Celomasívna akustická gitara KLEMA GRAND AUDITORIUM

Marec 2nd, 2006
Napísal:
Kategória: Testy

Ako profesionálny rockový gitarista som od začiatku svojej kariéry zaťažený na gitary od firmy Gibson. Minulý rok som sa rozhodol, že si zakúpim gitaru Gibson SJ 185, ktorú som si bol otestovať v Prahe. Po dôkladnejšom teste som ale zistil, že nespĺňala moje požiadavky. Gitara neladila ani po dvojhodinovom nastavovaní, dohmat bol horší ako na bulharských “pádlach” z polovice sedemdesiatych rokov, hluchých tónov akoby som ich tam nasial. Nastalo hlboké sklamanie a domov som si priniesol naozaj skvelý nástroj Ovation Collectors 2003 Edition.

Túto recenziu začínam týmto spôsobom z prostého dôvodu. Nie vždy drahý nástroj pod značkou svetovej firmy je hodný toľkých peňazí (rádovo sto tisíc korún). Celomasívna akustická gitara KLEMA G-A vychádza z modelu spomínanej firmy vo forme jej vizáže a zvolených materiálov, ktorá však nie je jej úplnou kópiou, ale je mnohonásobne kvalitnejšia, minimálne o polovicu lacnejšia a obdarená majstrovými niekoľkoročnými skúsenosťami so stavaním gitár.

Jedná sa o celomasívnu akustickú gitaru typu superjumbo, vyrobenú z naozaj kvalitného a krásneho javoru (zadná doska, luby a krk), s kombináciou smreku na rezonančnej doske a palisandru na hmatníku. Celkovo je gitara naozaj majstrovsky prevedená, nenachádzam na nej žiadne povrchové chyby. Binding na celej gitare je urobený z javorového dreva, kryt na matke výstuhy krku je vyrobená z ebenu. Kobylka je palisandrová.

Hardware (ladiaca mechanika) je od firmy GOTOH v zlatom prevedení. Značky polôh na hmatníku sú ako na hmatníku Gibson Custom v tvare obdĺžnikov. Logo KLEMA je z pravej perlete. Gitara na mňa pôsobí po vizuálnej stránke úplne prirodzene bez zbytočných ozdôb a šperkov, ktoré by v konečnom dôsledku zatieňovali prirodzenú krásu dreva.

Celomasívna akustická gitara KLEMA GRAND AUDITORIUM

Profil krku je v tvare písmena C, veľmi príjemný do ruky, na požiadanie vyrobený. Na rozdiel od originálu nie je lepený k telu gitary, čiže pri akýchkoľvek úpravách a úkonoch je odnímateľný, poprípade vymeniteľný. Samozrejme, že tento spôsob uchytenia krku k telu ani v najmenšom neubralo na sustaine. Nástroj má 21 pražcov a cutaway výrez, vďaka ktorému sa hrá veľmi pohodlne až po 19-ty pražec. Hmatník je osadený nízkymi a tenkými pražcami, vďaka ktorým gitara vynikajúco ladí vo všetkých polohách, ale z druhej strany navodzujú pocit tvrdšieho dohmatu, aj keď struny sú pomerne nízko (cca 3,5mm nad dvanástym pražcom). Tu ešte pouvažujem, či si gitaru nenechám u majstra prepražcovať pre lepší pocit pohodlia

 

Elektrika na gitare je fínskej značky B-Band z dvomi snímačmi. Jeden snímač je umiestnený priamo zozadu na rezonančnej doske a druhý je klasický piezo-snímač pod strunníkom v kobylke. Predzosilovač je napájaný 9V batériou, obsahuje potenciometre (basy, stredy, výšky, celková hlasitosť a zmiešavač medzi oboma snímačmi). Ďalej sú tu dva zapustené skrutkové potenciometre pre zvlášť nastavovanie citlivosti jednotlivých snímačov (nastavujú sa tenkým krížovým skrutkovačom). Výstup elektriky je osadený do držiaku na pás.

Gitara má neuveriteľný krásny vyvážený plný a zvonivý zvuk. Je veľmi dynamická a nádherne celá rezonuje. Bas je plný, jasný, prirodzený, stredy drevené zvonivé a výšky brilantné. Akordy sú veľmi čitateľné, tóny akordov doznievajú dlho a všetky naraz v rovnakej dĺžke. Pri sólovej hre, sa gitara presadzuje veľmi ľahko vďaka svojej až neuveriteľnej jasnosti tónu. Čo sa týka hluchých tónov (vlkov), gitara nemá ani jeden vyslovene hluchý tón, aj keď tón “e“ na strune A (siedma poloha) je mierne kratší. To by bolo všetko o akustickom zvuku gitary a rád by som napísal ako gitara hrá cez už vyššie spomínanú elektriku B-Band.

 

Celomasívna akustická gitara KLEMA GRAND AUDITORIUM

 

Korekcie predzosilovača sú pomerne citlivé, hneď reagujú. Keďže som viac sólovým ako doprovodným hráčom, používam viac-menej piezo snímač pod kobylkou. Všetky korekcie mám nulové, okrem basov, ktoré mám stiahnuté asi na mínus 9 decibelov a hlasitosť na maximum. Pri tomto nastavení mi nástroj umožňuje využiť celú škálu efektov a pri tom znie veľmi prirodzene. Jediné čo mi chýba na elektrike B-Band je protiväzbová clona. V každom prípade je konštruovaná tak, aby prenos každej struny bol veľmi vyrovnaný.

Tí, ktorí ma poznajú vedia, že som zástancom originálnych značiek, ale v prípade tejto gitary platí príslovie “Výnimka potvrdzuje pravidlo”. Po tom, ako mi majster Klema postavil nástroj, nie je pochýb o tom, že aj náš výrobca gitár dokáže a už aj dokázal vyrobiť nástroj nie len konkurencie schopný, ale minimálne tak naozajstný, ako sú nástroje triedy Custom Shop. Keď k tomu pridám aj návštevy majstrovej dielne pri výrobe tejto gitary, jeho prístup k jej zrodu, je viditeľné aj citeľné, že ako celok “Výrobca verzus Nástroj”, na rozdiel od renomovaných svetových veľkofiriem, značka KLEMA vyhráva cenou aj kvalitou.

Na záver by som chcel konštatovať, že gitary KLEMA radím v mojom rebríčku hodnôt medzi ZNAČKY, nie len medzi názvy. Bližšie informácie o modeloch gitár, druhov dreva a všetkého ostatného hľadajte na webovej stránke www.klema.sk.

Vadim BUŠOVSKÝ

[diskusia k článku]


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.