Ahojte, gitaristi!
V posledných dvoch článkoch sme sa pozreli na 5 najvýraznejších gitár Georga Harrisona a Paula McCartneyho z obdobia skupiny The Beatles. Takže by bolo hlúpe nepokračovať s ďalším „chrobákom“, a to s Johnom Lennonom.
Rickenbacker 325 Capri A začneme asi najznámejším modelom gitary, ktorý John používal. Prvý Rickenbacker (Capri) z roku 1958 so sériovým číslom V81 John kúpil (podľa neskoršieho svedectva Georga Harrisona ukradol) počas prvého zájazdu do Hamburgu. Pôvodne v prírodnom laku ju John po návrate do Liverpoolu používal aj v legendárnom Cavern Clube. Dôležité je povedať, že John ešte v Hamburgu začal experimentovať s počtom potenciometrov na gitare. Na jednej fotke je možné vidieť gitaru s tromi a na inej so štyrmi potenciometrami. Nevedno, čo tým sledoval… Neskôr v septembri 1962 ju John nechal obrúsiť a nastriekať na čierno. Tento kúsok použil aj pri prvom vystúpení v Ed Sullivan Show. Naposledy túto gitaru so skupinou Beatles použil pri nahrávaní platne „Beatles For Sale“. Potom ju na dlhú dobu odložil. Znovu ju oprášil a nechal opraviť v Rona DeMarina až v roku 1970. Dnes je táto gitara v múzeu Johna Lennona v Japonsku.
Rickenbacker 325 JetGlo a Semi-Hollowbody
Model JetGlo dostal John vo februári 1964 od šéfa firmy Rickenbacker F. C. Halla. Tento model mal o dosť tenšie telo a ovládacích prvkov mal 6. Prvýkrát ju John použil 16. 2. 1964 pri druhom vystúpení v Ed Sullivan Show. O mesiac neskôr dostal Lennon ešte jeden kúsok, ktorý bol navrhnutý špeciálne preňho. Jednalo sa o dvanásťstrunový kus modelu 325. John ho použil napríklad v skladbe „Ticket To Ride“. A nakoniec dostal John v roku 1964 pololubový kus od kamaráta Morrisa Rosa, keď mal svoj JetGlo model v oprave. Tento by mal v súčasnosti vlastniť Ringo Starr.
Gibson J-160E (2 ks)
O tejto gitare sme už hovorili aj pri Georgovi, ale nemôžem ju nespomenúť aj pri Johnovi. John a George si tieto elektroakustické Jumbo gitary kúpil v septembri 1962 v liverpoolskych hudobninách Rushworth a Dreaper’s. Kvôli tomu, že tieto gitary boli absolútne identické, stalo sa, že si ich John a George veľmi rýchlo zamenili. Čiže John mal Georgov kus a naopak. V decembri 1963 Johnovi dodnes nezistený páchateľ ukradol Georgov kus. Potom po gitare nebolo 50 rokov ani stopy, až v roku 2013 ju objavil človek menom John McCaw v San Diegu v hudobnom bazáre. Začal sa zaujímať o jej históriu a zistil, kto bol jej pôvodný majiteľ.
Druhý kus si John kúpil rýchlo po odcudzení pôvodnej gitary. Okolo roku 1967 ju John nechal nalakovať psychedelickými farbami a najneskôr v roku 1970 nechal zbrúsiť a nechal na ňu vypáliť portrét seba a manželky Yoko Ono. Tento Gibson použil aj pri tzv. posteľovom proteste.
Epiphone x A sme zase pri tomto modele gitary. Myslím, že o tejto gitare som napísal už dosť v predchádzajúcich dvoch výberoch. Tak len v rýchlosti. John a George si túto gitaru zaobstarali v roku 1966 na základe dobrých skúseností Paula McCartneyho s týmto modelom. Veľmi často je ho počuť na platni „Revolver“. V roku 1968 si John aj George nechali z nich odstrániť lak a ponechali ich v prírodnom prevedení. John tento kúsok použil aj pri legendárnom (a bohužiaľ poslednom) koncerte skupiny The Beatles 30. 1. 1969 na streche ich spoločnosti Apple Records.
Fender Stratocaster 1961 – K tomuto Stratocastru sa viaže jedna milá historka. Počas natáčania albumu „Help“ v roku 1965 poslali John a George svojho cestovného manažéra a dlhoročného priateľa Mala Evansa kúpiť „párik“ Stratocastrov. Pri tejto príležitosti vyhlásil Brian Epstein, že ak budú tieto Stratocastre úplne totožné, tak ich zaplatí. A tak sa aj stalo. Evans doniesol dva pomerne nezvyčajné, svetlomodré kusy z roku 1961 a Brian platil. John svojho Strata použil napríklad v skladbe „Nowhere Man“.
Dúfam, že sa vám tento výber páčil a teším sa na vás pri ďalšom článku!
Autor: Martin Gašpar
Zdroje: https://www.beatles-komplet.cz