Gibson Nighthawk Custom

Január 9th, 2006
Napísal:
Kategória: Testy

Po nejakom čase som mal možnosť zahrať si na opäť zaujímavom nástroji. Gitaru som mal na jednoduchú opravu elektriky. Bohužiaľ som ju mal doma iba veľmi krátko, takže skorej než serióznu recenziu napíšem iba zopár postrehov a dojmov. Na úvod ešte stručne napíšem o sérii Nighthawk.

Ide o model, ktorý Gibson vyrábal začiatkom 90-tych rokov. Existovali dve základné verzie – Standard a Custom. Rozdiel bol predovšetkým v hmatníku; Standard mal palisandrový a Custom ebenový. Standard mal na hmatníku aj jednoduchšie vykladanie perleťovými blokmi. Vyrábala sa aj ešte lacnejšia verzia Special s obyčajnými guličkami. Nástroje sa dali kúpiť s osadením 2 x humbucker alebo humbucker/singel/humbucker. Standard a Custom sa dali dokonca objednať aj s Floyd Rose miesto pevnej kobylky. Cieľom Gibsonu bolo vyrábať univerzálny nástroj, ktorý obsiahne zvuky od Les Paulu až po Telecaster a Stratocaster. Pred vyše 10-timi rokmi som bol na predvádzacej akcii gitár Gibson s dôrazom práve na sériu Nighthawk. Musím povedať, že chlapík (nejaký americký gitarista) z tých gitár a komba Peavey Classic 50 dostával naozaj až neuveriteľne "fendrovité" zvuky.

Nighthawk, o ktorom píšem je model 2x humbucker Custom, serial number 93493374. Je to veľmi sympatická gitara, ktorá tvarom silne pripomína Les Paul. Telo je z jedného kusu ľahšieho mahagónu s vrchnou doskou z pekne žíhaného javoru. Oproti Les Paulu je však úplne ploché a oveľa tenšie – 46mm, čo je hrúbka Fendrov a všetkých odvodených stratov, superstratov… Na zadnej strane má mierne vybratie na brucho. Krk je z mahagónu. Do tela je samozrejme vlepený. Hmatník je eben. Hlava s krkom, ako aj krk s telom tvoria uhly, ako je zvykom aj u ostatných Gibsonov. Nie síce také veľké, ako napríklad pri Les Paule, ale porovnateľné možno s SG.

Gibson Nighthawk Custom

Zásadným rozdielom oproti iným Gibsonom je kobylka. Je to typ kobylka/strunník v jednom, kde struny sú uchytené tak, že prechádzajú skrz telo. Je to vec, ktorá má na zvuk nástroja veľký vplyv. Podobným spôsobom cez telo majú vedené struny aj originálne Telecastery.

Do ruky mi gitara padla okamžite, akoby som na nej hrával odjakživa. Krk mi pripadal ideálny, hmatník a pražce tiež. Síce niesom moc prieberčivý čo sa týka krkov a hmatníkov, ale tuto mi to naozaj doslova sadlo. Zvuk na sucho tiež perfektný. Jemný, tichý, zvonivý, no patrične plný v spodných pásmach- to stačia človeku dva brnky a je jasné, čo má v rukách za nástroj ! Sustain vynikajúci.

Veľkou zvláštnosťou Nighthawku sú snímače. Pri kobylke je špecialny šikmý humbucker. Je zjavné, že bol navrhnutý tak, aby hral dobre aj v rozopnutom stave, ako jedna cievka. Mám skúsenosť, že bežný humbucker po rozopnutí cievok nikdy nehrá ako klasicky singel. Väčšinou zvuk len zoslabne a stenšie, ale žeby bol nejaký podarený sa povedať nedá, teda aspoň pri kobylke, pri krku ešte možno… Tento snímač po rozopnutí tiež samozrejme zoslabne, ale zvukovo skorej zbrilantnie, ako stenšie. Zvukom to síce nie je úplne fendrácky singel pri kobylke, ale ďaleko to nemá. Skrátka akási "stratocasterovitosť" vo zvuku cítiť – ostatne napomáha tomu aj kobylka a uchytenie strún. Pri zapojení oboch cievok je to humbucker ako sa patrí, aj keď zvukovo veľmi originálny. Humbucker pri krku je tiež špeciálny. Rozmermi sa podobá na minihumbucker, ktorý sa osádza do Les Paul DeLuxe. Nie som si celkom istý, ale zdá sa mi, že je ešte trochu užší. Ako celý humbucker tiež okamžite zaujme unikátnym zvukom. Ako rozopnutá cievka sa opäť ozve čosi fendrovité a veľmi zaujímavé. Poslednou možnosťou zapojenia je medzipoloha snímačov, kedy hrá z každého z nich iba jedna cievka. Tento zvuk je takmer na nerozoznanie od Telecastera, kedy hrajú oba snímače. Takže ešte raz pre zhrnutie – 5-polohový prepínač: 1. jedna cievka humbuckeru pri kobylke 2. celý humbucker pri kobylke 3. po jednej cievke z oboch humbuckerov 4. jedna cievka humbuckeru pri krku 5. celý humbucker pri krku. Zvyšné ovládanie tvorí už iba klasické volume a tónová clona.

Gibson Nighthawk Custom

Ako som spomínal, gitaru som mal dosť narýchlo a iba veľmi krátko, takže nepodarilo sa mi ju vyskúšať na aparáte tak, ako by som si predstavoval. A samozrejme rád by som si vyskúšal verziu HB/SC/HB, snáď niekedy takú možnosť budem mať.

Skrátka písal som o skvelej, zvukovo unikátnej gitare, na ktorej je kopec kvalitných humbuckerových aj singlových zvukov. Podľa môjho názoru je to všestranne použiteľný nástroj, ktorý by nemal mať problém presadiť sa v akomkoľvek hudobnom štýle.

Viacej informácii:

www.blueshawk.info


[diskusia k článku]


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.