Gitarová jednohubka: 5 najvýraznejších gitár: Mark Knopfler

November 28th, 2020
Napísal:

Ahojte, gitaristi a gitaristky.

V dnešnom dieli zo série Top 5 som si pre vás pripravil ďalšiu gitarovú legendu. Tentokrát to bude Mark Knopfler.

 

1961 Fender Stratocaster

Mark Knopfler and his guitarsAsi najlegendárnejšia Markova gitara. Mark si kúpil tento červený Strat počas nahrávania albumu “Sultans of Swing” v roku 1978. Avšak červená nie je origálna farba tohoto nástroja. Keď ho Mark kúpil, tak bol zbrúsený úplne na drevo. Knopfler ho teda nechal nalakovať na červeno po vzore Hanka Marvina.

Mark túto gitaru hojne využíval v štúdiu a na koncertoch koncom sedemdesiatych a začiatkom osemdesiatych rokov. Lenže v polovici v osemdesiatych rokov sa rozhodol, že ju odloží a začne používať iné nástroje (je pravdepodobné, že to urobil zo strachu, aby sa jej niečo nestalo).

 

1980 Schecter Stratocaster Red

Mark Knopfler and his guitarsTento vínovočervený kúsok si Knopfler kúpil začiatkom osemdesiatych rokov v Rudy’s Music Shop v New Yorku. Tento Strat bol starostlivo vybraný z niekoľkých kusov rovnakého modelu gitary. Pôvodne bola gitara osadená troma snímačmi typu Schecter F-500T s čiernymi krytkami, ktoré Mark vymenil za snímače Seymour Duncan s bielymi krytkami.

Asi najslávnejšie použitie gitary bolo na legendárnom vystúpení “Live Aid” 13. júla 1985 . Zabudnúť však nemôžeme i na Alchemy Live v roku 1983.

Knopfler aktívne gitaru využíval do roku 1987, kedy ju vymenil za gitaru Pensa-Suhr. Každopádne v deväťdesiatych rokoch ju ešte príležitostne používal na koncertoch. Tento Schecter je dodnes súčasťou Markovej zbierky.

 

Cca 1983 Gibson Les Paul Standard

Mark Knopfler and his guitarsTento významný kúsok bol použitý na albume “Brothers In Arms” z roku 1985. Zaujímavé pri nahrávaní tohoto albumu bolo, že v skladbe “Money For Nothing” mal Mark gitaru zapojenú do aparátu Laney a medzi nimi mal wah-wah pedál, ktorý bol počas celej skladby do polovice stlačený.

Okolo roku výroby tejto gitary panuje mnoho nejasností. Podľa sériového čisla #90006 by sa malo jednať o kus z roku 1983, avšak Mark v rozhovore pre VintageGuitar.com vyjadril, že ju kúpil už v sedemdesiatych rokoch.

Nech už je to akokoľvek, Markov Les Paul bol vyrobený v ére Norlin, ktorá sa vyznačovala zníženou kvalitou produktov. Tento Les Paul má jednodielne mahagónové telo s dvojdielnou  javorovou doskou vo farbe Cherry Sunburst.

 

1962 Hofner Super Solid V2

Mark Knopfler and his guitarsTento kúsok z roku 1962 dostal Mark od svojho otca, keď mal 15 rokov, teda v roku 1964. Vtedy stál na tú dobu neskutočných 50 libier.

Tento nemecký Hofner bol osadený dvoma snímačmi typu Diamond 510 a dokonca mal namontované jednoduché tremolo. Knopfler si vtedy dokonca nemohol dovoliť ani zosilovač, tak si zobral rádio svojich rodičov, na ktoré hral dosť dlho. Ako zaujímavosť spomeňme, že Mark túto gitaru má dodnes a venuje jej špeciálnu opateru.

 

 

 

 

 

1988 Pensa-Suhr Custom

Mark Knopfler and his guitarsVznik tejto gitary sa odvíja od stretnutia Marka a Rudyho Pensu z konca roka 1987. Mark a Rudy vtedy začali diskutovať o tom, že Rudy by mohol spolu s Johnom Suhrom postaviť Knopflerovi akýsi hybrid medzi Les Paulom a Stratocastrom. Náčrt gitary si Rudy urobil na obrúsok, ktorý dostal ku káve v kaviarni “Prince’s”, kde spolu jednali. Tento náčrt potom doniesol spolu s ďalšími Markovými požiadavkami Johnovi Suhrovi , ktorý mal podľa neho postaviť gitaru.

A tak sa aj stalo. Na začiatku roka 1988 bola hotová gitara Pensa-Suhr Custom.

Telo bolo celé vyrobené z mahagónu a na hmatník bol použitý brazílsky palisander.

Pri kobylke typu Floyd-Rose bol použitý legendárny humbucker EMG81, stredný a krkový snímač boli single-coil EMG-SA.

Táto gitara sa stala legendárnou aj vďaka koncertu pri príležitosti sedemdesiatych narodenín Nelsona Mandelu, kde skupina Dire Straits vystúpila. Stalo sa tak 11. 6. 1988.

V deväťdesiatych rokoch vymenil Mark túto gitaru za gitary typu Les Paul a odvtedy ju používal už len výnimočne. Avšak samozrejme je stále súčasťou Knopflerovej zbierky.

 

 

Dúfam, že sa vám tento výber páčil a teším sa na vás pri ďalšom článku.

Autor: Martin Gašpar

Zdroje: groundguitar.com , openculture.com

 


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.