STATUS – Graphite S2 Classic

November 21st, 2007
Napísal:
Kategória: Testy

Drvivá väčšina ľudí s prehľadom v muzike už určite zavadila o mená ako Asian Dub Foundation, či Level 42. Pozornejší si určite všimli aj šikovných basgitaristov, no a ak boli ozaj pozorní, zbadali aj pomerne netradičné basgitary v ich rukách. Tvar by aj s bežnou basou sedel, no materiál určite nie. Výrobca basgitár Status je známy tým, že popri dreve používa na svoje výrobky aj karbón. Neviem presne aké vlastnosti si od karbónu výrobca sľubuje, no počul som niečo o väčšej pevnosti a tuhosti oproti drevenému krku. Raz darmo, raketoplány a basy Status nie sú hračky. Konkrétny testovaný kus mal karbónový krk a drevené telo.

Materiál tela nepoznám, no znalci Rastis a Progrocker vo svetle pivničnej sviece dlho dumali, čo by to mohlo byť, aj tuším na niečo prišli, ale to si už nepamätám. Aby som nezabudol, basa sa ku mne opäť dostala cez Rastisa aka stredoeurópsky sklad nástrojov Maxa a Gail, kým sa nezastavia na ceste z Afriky. Vďaka ti zlá africká pošta. Ešte viac sa musel potešiť Magez, pre torého je Status tajný sen.

Pri zvuku Marka Kinga som si značku Status spojil s výškovým skleneným zvukom, super rýchlym atakom a žiadnym sustainom, no proste so všetkým možným, čo na basgitarách práve nemusím a vyznávači moderného aktívneho zvuku môžu. Ako veľmi som ostal prekvapený.

Status S5

Po otvorení kufru sa v prítmí pivnice dalo rozoznať telo v natural úprave, zlatý HW, karbónový krk s kresbou peknou a súmernou, nie ako keď máte očkovaný javor a krk vyzerá ako po streľbe, 4 struny, 24 pražcov, dva snímače, domnievam sa, že Soapbar konštrukcie. Okrem samotnej karbónovej kresby ma zaujalo a viac menej aj vystrašilo množstvo poťákov, ktorými basa disponuje. V tej chvíli som si povedal, že toto bude teda riadne Hifi. Moju domnienku utvrdili na zadnej strane tela aj dva sloty na 9V batérie. To už je teda iná elektráreň. Nástroju som nedôveroval snáď ešte viac ako keď bol na obrázku.

Krk mi do ruky nesadol takmer vôbec. Mám rád úzke krky a vintage profil hmatníku. Toto bolo hrubé polienko a rovný hmatník. Treba dodať, že nástroj prišiel veľmi príjemne nastavený, no struny a hlavne Éčko už toho zažili asi hodne. Brknutie nasucho ma ale prekvapilo. Basa nehrala nasucho nahlas, ale drevo veľmi pekne rezonovalo. Čo ma prekvapilo ešte viac, že citeľne rezonoval aj karbónový krk, o oznanie viac ako nástroj s dreveným krkom. Ako hlavnú aparatúru pivničného večera sme zvolili Magezov Ampeg 200T (tranzistor) s bedňou David Eden 2×10. Falošný poplach vyvolal nefunkčný kábel, ktorý sme samozrejme vyskúšali zo všetkých možností ako posledný. Nevadí.

Prvé tóny z nástroja ma dosť ohromili. Jednak pre mohutný signál, s ktorým mal zosilovač čo robiť, ale hlavne pre samotný zvuk, ktorý bol o 180 stupňov iný ako som očakával. Razantný a prierazný, miestami mi pripomínal dávnejšie testovaný Music Man, na ktorého mu chýbalo ešte trochu viac agresivity a hlavne objemu. Status neprodukuje možno najhutnejší zvuk, no tlačí výborne a ponúka vďaka možnostiam elektroniky veľkú škálu nastavenia. S pribúdajúcimi tónmi ma presvedčila nielen basa, ale aj samotný krk. Čím viac som hral, tým lepšie sedel v ruke. Za pár minút sme už boli kamaráti. Ad elektronika. 2 poťáky – blend snímačov. 3 poťáky – EQ. Trojpolohová páčka, ktorá očividne pracovala so stredmi ich buď vytiahla, ubrala, alebo boli vyrovnané. Násldne sa s polohou páčky menilo správanie stredového EQ poťáku, na ktoré by si bolo treba dlhšie zvyknúť a minimálne ja som ho radšej neriešil. Taktiež sme sa divili nad smerom otáčania poťákov a správania sa zvuku, pracovali opačne ako som zvyknutý na mojom fendri. Ešte k samotnej aktivite, v krajných polohách produkovala značný šum, no ponúkala širokú škálu zvukov a možností. Status ma teda vo všeobecnosti prekvapil, z nástroju pre sólistov sa v mojich očiach stal nástroj robotnícky, ktorý si vie presvedčivo zastať aj poctivú doprovodnú robotu, no keď treba, tak sa poriadne ozve.

Status S5

Statusa sme vyskúšali ešte cez Konstant amps stack (2×10 + 1×15), tiež cez Hiwatt bedňu a ešte sa tam na chvíľu mihla aj Plexina, ale to už bola riadna úchylka. Hm, niečo ako zhrnutie. Výborný moderný nástroj, dobre padne do ruky a ponúka presvedčivý a razantný zvuk s možnosťami doladenia vďaka netradične riešenej elektronike.

[diskusia k článku]


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.