Fender Precision Bass – basa, ktorá si ukradla prvenstvo

Júl 10th, 2020
Napísal:

 

Ahojte, gitaristi a dnes hlavne basgitaristi!

Keďže v predchádzajúcich článkoch sme sa pozreli na najznámejšie elektrické gitary, tak teraz je čas trochu zabrúsiť do basgitarového sveta. A dnes to bude o basovke Fender Precision Bass.

Príbeh tohoto nástroja začína v roku 1950, kedy Leo Fender navrhol prvý prototyp basgitary P-Bass. Dôvod vzniku tejto basovky je prostý. Klasický kontrabas nebol dostatočne znelý a tak sa stávalo, že sa v orchestroch a kapelách strácal. Kvôli tomu sa Leo Fender rozhodol, že keď už sa mu podarilo navrhnúť funkčnú solid body elektrickú gitaru, tak to isté skúsi urobiť aj s basgitarou. 

Nebol však prvý. Už v roku 1935 predstavil Paul Tutmarc so svojou spoločnosťou Audiovox basgitaru, ktorá sa volala Model 736. Táto basovka mala menzúru 775 milimetrov. Výrazne sa však sa veľmi neuchytila. V dnešnej dobe je veľmi vzácna a do povedomia sa celosvetovo ako prvá elektrická basgitara zapísal Precision.

Pôvodný P-Bass bol tvarovo odvodený od gitary Telecaster (vtedy ešte Broadcaster). Patent bol podaný opäť dosť neskoro, a to 21. novembra 1952 a patentový zápis bol vydaný až 24. marca 1953.

Precision mal pôvodne čierny pickguard, ktorý zakrýval polovicu tela basy a bol takisto predávaný len vo farbe „blonde“. Zmena nastáva v roku 1954, kedy na trh prichádza gitara Stratocaster s novou farbou tela tzv. „sunburst“. Vtedy túto farbu dostali aj gitary Telecaster, Esquire a basgitary Precision. Zároveň sa P-Bass v tom istom roku začal robiť s vybraniami na tele, ktoré zabezpečovali pohodlnejšie hranie. Pôvodný model tieto vybrania nemal.

P-Bass s pôvodným typom pickguardu predstavila spoločnosť Fender v roku 1968 ako Reissue model pod názvom Telecaster Bass. A neskôr – okolo roku 2003 – sa začal opäť vyrábať ako Sting Signature Model, ktorý mal na dvanástom pražci namiesto klasických značiek Stingov podpis.

Mimochodom, kto sa zamyslel nad významom kovového dielu, ktorý zakrýval snímač? Ten je tam len z jediného dôvodu – Leovi Fendrovi sa nepáčil vzhľad snímača, tak ho skryl pod takouto krytkou.

 

Ďalšia výrazná inovácia prichádza v roku 1957, kedy Precision dostáva nový typ pickguardu a delený dvojcievkový snímač. Avšak sa nejedná o humbucker, ale o tzv. split-coil, pretože jedna cievka tohoto snímača sníma struny E, A a druhá cievka sníma struny D a G. Pickguard sa mal podobať na pickguard gitary Stratocaster. Zároveň bola prerobená aj ladiaca hlava basgitary, viď obrázok. Patent na tento model bol podaný 5. januára 1960. (Leo si s patentmi dával načas :D). Precision s týmto druhom pickguardu a snímača poznáme dodnes. Pickguard bol pôvodne výrábaný z hliníka, ale v roku 1960 sa začal vyrábať z troch až štyroch vrstiev celulózy.

 

Precision sa do povedomia ľudí dostal hlavne vďaka rock’n’rollovým basistom, ktorým už nepostačoval klasický kontrabas. Jedným z prvých, ktorí prešli na elektrickú basgitaru, bol basista od Elvisa Presleyho, Bill Black (na obrázku vedľa). Prvýkrát bola použitá vo filmu „Jailhouse Rock“. Ďalší v poradí bol Monk Montgomery, ktorý ju presadil v jazze.

 

Drevo použité na výrobu tela je jelša a europský jaseň. V roku 1959 (teda rok pred gitarami firmy Fender) bol javorový hmatník na basách P-Bass nahradený palisandrovým (v angličtine rosewood). Návrat k javorovým hmatníkom pri basgitarách Precision je datovaný až do roku 1971. 

Niekedy v sedemdesiatych rokoch sa objavujú aj prvé bezpražcové kusy.
Ďalšia zmena prichádza v roku 1980, kedy Precision dostáva aktívnu elektroniku a masívnejšiu kobylku vyrobenú z mosadze. Lenže výroba týchto basoviek končí v roku 1984. 

Precision sa vyrábal a vyrába v mnohých modeloch a modifikáciách. My si tu povieme len o tých najznámejších a najzaujímavejších.

Úplne najbežnejším modelom je model American Standard. Tieto basy sa vyrábajú v Corone v Kalifornii. Zaujímavé na nich je, že struny sú vedené cez telo, tak, ako to je pri gitarách Stratocaster.

 

Veľmi zaujímavým modelom bol The Special, ktorý bol predstavený v roku 1980. Mal pozlátené kovové časti nástroja a najdôležitejším prvkom bol vstavaný dvojpásmový ekvalizér.

 

American Vintage – jedna z najdrahších sérii basgitár Fender. Jedná sa o repliky basgitár P-Bass z rokov 1958 a 1962.

 

V dnešnej dobe je možné vidieť aj veľmi špecifické kúsky, ktoré majú až 22 pražcov, avšak ich výskyt je pomerne zriedkavý. Ďalej môžeme naraziť na päťstrunové kusy American Deluxe Precision Bass, ktorý má pri kobylke humbucker a pri krku split coil snímač. To už je veľmi masívny nástroj.

 

 

Najznámejší československí hráči na Precision Bass

 

Otto Bezloja
Známy hlavne vďaka účinkovaniu v skupine The Matadors. Precision používal už od roku 1968. Tento P-Bass neskôr po jeho smrti zdedil Radim Hladík.

 

Fedor Frešo
Fedora asi netreba veľmi predstavovať. Síce Feci používal aj iné basgitary ako napríklad Rickenbacker 4001 a Fender Jazz Bass, tak P-Bass patril tiež k jeho obľúbeným nástrojom.

 

Štefan Tuli Havaši
Basgitarista skupiny Modus v rokoch 1976 a 1977. „Tuli“ vlastnil ako Precision Bass, tak aj Telecaster Bass s humbuckerom pravdepodobne z roku 1974. Telecaster Bass je možné krásne počuť v skladbe Zažni a vidieť ho môžete aj v klipe na túto pesničku.

 

 

Najznámejší zahraniční hráči na Precision Bass

Roger Waters
Prvý basgitarista a vedúca osobnosť skupiny Pink Floyd. Podľa jeho čierneho Precision Bassu firma Fender vyrába kópiu, ktorú si môžete v dnešnej dobe zakúpiť za cenu okolo 900 eur.

 

Sting
Stinga nemá cenu predstavovať. P-Bass patrí k jeho obľúbeným nástrojom. Na koncertoch používa dva kusy. Jeden z roku 1955 a druhý z roku 1957. Ten z roku 1957 poznáte vďaka jeho otrieskanému vzhľadu a tiež, že mu chýba klasický biely pickguard, ktorý na kuse z roku 1955 je.

 

Jeff Christie
Basgitarista, gitarista a spevák známy hlavne vďaka hitom Yellow River, San Bernardino a Down The Mississippi Line. Precision použival v štúdiu aj na vystúpeniach.

 

Jet Harris
Toto meno vám možno nič nehovorí, ale jednalo sa o prvého basgitaristu skupiny The Shadows. Jeho Precision je počuť napríklad v legendárnej inštrumentálke „Apache“.

Steve Harris
Basgitarista skupiny Iron Maiden. Precision Bass patrí k jeho hlavným nástrojom.

 

Ďakujem všetkým, ktorí si prečítali tento článok a dúfam, že sa vám páčil :)
Autor: Martin Gašpar
Zdroje:
Wikipédia
YouTube
Facebooková stránka História česko-slovenskej populárnej hudby vo fotografiách


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.