Roland MicroCube a MicroCuber RX

December 8th, 2008
Napísal:
Kategória: Testy

Aj keď predpona mikro tak nejako dopredu určuje, že ide o malinkú, skoro zanedbateľnú vec, nie vždy to musí tak byť. Napríklad mi napadá Microsoft… že aj mikro aj mäkký a vidíte ako pekne im to ide!!! Takže netreba dať na slová a najlepšie je presvedčiť sa sám.

Roland, firma z Japonska venujúca sa hlavne klávesovým nástrojom, teda aspoň podľa mňa, už pred desaťročiami začala s výrobou gitarových a basových kombíčiek označených ako Cube – kocka. Za čias starého Demikátu hral na ňom Andrej Šeban a cube mu znel tak, že ho všetci chceli mať. Bola to taká cube móda na začiatku 80 rokov. Potom sa tieto malé kombíčka vytratili, aby sa vrátili v dobe modelingových aparátov a vydobyli si tu svoje miesto na slnku. Priateľ na telefóne ma požiadal o radu, že aký aparátik na doma na cvičenie. Bez váhania som mu doporučil výrobok Rolandu, lebo som ho sám kupoval svojej neteri asi pre dvomi rokmi a už vtedy sa mi Microcube páčil.

Maličký kompaktný gitarový aparát na domáce cvičenie fungujúci ako na adaptér, tak aj na baterky, čím sa jeho použitie rozširuje aj do prírody, keď je vaše hranie buď dlhotrvajúce alebo ešte značne neumelé! Technický popis výrobku opäť nájdete na stránke výrobcu a aj výrobku, tak sa rovno pozrieme na ovládací panel. Zhora zľava je ako prvá umiestnená ladička, ale len zvuková, ktorá vám vydá tón A a jeho dva okolité poltóny, podľa voľby na prepínači. Potom nasleduje tónová clona je jedna a mne sa osvedčilo nastavenie na neutrál, rovno v strede. Za ňou je umiestnený mini efekt procesor, obsahujúci chorus, flanger, phaser a tremolo. Efekty sa nedajú kombinovať, lebo sú ovládané jediným potenciometrom. Veľmi podobne sú o kus ďalej aj efekty delay a reverb, čiže si môžete skombinovať jeden modulačný a jeden priestorový efekt. Na domácu hru plne postačujúce! V spodnom rade je ovládač jednotlivých modelingových nastavení a to v poradí accoustic, pre hru na akustickej gitare. JC clean je inšpirovaný zvukom legendy firmy Roland, modelom Jazzchorus, ktorý snáď netreba predstavova5. Black panel je jasný Fender twin, Brit combo skrýva Vox AC 30, Stack classic je Marshall JMP 1987 a R- fier je Mesa a hádajte ktorý?

Roland MicroCube

Poslednou možnosťou je mikrofónový vstup pre karaoke v prírode! Nasledujú už len Gain a Volume a ich funkcia je vzájomnou kombináciou vytvárať menej či viac skreslený zvuk pri jednotlivých nastaveniach. V technickom popise píšu, že Microcube má 6W, čo je na doma výkon bohato postačujúci. Pre pohodu v byte si môžete do omrzenie hrať do sluchátiek, a to v slušnej kvalite. Pre gitaristov túžiacich po cvičení s nejakým podkladom je pamätané AUX vstupom na zadnom paneli. To je z výbavy Microcube asi všetko. Hrá to cez jeden malinký reproduktor mne neznámeho pôvodu. Microcube stojí v On boarde blízko 3000 Sk, a zas k tomuto treba prispôsobiť aj úžitkovú hodnotu prístroja. Do štúdia by som ho asi nezobral, ale na rozcvičenie pred nahrávaním, v šatni, počas prejazdov, na tieto účely poslúži aj náročnejším spotrebiteľom. Nezanedbateľná je aj estetická stránka a tu je Microcube na tom veľmi dobre. Vkusné kombíčko kde položíte, tam zdobí!

Zrejme po obchodnom úspechu Microcube, sa v Rolande urobiť mu aj silnejšieho bračeka. Dali mu k označeniu ešte RX a pustili ho do svete. Mne ho zas v On boarde pribalili k Microcube, aby som ich rovno porovnal. RX je už na pohľad oveľa väčší ako Micro. A prvá vec ktorá vás upúta sú vpredu 4 repráčiky navodzujúce dojem veľkej stackovej bedne. Majú chrómové lemy sa stredy a pôsobia naozaj veľmi esteticky. Aj model RX je určený do prírody. Teda aspoň tým, že funguje na baterky. Inak životnosť bateriek som neskúšal, lebo som tam žiadne nedal. Vyskúšajte, uvidíte. V zásade RX vychádza jasne z Micro modelu. Ovládacie prvky sú tak konfigurované ako pri Micro, ale hodne nám tam toho pribudlo.

Tak ideme na to: je tu už trojpásmový eqalizér a výšky, stredy a basy ovládate samostatne. Efektový procesor je zhodný s Micro aj prepínanie modelingových zvukov a Gain a Master, tak tie necháme tak a budeme sa venovať plnohodnotnej ladičke, ktorá je už elektronická a vie naladiť 8 strún heavy metalovej gitary, sympatické!!!!!! Pribudlo aj tlačítko Boost, ktoré každému zvuku dodá viac skreslenia, ale to je už z názvu zrejmé! Najväčším prínosom RX je Rhytm guide.. Je to v podstate automatický bubeník na cvičenie. Má 11 rytmov od klepania metronómu až po dance. Blues, rock, latin a tak podobne tempo je ovládané knobom Tap tempo a ešte je tu aj variator, ktorý rytmy mierne obmieňa. Skvelý pomocník na výchovu k presnému hraniu a dobrým návykom už od začiatku hry na gitaru.

Roland MicroCube RX

S cenou 6090 Sk je to stále veľmi dobré vzhľadom na to, čo všetko RX má a vie. Zvukové ukážky som nahral na modelingu Vox AC30 tu označený ako Brit combo s gitarou Gibson Custom a mikrofónom Shure SM 58. Mne sa tento zvuk asi najviac páčil zo všetkých. O zvukoch schválne nepíšem, lebo je to príliš subjektívna vec a nechcem nikomu vnucovať svoje názory a nijakú mieru vkusu. Zvuky sú podľa mňa všetky fajn a uspokoja potreby hráča na domáce cvičenie, alebo mi ešte napadá využitie aj v hudobných školách. Ukážka s použitím integrovaného automatického bubeníka ja nahrávaná tak isto. V Rolande ukázali, že aj takto sa dá dať pomocná ruka k výchove muzikantov. Patrí im aspoň malinký aplauz. Taký mikro……




2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.