Paul McCartney a jeho “husle” Höfner

Jún 8th, 2020
Napísal:

Ahojte, gitaristi!

Volám sa Maťo a budem sa sem snažiť každý piatok pridávať článok o nejakom zaujímavom hudobnom nástroji alebo o hudobníkoch a ich nástrojoch.

Dnes som si pre vás pripravil článok o Paulovi McCartneym a jeho legendárnej basgitare Höfner 500/1. Niektorí z vás ju môžu poznať ako basgitarové husle.

Aby sme sa dostali k Paulovi a basgitare, musíme sa vrátiť do roku 1960, keď do skupiny Johnny and The Moondogs známej neskôr ako The Beatles nastúpil basgitarista, kamarát a spolužiak Johna Lennona Stuart Sutcliffe. Stuart bol basgitaristom v skupine Johnny and The Moondogs rok. V tej dobe nastali konflikty práve medzi Paulom a Stuartom, ktorý mal voči Stuartovi výhrady, pretože nemal ten istý zápal pre hudbu, ako zvyšok kapely. Pri prvom zájazde do Hamburgu sa Stuart zamiloval do mladej fotografky Astrid Kircherr a rozhodol sa ostať s ňou v Hamburgu. Tak chlapci z Johnny and The Moondogs, vtedy už The Beatles stáli pred otázkou, kto bude hrať na basgitare. George Harrison, ako sólový gitarista to byť nemohol, John, ako šéf to byť nechcel, tak to ostalo na Paulovi. Ten si vtedy od Stuarta na pár dní požičal jeho lubovú basgitaru Höfner 500/5. Avšak Paul si musel kúpiť vlastnú basgitaru, pretože lubová höfnerka bola obrovská. Tak si Paul ešte v Hamburgu zašiel do hudobnín Steinway a za 287 mariek, čo bolo asi 30 vtedajších libier, kúpil svoju prvú basgitaru Höfner 500/1

Paul túto basu používal aktívne až do začiatku roka 1964. Neskôr ju používal už len ako záložný nástroj. Neskôr ju v júni 1964 ho nechal zrenovovať a prestriekať. Túto basovku použil naposledy na platni “With The Beatles” A potom sa s ňou Paul ukázal už iba v roku 1968 v klipe k skladbe “Revolution 9”. Posledné informácie o tejto base sú, že bola v roku 1969 pri natáčaní platne “Abbey Road” ukradnutá zo štúdia a odvtedy ju nikto nevidel.

Paul a Höfner 500/1 verzia 1963.

Paul dostal koncom roka 1963 vylepšenú verziu svôjho pôvodného Höfnera. Tento model mal oproti starému typu snímače ďalej od seba a spodný snímač mal bližšie ku kobylke, čo znamená, že zvuk bol menej basový. V porovnaní so starým modelom, nový model už nemal problémy s vrčaním snímačov. Zároveň tento nový Höfner mal už nový typ loga. Paul ju prvýkrát použil na jeseň 1963 v programe “Ready, Steady, Go!” Paul túto basgitaru veľakrát upravoval, avšak nikdy nijako tak zásadne, aby to malo vplyv na zvuk. Najviditelnejšou úpravou bolo odstránenie bieleho pickguardu niekedy okolo roku 1968. Je síce pravda, že Paul od roku 1965 používal v štúdiu svôj nový Rickenbacker 4001, avšak na vystúpeniach stále používal svôjho Höfnera. Tento nástroj bol v roku 1969 použitý aj na legendárnom koncerte na streche spoločnosti Apple Records. Paul túto basu používal od nahrávania “I Want To Hold Your Hand” až po “Let It Be”. Paul ju potom na nejaký čas odložil a vrátil sa k nej až na prianie Elvisa Costella počas nahrávania albumu “Flowers In The Dirt.”

Paul dodnes vlastní tento model a aj ho stále používa na svojich vystúpeniach.

Neskôr v roku 1964 Paul dostal ešte jeden kus s pozlátenými kovovými časťami a tenším telom, avšak tú nikdy nepoužil. O tejto base koluje niekoľko možností, aký bol jej osud, tak si ich tu povieme.

  1. V roku 1994 ju objavil vo výklade firmy Selmer zberateľ Justin Harrison, ktorý ju opravil a pokusíl sa ju predať v aukčnej sieni Sotheby ‘s. Lenže nemal k nej všetkú potrebnú dokumentáciu a tak sa mu ju nepodarilo predať.
  2. Podľa druhej teórie ju v roku 1965 kúpil iný hudobník menom John Bunning. On mal na nej hrať až do roku 1971 a potom ju vymenil s bližšie nemenovaným kamarátom za iný typ. Tvrdí sa, že ten kamarát ju potom predal v aukcii.
  3. Podľa poslednej teórie ho firma Selmer dodala do štúdia na Abbey Road, odkiaľ bol neskôr rovnako, ako starý Höfner z roku 1961, ukradnutý.

Nakoniec by som chcel poďakovať všetkým, čo si tento článok prečítali. Ja som si osobne písanie tohoto článku veľmi užil :)

Autor: Martin Gašpar

Zdroje: Wikipédia, odborná literatúra, Beatles Komplet


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.