. generácie s podporovaným iOS 7.0.1 alebo vyšším.

Behom pár minút od vybalenia som bol schopný nahrávať, potreboval som len internet na stiahnutie príslušného softu. Najprv som bol prekvapený, keď zvukovka nereagovala len po pripojení káblom k iPadu, lebo pri pripojení k laptopu alebo PC sa automaticky dobíja cez USB pripojenie. Tak som zistil, že do nej potrebujem zapojiť aj USB kábel kvôli napájaniu, k tomu som využil sieťový adaptér, ktorý som mal k iPadu, lebo ten nebol v balení zvukovky.

Možno som mal prehnané očakávania, že si budem môcť zobrať zvukovku s iPadom niekde do prírody a tam si zaznamenávať, čerstvo inšpirovaný, svoje nápady, bohužiaľ som aj pri nej fixovaný k nejakému externému napájaniu. Snáď by v takomto prípade pomohla nejaká batéria, ktorá slúži na dobitie laptopu na cestách a dokázala by napájať aj zvukovku popri nahrávaní do iPadu.

Zvuk sa dá zaznamenávať až v rozlíšení 24-bit a 96 kHz pri dynamickom rozsahu 105 dB. Cez WiFi pripojenie sa dajú potom veľmi jednoducho poslať nahraté stopy z iPadu priamo do Studia One na laptope alebo PC a tam ďalej editovať, mixovať a mastrovať. Práca so softwérom je veľmi jednoduchá a intuitívna, nahráva sa okamžite po stlačení jedného tlačítka.

V každom prípade je zvuková karta Audiobox iOne (alebo iTwo s dvoma mikrofónnymi vstupmi a MIDI) veľmi šikovný pomocník nielen na zaznamenávanie nápadov na cestách, kde si chceme vystačiť len s iPadom, ale aj plnohodnotná malá zvuková karta na domáce nahrávanie.


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.