gitarová lekcia – rozklady akordov 2 /video/

Jún 2nd, 2013
Napísal:

Ďalšia z mojich gitarových etudiek venovaná rozkladom akordov, tentoraz vhodná na nácvik rozkladov durových a molových kvintakordov hraných technikov sweep picking cez viac strún.

Sweep picking je technika hry na gitaru za použitia trsátka, ktorá sa môže využiť v prípade, že sa hrá vždy len jeden tón na viacerých strunách za sebou. V tom prípade sa trsátkom brnká len v smere strún, ktoré nasledujú.

Pri hre 2 a viac tónov na jednej strune sa môže prejsť na alternate picking, tzn striedavé brnkanie (od seba k sebe), ale v tejto etude sa využije legáto, ktoré sa hrá ľavou rukou buď príklepom (melódia smerom nahor) alebo odtrhom (melódia nadol).

Využíva sa aj sklz (glissando) ako výrazový prostriedok, keď sa začiatočný tón nasledujúceho akordu, ak sa hrá v inej polohe, môže brnknúť ešte skôr a tón zaznie až po sklze prstu do správnej polohy (nahor alebo nadol po strune). Môže sa to hrať aj bez sklzu.

Etuda je zahraná v rýchlejšom tempe a pomaly, kedy sa zobrazuje aj notácia s tablatúrou. Na záver je verzia so zobrazenou celou notáciou. Odporúčam cvičiť pomaly po jednotlivých taktoch, dať si záležať na každom tóne. Nezabudnúť pri cvičení na metronómom!

Príjemné cvičenie.. ;)

Viac gitarových videí na mojom youtube kanáli

GL4-arpeggios2

Spolu 3 komentárov vo fóre

 • Pitu 31.01.2014 13:05:08
  Díky Frakos, keď budem mať niekedy na to chvíľku čas a náladu, tak to rozviniem na nejakej etudke zas. ;)
 • frakos 31.01.2014 12:41:32
  ...toto cvicenie som nejak prehliadol....a paci sa mi este viac ako to predosle lebo je to fasa vymyslene, su tam vsetky obraty kvint akordov na stupnici C-dur podla vychodzieho tonu na strune "h" a niektore su rozsirene aj na prislusne septakordy . . . fakticky je to nepomerne zabavnejsie cvicit takto v nejakej melodii, ako cvicit klasicke cvicenia na rozkladoch jeden akord za druhym . . .cize by to bolo rozsirit aj na ostatne rozklady kvintakordov podla vychodzich tonov na ostatnych strunach, ale sak to si aj sam viem, nemusis :)
 • Pitu 02.06.2013 13:09:25
  Ďalšia lekcia na rozklady akordov na portáli:

  http://gitaristi.sk/gitarova-lekcia-rozklady-akordov-2-video/

Ďaľších 0 komentárov


2021 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.