Gitarová jednohubka: 5 najvýraznejších/najzaujímavejších gitár: Eric Clapton

September 18th, 2020
Napísal:

Ahojte, gitaristi!

V dnešnom dieli Top 5 sa pozrieme na 5 gitár ďalšieho gitarového mága, a to na Erica Claptona.

1956 Fender Stratocaster „Brownie“

Aby sme sa dostali do deja, treba povedať, že sa jedná tzv. skladačku. Krk na tento Strat kúpil Eric 7. mája 1967 v obchode Sound City v Londýne. Eric v tej dobe začal trochu experimentovať s krkmi pre tento Strat, ktorý neskôr nazval „Brownie“. Podľa niektorých teórii Eric použil pôvodný krk tejto gitary na svojom Custom Telecaster/Stratocastri, ale k tomu sa dostaneme… teraz späť k „Brownie“. Keď Clapton kúpil už spomínaný krk (o ktorom som hovoril na začiatku) a namontoval ho na telo „Brownie“, zistil, že tá kombinácia k sebe pasuje.

Trvalo však ešte 3 roky, kým ju Clapton použil na pódiu. Ale podľa niektorých svedectiev ju mal Clapton k dispozícií už od novembra 1969 v londýnskom Olympic štúdiu.

 

Gitara bola prvýkrát použitá na pódiu niekedy počas turné s Delaney and Bonnie Bramlett vo februári 1970 na Fillmore West v San Franciscu – čo bolo samozrejme súčasťou amerického turné skupiny.

Asi úplne najvýznamnejšie použitie tejto gitary je v Claptonovej klasike „Layla“.

„Brownie“ je možné vidieť na obale platne “Eric Clapton” z roku 1970.

Clapton túto gitaru v júni 1999 dal do aukcie, kde sa predala za 497 500 dolárov.

 

1964 Gibson SG Standard „The Fool“

Toto SG-čko si Clapton kúpil niekedy začiatkom roka 1967. Prvé zdokumentované použitie tejto gitary sa datuje na 25. marec 1967 na koncerte skupiny Cream v divadle RKO na 58th Street, Manhattan v New Yorku.

Typický je pre toto SG jeho vzhľad. Vzor, ktorý bol namaľovaný na gitare, majú na svedomí Simon Posthuma, Marijke Koger a ich tím, ktorí navrhli aj dizajn pre Rolls Royce Johna Lennona. Názov tohoto tímu bol práve „The Fool“. Podľa môjho subjektívneho názor bola táto povrchová úprava skôr na škodu…

Počas roka 67 bolo toto SG Claptonovým hlavným nástrojom na vystúpeniach so skupinou Cream, avšak kvôli častému používaniu bola už koncom toho istého roku farba z krku takmer úplne zodraná. Začiatkom roka 1968 teda Clapton prechádza na Gibson Firebird a SG používal viacmenej ako backup. Naposledy bolo toto SG videné v Claptonovej prítomnosti 26. novembra 1968, potom sa na nejakú dobu stráca z dohľadu a znovu sa objavuje v roku 1971 v rukách Todda Rundgrena. Ten ju získal od Jackieho Lomaxa, ktorému mu ju medzičasom posunul Clapton.

V roku 2000 ju Todd predal v aukčnej sieni v Sotheby’s za zhruba 150 000 dolárov neznámemu kupcovi.

 

1962 Fender Telecaster/Stratocaster hybrid


Prvykrát sa tento hybrid objavil začiatkom februára 1968 v Kodani vo filme „Det var en lørdag aften“. Clapton použil toto čudo naposledy 7. júna 1969 v Hyde Parku v Londýne.

Je zaujímavá hypotéza ohľadne krku tejto gitary. Špekuluje sa, že krk zo Stratocastra, ktorý Clapton použil na nej, bol pôvodný krk z legendárnej „Brownie“. Tejto teórii nahráva aj to, že neexistuje žiadna fotka, kde by boli tieto dve gitary odfotené spolu. Ďalším spoločným znakom týchto krkov boli vydreté značky na hmatníku na rovnakých miestach. Dôvod, prečo Eric použil tento krk, bol ten, že Claptonovi nesedeli palisandrové hmatníky, ktoré boli montované na tieto 60s gitary a iný krk, ako tento po ruke nemal. Avšak je to len hypotéza, ktorú Clapton nikdy nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.

 

 

 

1964 Gibson ES-335TDC

Tento čerešňovočervený kúsok si Clapton kúpil v roku 1964 za prvé peniaze, ktoré zarobil so skupinou Yarbirds.

Citát samotného Claptona – „Túto gitaru som si kúpil za prvé peniaze, ktoré sa mi podarilo ušetriť hraním s Yardbirds. Kúpil som ju úplne novú v obchode na ulici Dan Street alebo Charing Cross Road. Táto gitara bola skutočne prijateľná na všetkých frontoch. Bola to rocková gitara, bluesová gitara – proste to pravé.“

Clapton použil toto ES-ko aj na poslednom koncerte so skupinou Cream v Royal Albert Hall v roku 1968.

Jedno z posledných zdokumentovaných použití tejto gitary sa datuje do 29. júna 1996 v Hyde Park a je ju možné vidieť na na DVD „Eric Clapton – Live in Hyde Park“.

 

 

 

1950s Fender Stratocaster “Blackie”

Asi najslávnejšia Claptonova gitara. Eric ju zostavil v roku 1970 z dielov štyroch rôznych Stratocasterov z 50. rokov, ktoré kúpil od Georga Gruhna, a z ďalších dielov, ktoré boli zakúpené v hudobninách Sho-Bud v Nashville.

Eric zo zvyšných dielov postavil ďalšie Stratocastre, ktoré potom venoval Pete Townshandovi, Georgovi Harrisonovi a Stevovi Winwoodovi.

„Blackie“ mala telo z roku 1956 a krk bol vyrobený o rok neskôr, teda v roku 1957. Rok výroby snímačov sa nedá úplne presne určiť, avšak predpokladá sa, že boli tiež vyrobené okolo roku 1956-57. Prvýkrát ju Eric použil 13. januára 1973 na comeback koncerte, ktorý preňho organizoval Pete Townshend.

„Blackie“ sa stala hlavným Claptonovým štúdiovým, ale aj koncertným nástrojom. Prvý album, na ktorom ju Eric použil bol album 461 Ocean Boulevard z roku 1974. Clapton túto gitaru aktívne používal do roku 1984, potom už len výnimočne a v roku 1986 ju odložil. Odvtedy ju už nikto nevidel. Ale je veľmi pravdepodobné, že ju Clapton vlastní dodnes.

Dúfam, že sa vám tento výber páčil a teším sa na vás opäť pri ďalšom článku alebo rozhovore :)
Autor: Martin Gašpar
Zdroj:groundguitar.com


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.