Stavba 50W gitarového komba

Veľmi som sa tešil na toto kombo, keď ho už konečne dostaviam. Stavbu som začal asi pred rokom a každý týždeň v piatok som sa vnoril do dielne, kde som cely večer kutil a kutil. Keďže som študent a nie som syn zbohatlíckych rodičov a mam rad home-made veci, rozhodol som sa, že za nasporené peniaze si jednoznačne kúpim niečo na gitaru a dosť dôležitá vec čo gitaristovi nesmie chýbať je kombo. Z amatérskeho radia som vybral príslušné schémy a začal som zháňať materiál.

Materiál myslím bežné veci ako kuprextit /materiál na výrobu plošných spojov/ a súčiastky. Inak jedna dobra a šikovná vec pre gitaristov-elektrotechnikov: keď budete chcieť obrazec plošných spojov z amatérskeho rádia preniesť na kuprextit tak to nerobte klasickým spôsobom lievikovým perom a leptadlom ale zájdite do najbližšej elektrotechnickej školy za profesorom čo vyučuje plošné spoje a poproste ho aby vám spravil plošaky fotocestou. Plošaky potom vypadajú presne ako z časopisu a za zanedbateľnú cenu okolo 20 Sk a mate to za par minúť hotové. Je to lepšie ako keby ste sa mali trápiť s kreslením plošaku na kuprextit cele dni.

Čo sa týka elektroniky, tak je to úplne jednoduché kombo obsahuje: korekčný predzosilňovač, koncový zosilňovač 50W, indikátor LED výstupného vybudenia a samozrejme zdroj s filtráciou a usmernením. Nejednalo sa mi aby som postavil super turbo našlapané kombo, takže som použil klasické bipolárne tranzistory TESLA KD 607 a 617 na koncáku. MOSFET-ové tranzistory sa mi zdali príliš drahé a o elektrónkach ani nehovorím. Ale o elektrónkach a MOSFET-och sa dá baviť celé dni, takže to ani nebudem rozoberať. Stačí povedať iba toľko, že ak postavíte začínajúcemu gitaristovi elektrónkové, alebo MOSFET-ové kombo tak vás za prvé vydá dosť draho a za druhé ten začiatočník nebude ani počuť žiadny rozdiel medzi elektrónkou a tranzistorom.

Po zakúpení všetkých potrebných súčiastok som natrafil asi na najvedčší problém a to drevo, ale problém sa rýchlo vyriešil, keď som na povale doma našiel drevotriesku zo starého nábytku, ktorú som mohol použiť. Materiál je ako som už spomínal drevotrieska hrúbky 16 mm, spájal som to lepidlom a komfirmatmi. A nakoniec som to oblepil čiernym bedňovým koberčekom pomocou chemoprénu. Skriňa je objemom 60L. Čo sa týka objemu skrine počíta sa vždy iba objem v ktorom je uložený reproduktor Kombá sa tak, že sa vo vnútri oddelí časť elektroniky od reproduktorovej časti. V niektorom amatérskom rádiu som čítal, že objem bedne môžete o 30% navŕšiť vraj to bude mat dáke blahodarne účinky na výkon /o pár % sa zvýši ale nie sú to veľké cifry takže sa veľmi netešte / pokiaľ postavíte skinu menšiu ako sa odporúča tak potlačíte výkon a to predsa nechcete. Je dobré ak si nájdete niečo ako tabuľky v ktorých si nájdete na aký výkon môžete postaviť bednu daného objemu. Ja som nič také nenašiel lebo nič také ani neexistuje, pretože každá bedňa sa stavia vzhľadom na citlivosť, frekvenciu, výkyv membrány... atd. Proste o tom nájdete kopec literatúry a nebudem to ďalej rozoberať pretože to nemám ešte cele preštudované a pochybujem, že niekedy budem mat. Ja som použil zdravý sedliacky rozum a pozrel som si na internete kombá približne výkonu 50W od rôznych firiem a vypočítal som si priemer asi z 10 typov 50W komb a vyšlo mi, že na 50W si môžem postaviť okolo 60L bednu. CO sa týka dreva tak odporúčam sa pozrieť doma či nemáte dáke dosky na povale zo starého nábytku, alebo skúste pobehať susedovcov, určite dačo nájdete. Alebo vám ostáva klasický legálny spôsob isť do obchodu a kúpiť to, ale pozor drevo je asi najdrahšia položka z celého komba.

Reproduktor som použil 8 ohmový Alphard HW 1200 80W sínus a 120W pri špičkách s veľkosťou membrány 12 palcov a frekvenciou od 34 – 4000Hz a citlivosťou 92 dB. Možno niektorý odborníci si povedia, že to nie je gitarový reproduktor ale reproduktor určený do P.A. systémov. No však porovnával som v katalógu všetky vlastnosti reproduktorov od firmy Alphard a zistil som, že práve tento reproduktor sa líši od gitarového práve tým, že ma posunutú frekvenčnú charakteristiku o 1000Hz nehrá do 5000Hz ako gitarový ale do 4000Hz. Doma som skúšal gitaru napojiť na čítačku frekvencie a zistil som, že najvyšší tón na gitare je okolo 1,1 KHz, čiže reproduktor HW 1200 bol úplne ideálny, mimochodom reproduktory označované ako gitarové mali v katalógu od tejto firmy najvyššiu citlivosť 90 dB.

Teraz jedna taká konštrukčná vec keďže klasické kúpené komba v ktorých je elektronika z pravidla v dakom kovovom obale alebo skôr v krabičke alebo niečom podobnom /dokonca som videl aj bez kovového obalu ale to bol asi šmejd / tak je dobré keď na kombo vyrobené doma použite obyčajný alobal, ktorý spojite s kostrou aby ste mali priestor do ktorého nebudú prenikať rušivé elementy z vonka. Teda aby bola elektronika tienená. A pozor keď budete do tohto priestoru vkladať klasicky EI trafák tak ho musíte položiť do dákej krabičky alebo aspoň oddeliť dákou kovovou priehradkou od ostatnej elektroniky lebo zosik začne chytať brum z tafáku. Pokiaľ tam dáte toroid tak žiaden strach z toroidu nevychádza toľko rušivých signálov /brum/ ako z EI trafa.


Nechcel som tam zabudovávať dáke efekty z amatérskeho rádia, lebo dosť efektov, ktoré som z tadiaľ postavil nemali vôbec zvuk efektu, ale skôr dákeho šumítka. A preto som stratil dôveru v tieto efekty. Samozrejme vždy sa nájde výnimka ktorá potvrdzuje pravidlo. Čo sa týka korekčného predzosilňovača tak obsahuje korekcie: treble, bass, middle, gain, preamp volume čo je hlasitosť predzosilňovača a master volume. Čo sa týka zvuku tak sú tu nahrávky čistého zvuku gitary a distortion. Ako distortion som použil klasickú krabičku Boss DS1. Vypočujte si ukážky a môžete v klude napísať svoj názor. Samozrejme toto kombo nemôžete ani pri najmenšom porovnávať zo zvukom Marshall alebo Mesa Boogie. Keď si zoberiem do úvahy, že také 15W kombo za 5000Sk keď vypečie niekto a ešte ho používa aj v skúšobni pri bicích, tak to s distortion šuští, brumí jak sviňa a toto kombo ledva za polovičnú cenu za ktorú som to zbúchal môžem mat vedľa bicích a nebrumí, nešuští, ešte sa aj krásne počujem. Máloktorý gitarista sa môže pochváliť že si spravil vlastný aparát no mne sa to podarilo a som preto v celku rad.


A na záver fotka spokojného majiteľa a autora zároveň – mňa :-)