Gitarový aparát z PC

Marec 31st, 2006
Napísal:
Kategória: Články

Základ je mať v počítači zvukovú kartu takú, pre ktorú su ASIO drivery. ASIO znamená Audio Streaming Input/Output, čiže signál je schopný prechádzať kartou s minimálnym oneskorením (latencoiu). Skrátka na vstupe je gitara, na ňu sa "zavesí" efekt simulujúci gitarový aparát a v reálnom čase sa to musí rovno bez oneskorenia objaviťv na výstupe.

Najideálnejšie je, keď je karta s ASIO driverom už originál od výrobcu. Takéto karty vyrába veľa firiem, pomerom cena/kvalita/zohnateľnosť je u nás asi najvýhodnejšia firma M-Audio.

Ďaľším vhodným (a hlavne cenovo výhodným) adeptom je karta Sound Blaster Live ! alebo novšia Audigy. Sú to dosť rozšírené karty. Staršia Live ! sa už nevyrába, ale ešte stále sa dá kúpiť vo výpredaji za pár stoviek. S originálnymi drivermi sa ovšem realtime rozbehať nedá, treba použit alternatívne KX drivery. KX drivery dokážu zo Sound Blastera spraviť doslova novú kartu, dokonca o niečo vylepšujú zvuk. Ich problémom je, že sa zle inštalujú. Niekedy až otrasne zle – tvária sa, že idú, ale nehrajú alebo hrajú, ale nefunguje realtime atď. Ideálne je, keď sa nainštalujú do novej inštalácie Windowsov. Hlavne nemajú radi zvyšky starých zle odinštalovaných driverov od Creative. V každom prípade nainštalovať nakoniec idú, niekedy treba poskúšať viacej spôsobov inštalácie alebo rôzne aj staršie verzie KX-ov. KX drivery sú zadarmo. KX project

Veľmi šikovnou možnosťou je iniverzálny ASIO driver asio4all. Neviem presne, na aké karty funguje a na aké nie, ale mám ho vyskúšaný na doskovej zvukovke od Realteku a išiel. Dokonca som ani nič predtým neodinštaloval, len som rovno spustil *.exe. Spýtalo sa ma to, na ktorú z nájdených zvukoviek sa má nainštalovať a bolo. Asio4all je zadarmo. asio4all

Ak už funguje realtime, môžme rozbehať konkrétny "aparát". Niektoré fungujú aj samostatne (standalone) – Guitar Rig, standalone verzia Amplitube… , väčšina je však iba zásuvny plug-in, ktorý vie pracovať pod nejakou hostiteľskou aplikáciou.

Ako hostiteľská aplikácia sa dá použiť vačšina profesionálnych multitrackov (viacejstopých nahrávacích SW) – Cubase, Nuendo, Sonar, Vegas. Využiva sa pritom funkcia input monitoring (v niektorých SW sa môže volať trochu ináč), čo je vlastne posluch toho, čo je na vstupe, ale už s aplikovanými efektami. Čiže ak na vstupe hráme na gitaru a ako efekt je použitá simulácia gitarového zvuku, získali sme tak z PC "gitarový aparát".

Existuje inak aplikácia určená priamo na gitarové použite bez ďaľších nahrávacích funkcii od českej firmy D-Sound – GT player. Je to software, v ktorom sa iba pozapínajú efektové plug-iny a hrá sa. Dá sa stiahnuť aj v DEMO verzii zadarmo. Jediné obmedzenie je, že sa nedajú ukladať hotové presety a pri novom zapnutí treba celý efektový reťazec nastavovať odznovu. D-Sound

Pri plug-inoch treba vedieť, že existujú v dvoch verziach; VST a DX. Treba na to pamätať preto, lebo niektoré hostiteľské aplikácie podporujú VST aj DX (Cubase, Nuendo) a niektoré iba DX (Sonar, Vegas). Dá sa povedať, že VST sú rozšírenejšie. Všetky gitarové simulácie čo poznám, sú VST. Niektoré drahšie (Amplitube) sa dajú nainštalovať aj tak, aj tak. V prípade, že niekto používa ako hostiteľskú aplikáciu SW, ktoré nepodporuje VST, existujú konvertory z VST na DX. Jeden z tých, čo poznám – Cakewalk VST Adapter, je súčasťou inštalácie Sonaru. Existuje aj VST DX Wrapper od Spin Audio. Dá sa stiahnuť aj v Lite verzii zadarmo. Jediné obmedzenie je také, že dovolí skonvertovať iba 2 VST pluginy naraz. Spin Audio

Práca s konvertorom je docela jednoduchá. VST plug-iny sú takmer vždy súbory s príponou *.dll. Väčšiná inštalátorov VST plug-inov vytvorí v C:Program Files adresáre SteinbergVSTplugins, kde sa potom nachádzajú všetky *.dll.Niektoré free plug-iny sa dajú stiahnuť rovno ako *.dll bez inštalátora a iba sa umiestnia do tohto adresáru. Nie je povinné, aby to bolo uložené iba tam, pretože hostiteľská aplikácia tie plug-iny aj tak nájde, no je šikovné, ak je všetko spolu. No a keď treba skonvertovať VST na DX, konvertoru sa iba ukáže cesta, kde sa konkrétne VSTéčkové *.dll nachádza, a je hotovo.

Takýto "gitarový aparát" dokáže zvukom konkurovať akejkolvek HW simulácii (POD… ..). Jediným faktorom ovplyvňujúcim zvuk je zvuková karta. Hrať to bude naozaj aj na doskovke, no zďaleka nie tak, ako na profi karte s kvalitnými prevodníkmi. Rozdiel bude aj pri posluchu cez plastové bedničky za 199,- alebo kvalité hi-fi, či štúdiové monitory. Lacné karty majú nekvalitné mikrofónne predzosilovače, ktoré pridávajú do zvuku veľa šumu a bordelu. Je lepšie používať line in s nejakým Di-boxom. To je zariadenie, ktoré prispôsobí signál z gitary vstupu na zvukovej karte. Miesto Di-boxu sa dá použiť aj klasický nezapnutý gitarový pedál – pravda ak nema funkciu true bypass (zvuk pri vypnutí efektu ide priamo von). Signál sa prispôsobí už len tým, že cez pedál prechádza. Ak nič iné, dá sa použiť nakoniec aj ten mic preamp z karty – bude to trochu viacej šumieť, ale na cvičenie stačí. Pri troche snahy sa aj s takýmto zvukom dá pracovať.

Na záver už len toľko, že celý SW aparát sa dá prevádzkovať úplne zadarmo bez akýchkoľvek zvukových kompromisov: Virtuálne gitarové aparáty 2


V prípade nejakých nepresností treba povedať, opravíme. V prípade nejakých nejasností treba povedať, poradíme.

Táto problematika sa preberala aj vo fóre, napríklad tu:
KX drivery
Znovu realtime

Témy možno celkom dobre neprežili presťahovanie na nový portál, ale ak je nejaký dotaz, kľudne sa môže smerovať tam.

Všetky spomínané SW, ktoré sú FREE sa dajú stiahnuť rovno z portálu z rubriky súbory na stiahnutie – treba byť priihlásený.

Ešte jeden dobrý tip od MartinaLM:
Ja na spustenie VST pluginov odporucam Kristal Audio Engine http://www.kreatives.org/kristal/ , je to multitrack recorder zatial bez podpory MIDI, ale na nahravanie gitarovych stop s VST pluginmi bohato postacuje. Pritom ovladanie ma podobne ako Cubase. A na nekomercne ucely je zadarmo.

2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.