Trošku histórie
Po týždni a pol čakania sa mi dostala do rúk úplne nová gitara z dielne ESP, žánrovo veľmi blízka jednému z najtradičnejších modelov – les paul štandard. Spoza výkladu by sme mohli oponovať, že sa jedná len o vykradnutý tvar s mierne pomenenými prvkami.. až dokým túto gitaru nevezmete do ruky a nezapojíte. Poďme sa spoločne pozrieť na tento kúsok a rozoberme si ho do detailov.
Firma ESP je dnes veľmi známa firma, zastrešujúca mnohých gitarových sólistov ako George Lynch, Vernon Reid, Bruce Kulick, Dave Mustaine až metalové divočiny ako Dimmu Borgir či Children of Bodom. Mne sa dostala táto firma do povedomia práve vďaka kapele Metallica v mojom „metalovom období“. Čo vie menej ľudí, že táto japonská firma sa v 80tych rokoch postupne pretlačila do pozornosti ako výrobca polotovarov pre iné veľké gitarové firmy Kramer. Do Ameriky sa presťahovali až 1993 roku a odvtedy sa tešia čoraz väčšej obľube. ESP začínala s veľmi podobnou stratégiou ako aj ich najväčší japonský konkurent Ibanez – výrobe vysoko kvalitných, špeciálne upravených replík známych amerických gitár ako strat, tele ako aj modelov explorer alebo lp. Táto gitara má však s pôvodným les paulom asi toľko spoločných prvkov ako aj rozdielnych..
Konštrukcia
Ako som spomínal, konštrukcia vychádza z les paula. Gitara je mahagónový masív z jedného kusu s príjemne žíhaným javorovým topom. Krk je celo mahagónový, s perleťovými inlaymi kopírujúcimi dizajn hlavy a so nápisom ESP na 12tom pražci. Krk je zhodne vlepený na 17tom pražci. Sklon hlavy je menší ako pri les paule, dizajn hlavy je tradičný pre ESP. Kvalita použitých drevín je veľmi dobrá – nejedná sa ani o riedky mahagón ktorý sa bežne nachádza u gitár do 30 tisíc Sk, tak isto palisander ma krásnu textúru bez kazov alebo svetlých pruhov. Gitara váži 3,5 kg, čo je zhruba o kilogram menej ako štandardný les paul. Po premeraní tela so zistil, že telo je tenšie priemerne o 7 mm oproti porovnávanému les paulu. Váhe pomohol aj „superstratovský“ profil krku, ktorý síce môže byť väčšine hráčov veľmi pohodlný do ruky, ale mne nesadol. Som zvyknutý na väčšie poriská, ale vo vyšších polohách sa na ňom hralo výrazne ľahšie. Ďalší prvok, mimo váhy, ktorý uvítajú v stoji hrajúci gitaristi, je vyberanie na tele v štýle stratocastra a zaoblené hrany. Napriek tomu, že gitara má klenutý javorový top, nie je až taký výrazný ako u gibsna – ale jeho veľkým plus bol fakt, že sa nejedná len o peknú dyhu ale vyberaný kus dreva.
Hardvér
Z toho, čo som vyčítal na stránke výrobcu tradičný záves a kobylku vyrobil Gotoh a jedná sa model Nashville. Mechaniky sú zamykacie značky Sperzel – majú dobrý chod a nepúšťajú. Nultý pražec je kostený. Tešil som sa na prekvapenia, ktoré budú čakať uzatvorené pod deklíkmi od elektroniky – práve tu 99% firiem šetrí. Kým som odskrutkoval krytky, hlavou sa mi naháňali myšlienky akú „Kóreu“ alebo „čínu“ tam nájdem. Opak bol prekvapením – v gitare boli americké potenciometre CTS 500k a súčiastky Switchcraft, ktoré boli predlohou čí prazdrojom (a teraz nemyslím ten Plzenský..) všetkým kópiám. Ako si možno všimnúť, potenciometre sú tri a ich zapojenie bolo pre mňa tiež pomerne prekvapivé – prvý v poradí je hlasitosť kobylkového snímača, potom krkového snímača a nakoniec tónová clona. Zrejme výrobca predpokladá, že väčšinu hry gitarista odohrá na kobylkovom snímači a tak ho zaradil ako prvý. Prepínač je štandardne uložený nad posledným pražcom v blízkosti krkového snímača. Jedinú vec, čo sa týka spracovania ktorú vytýkam sú nezapracované pražce za binding ako je to u štandarda u gibsna. Hoci sú pražce v perfektnom stave a nemajú absolútne žiadne ostré hrany na krajoch – toto je drobnosť, ktorú pri gitare v takejto cenovej kategórií požadujem. (Nie som si istý, či tento detail je možné nájsť pri akejkoľvek gitare od ESP alebo Ibanez) Mimo to, gitara hrá pomerne hlasno bez zapojenia. Pražce nikde nedrnčia a dohmat je nízky. Lak je absolútne bezchybne spracovaný a by sa dal popísať ako satin finish – jemný lak, pravdepodobne polyuretán, ktorý na príjemný na dotyk ako nitrolak.
Zvuk
Najprv čo to málo o snímačoch.. jedná sa tradične o dva „zebra“ humbuckery, ale na rozdiel od ostatných modelov z rady Eclipse sú to pasívne snímače značky Seymour Duncan. JB je pri kobylke a ’59 pri krku. Hrá to ako les paul, ale nie je to les paul.. v mojom ponímaní nástrojov je to hardrocková až metalová gitara, určená na hi-gain a žiadne knopflerovsko-claptonovské bluesové zvuky od nej nemôžeme čakať. Gitaru som skúsil na mojom starom marshallovi 50 watt, kde by som mohol s takým skreslením hrať vedľa Zakka Wylda. Samotná gitara hrá viac v stredoch, príjemne ťahá na gaine a neblatí v basoch a sustain je tradične dobrý ako je obvyklé pre nástroje tejto konštrukcie. Je veľmi pravdepodobné, že s viac klasicky znejúcimi snímačmi by znela aj viac do bluesu a rocku. Spravil som drobnú nahrávku, pre demonštrovanie ako sa gitara chová pri veľkom skreslení – na ktoré je primárne určená. Pripomínam, že túto nahrávku treba to brať s rezervou. Zvuk hodnotiť nemôžem, nakoľko je to subjektívna záležitosť, ale z gitary liezol vyrovnaný tón vo všetkých polohách a variabilita palety zvukov je veľmi podobná les paul štandardu.
Záver
Čo dodať, keď všetko bolo povedané..? Môj verdikt je takýto: je to profesionálne vyhotovený nástroj – od výberu dreva, hardvéru, snímačov až po hrateľnosť a zvuk. Názor si musí každý urobiť sám, pri osobnom vyskúšaní. Ako som už spomínal, gitara ako väčšina nástrojov z dielne ESP je určená do tvrdej muziky a ani toto jablko nepadlo ďaleko od stromu. Čo mňa prekvapilo na tomto type gitary, bolo práve pohodlie pri hre a hrateľnosť. Gitara zvádza na legátové hranie a rýchle behy. Samotný zvuk – ak si odmyslím primárne určenie a budem zaujatý – nie je až tak komplexný a použiteľný ako pri tradičnom les paule s PAF snímačmi.. ale verím, že výmena snímačov je kategória struny a tento nedostatok sa dá ľahko odstrániť.
Plusy
- bezchybné spracovanie
- použité drewvo
- hardvér
- skreslený zvuk
Mínusy
- zapracované pražce
- absencia kufra, gitara prišla v gigbagu
- priveľmi silné snímače na čistý zvuk
- profil krku
Zhrnutie
- konštrukcia: vlepený krk pri 17. pražci
- menzúra 24,74"
- mahagónové telo z jedného kusu
- javorový top z dvoch kusov
- mahagónový krk z jedného kusu so zosilnením v oblasti záklonu hlavy
- palisandrový hmatník, zrnom a farbou veľmi podobný brazílskemu palisandru
- 42mm nultý pražec z kosti
- profil krku podobný superstratom, pohodlný a rýchly
- 22 extra jumbo pražcov
- nikolový hardvér: Sperzel zamykacie mechaniky, Gotoh TOM Bridge & Tail
- snímače Seymour Duncan JB pri kobylke a ’59 pri krku
- farebné vyhotovenie: vyblednutý sunburst
Linky
ESP model Eclipse-II http://www.espguitars.com/guitars_eclipse.html
Wiki história ESP http://en.wikipedia.org/wiki/Esp_guitars
Thomann (1599EUR) http://www.thomann.de/de/esp_eclipse_ii_qm_stbc.htm