Gitarová jednohubka: 5 najvýraznejších/najzaujímavejších gitár: Jimi Hendrix

September 4th, 2020
Napísal:

Ahojte, gitaristi!

Po týždňovej pauze tu mám pre vás ďalší článok. Tentokrát sa pozrieme na 5 najdôležitejších gitár Jimiho Hendrixa.

 

1968 Fender Stratocaster „Woodstock guitar“

Tento Stratocaster vo farbe Olympic White (sériové číslo 24091)  kúpil Jimi v Manny’s Instruments, NYC. Jedná sa o prvý rok výroby, kedy sa znovu začali vyrábať so svetlými hmatníkmi.  Zaujímavé je, že ten pás, ktorý môžete vidieť na fotke, nakoniec dostal David Vaigha, gitarista skupiny Grand Grand Station od technika, ktorý pracoval na Woodstocku. Ako sa k nemu dostal on, neviem. Remeň bol v roku 2008 predaný v aukcii za nezistenú sumu. Tento Stratocaster Jimi použil aj pri svojom poslednom živom vystúpení v Ala Fernan v septembri 1970. Krátko potom ho daroval svojmu bubeníkovi Mitchovi Mitchellovi. Mitch vlastne túto gitaru zachránil, lebo bola obava, že ju Hendrix roztrieska tak, ako niektoré kusy predtým. Mitch ju získal ako dar, keď sa mu narodila dcéra a vlastnil ju ešte dlhé roky potom, čo Hendrix zomrel. V roku 1990 bola gitara predaná v aukcii v Sotheby’s za 198 000 libier. V roku 1992 sa znovu objavila v aukcii a kúpil ju Paul Allen (spoluzakladateľ Microsoftu) za nezverejnenú sumu. Allen ju vlastnil až do svojej smrti.

 

1967 Gibson SG Custom s tromi snímačmi.

Je vysoko pravdepodobné, že Hendrix si vybral toto SG hlavne kvôli jeho nízkej váhe a symetrickému telu, vďaka čomu aj po otočení gitary na ľavácky štýl hrania sa mohol bez problémov dostať do najvyšších polôh na hmatníku (s tím na stratoch určite bojoval).

Toto SG sa preslávilo hlavne vystúpením v show Dicka Cavetta 9. septembra 1969.

Prvé doložené použitie tejto gitary sa datuje na 28. november 1968 na koncerte v Rhode Island Auditorium.

Hendrix hral na tejto gitare hlavne skladby od skupiny Cream, hlavne „Sunshine of Your Love“. V súčasnosti patrí gitara spoločnosti Hard Rock Cafe International.

 

 

 

 

1963/64 Fender Stratocaster “Monterey Pop Strat”

Tento Strat sa prvýkrát objavil 30. marca 1967 v programe Top Of The Pops.

Pôvodnú farbu tejto gitary nie je možné stopercentne určiť, pretože všetky fotografie z toho dňa sú čiernobiele. Podľa niektorých odborníkov bol tento Strat červený, ale isté to nie je. Túto gitaru však Jimi veľmi nepoužíval. Isté je len, že počas mesačného turné po Európe ju používal ako záložný nástroj k inému červenému Stratocasteru, ktorý mal na rozdiel od nej javorový hmatník. To, čím je táto gitara zaujímavá je jej „Custom“ povrchová úprava a jej osud.

 

 

 

„Povrchovú úpravu“ si na tejto gitare robil Jimi sám. O jej osude ste už možno počuli. Jimi ju zobral na Monterey Pop Festival, kde ju použil síce iba na poslednú skladbu („Wild Thing“ od skupiny The Troggs), ale vystúpenie zakončil tým, že túto gitaru polial horľavinou a zapálil. Na úplný záver vystúpenia Jimi ju roztrieskal a jej úlomky hodil do publika. Bohužiaľ, z tejto gitary sa dochoval iba kus tela, na ktorom je namontovaný vstup pre jack 6,3 mm.

 

 

 

 

 

 

 

 

1967 Gibson Flying V

Prvé zdokumentované použitie tejto gitary sa datuje do 15. augusta 1967. Jimi túto gitaru kúpil zrejme niekedy v júli 1967 v Manny’s Music Shop v New York City. Často ju používal na koncertoch, či už ako hlavný nástroj alebo ako zálohu k niektorému zo svojich Stratocasterov. Nie je však doložené, žeby ju Jimmy použil na nejakej nahrávke. Dokonca sa hovorí o príhode, kedy poslal Hendrix svoju priateľku Kathy Etchinghamovú k nemu do bytu aby mu doniesla Stratocastra, pretože Hendrixovi nesadlo V-čko pri nahrávaní skladby „All Along the Watchtower“. Povrchovú úpravu tejto gitare robil opäť samotný Jimi. Naposledy ju použil v marci 1968, potom sa vrátil opäť vrátil k Stratocasterom. A až na začiatku roka 1969 Jimi získal ďalšie V-čko, ktoré používal do mája 1969.

 

 

 

1956 Gibson Les Paul Custom

Podľa všetkého túto gitaru začal Hendirx používať v apríli 1968. (konkrétne 5.4.) Jimi kúpil túto gitaru opäť v obchode Manny’s Music Shop.

Najznámejšie použitie tejto gitary bolo na koncerte Billa Grahama vo Fillmore East v New Yorku, 10. mája 1968.  Znova sa objavila na popovom festivale v New Yorku, 18. mája 1968.

Gitaru v súčasnosti vlastní Hard Rock Cafe International a je možné ju vidieť v ich reštaurácii v Chicagu na 63 West Ontario St.

 

 

 

 

 

 

Dúfam, že sa vám tento výber páčil a teším sa na vás pri ďalšom článku.

Autor: Martin Gašpar

Zdroje: groundguitar.com


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.