Fender Telecaster – gitara, ktorá urobila dieru do sveta

Jún 26th, 2020
Napísal:

Ahojte, gitaristi!

Dnes si povieme niečo o jednej z najznámejších elektrických gitár vôbec, a to o gitare Fender Telecaster

História elektrickej gitary je naozaj veľmi dlhá. S prvými elektrickými gitarami prišiel na trh už v roku 1931 nemecký emigrant Adolph Rickenbacker. Jednalo sa o model Frying Pan. Táto gitara bola typu steel guitar. Bola však impulzom k úvahám o elektrickej solid body gitare, ktorá by sa ovládala ako klasická gitara. Medzi rokmi 1932 až 1949 tu bolo niekoľko gitarárov aj firiem, ktoré sa pokúšali o jej výrobu, lenže neuspeli. Až v roku 1948 sa istému opravárovi rádiových prijímačov menom Clarence Leonidas Fender (známemu ako Leo Fender) a elektrotechnickému inžinierovi Georgeovi Fullertonovi podarilo navrhnúť prvú solid body elektrickú gitaru, ktorú v roku 1949 vlastnoručne skonštruovali. Tento kus nemal ešte žiadne meno, ale už mal črty dnešného Telecastra.

Prvý prototyp
z roku 1949


V roku 1950 sa mierne upravená dostala do výroby. Jednalo sa o model, ktorý sa vtedy volal Fender Broadcaster. Avšak pre problémy s firmou Gretsch, ktorá už v tej dobe vyrábala bicie pod názvom Broadkaster, musela firma Fender v roku 1951 nájsť iný názov. V tomto veľmi krátkom období sa gitara vyrábala pod názvom Fender Nocaster. Gitary typu Nocaster sú v súčasnosti veľmi vzácne. Ich cena sa dnes šplhá až na 150 000 dolárov, čo je mnohonásobok ceny gitary Broadcaster. Zaujímavé je, že názov Nocaster vymysleli až zberatelia, ktorí potrebovali nejako odlíšiť tieto prechodné modely. Model Nocaster mal na hlave napísaný len názov firmy Fender (viď obrázok).

Hlavy jednotlivých modelov z päťdesiatych rokov


Ešte treba spomenúť model Fender Esquire. Jednalo sa o Broadcaster, ktorý sa vyrábal len s jedným snímačom typu single-coil umiestneným pri kobylke. Prvé kusy boli vyrobené v roku 1950. Ich výroba bola zakrátko prerušená. Avšak už v roku 1951 bola veľmi rýchlo obnovená a trvala do roku 1969. (Mimochodom, firma Fender v roku 2020 pri príležitosti sedemdesiateho výročia gitary Broadcaster vydala limitovanú edíciu gitár, ktoré majú kopírovať pôvodný model).

Ale späť k Telecastru. V roku 1951 dostal Nocaster nové meno, a to Fender Telecaster. Patent na model Telecaster bol vydaný dňa 14. 8. 1951 pod číslom USD164227S.

Patentová listina na gitaru Telecaster zo 14. augusta 1951

Patent na Broadcaster bol podaný pomerne neskoro – patent na unikátny snímač integrovaný do kobylky bol podaný 13. 1. 1950 a patent na tvar tela až 3. 4. 1951. 

Pôvodne sa gitary typu Telecaster, rovnako ako ich predchodcovia Broadcaster a Nocaster, vyrábali len v jednej farbe, a to v tzv. blonde. Rovnako aj model Esquire sa robil len v tejto farbe. Zmena prišla v roku 1954, kedy firma uviedla na trh nový model Fender Stratocaster vo farbe sunburst. Vďaka obchodnému úspechu sa aj farebná paleta modelov Telecaster a Esquire rozšírila o farbu sunburst.

Čo sa konštukcie týka, tak Telecaster je jedna z najjednoduchších elektrických gitár. Počnúc typom Broadcaster boli gitary vyrábané z jelše, prípadne z jaseňa. Krk gitary sa od začiatku až doteraz vyrába z javora. Prvé hmatníky boli takisto javorové. V roku 1960 však prišla firma Fender s palisandrovým hmatníkom (v anglickej dokumentácii sa používa aj názov „rosewood“), ktorý začala osádzať na všetky v tej dobe vyrábané modely (Telecaster, Stratocaster, Jazzmaster a ďalšie). V tom období zastavuje výrobu svetlých javorových hmatníkov a prechádza výlučne na palisander. Ale v roku 1968 sa vracia aj k výrobe javorových hmatníkov a od tej doby sú dostupné obidva druhy.
Na gitare sa nachádzajú dva potenciometre. Jeden slúži na ovládanie hlasitosti a druhý funguje ako tónová clona. Je tu samozrejme aj trojpolohový prepínač snímačov. A nakoniec kobylka, v ktorej je osadený jeden snímač a pickguard s druhým (krkovým) snímačom. Krk Telecastra je – na rozdiel od gitár firmy Gibson – k telu priskrutkovaný štyrmi skrutkami.

Telecastrov existuje veľa typov, medzi tie najdôležitejšie patrí samozrejme už ikonický klasický Telecaster. Okrem neho je aj niekoľko ďalších veľmi zaujímavých modelov.

Telecaster Jr.
Jedná sa o veľmi špeciálnu edíciu modelu Telecaster. Fender Custom Shop na začiatku deväťdesiatych rokov z neho vyrobil len 100 kusov. Tento model je osadený snímačmi typu P-90, čo je pre gitary Telecaster veľmi nezvyčajné.

Telecaster DeLuxe
Ďalší zaujímavý, avšak trochu bizarný model. Býva osadený dvomi alebo tromi snímačmi typu humbacker. Zvláštnosťou je aj prítomnosť štyroch potenciometrov namiesto bežných dvoch. Niektoré kusy sú osadené ešte aj tremolom typu Bigsby B-5. Veľmi zaujímavým dizajnovým prvkom je aj ladiaca hlava, ktorá sa viac podobá na hlavu Stratocaster než Telecaster.

Telecaster Thinline
Pololubový Telecaster. Tento Telecaster je väčšinou osadený dvomi snímačmi typu humbacker. Nájdu sa však aj kusy, ktoré majú pri kobylke klasický single-coil a len pri krku majú humbacker.

Telecaster XII
Jeho najväčšou zaujímavosťou je práve to, že má dvanásť strún namiesto klasických šiestich. Tento model sa vyrábal len 3 roky, a to medzi rokmi 1995 až 1998.

Telecaster B-Bender
V našej (resp. nemeckej) hudobnej terminológii by to mal byť vlastne H-Bender. Tento model má v sebe zabudované zariadenie, ktoré dokázalo preladiť strunu H až do tónu C#. Fungovalo tak, že v gitare bol vyfrézovaný otvor, v ktorom bol vložený pákovo-pružinový mechanizmus. Ovládal sa pohybom predného pinu, na ktorom bol uchytený remeň.

Telecastre sú veľmi často využívané v žánroch, ako je napríklad rock’n’roll a country.

Najznámejší československí hráči na gitary Telecaster

Mirek Linhart – Gitarista od Lenky Filipovej, 5P Luboše Pospíšila a ďalších. Telecaster patrí medzi jeho najobľúbenejšie nástroje.

Miro Žbirka – Síce Meky používal Telecaster ako sprievodný nástroj k spevu, ale aj tak si myslíme, že jeho stopy v Československej populárnej hudbe sú výrazné. Meky dostal jeho Telecaster od Laca Lučeniča niekedy začiatkom osedemdesiatych rokov. Laco sa zabával tým, že na tomto Telecastri menil pickguardy. Preto je možné Mekyho vidieť s Telecastrom, ktorý má raz biely a raz čierny pickguard.

Laco Lučenič – Keď sme hovorili o Mekym, nejde opomenúť Laca, ktorý posledných asi 15 rokov veľmi rád použiva Telecastre hlavne vo svojich projektoch. Laco vlastní dva kúsky, z toho jeden používa v otvorených ladeniach

Olda Říha – Frontman skupiny Katapult. Gitary typu Telecaster používa od začiatku skupiny Katapult.

Najznámejší zahraniční hráči na gitary Telecaster a Esquire

Waylon Jennings – Country gitarista, ktorý je známy svojími hitmi ako napríklad “I’m a Ramblin Man”, “Amanda” a ďalšími. Taktiež je znamý svojím vzhľadovo špecifickým Telecastrom z roku 1953. Ten má na sebe natiahnutý kožený obal, čím sa stal Jenningsovým poznávacím znamením.

Jeff Beck – Gitary Telecaster používal už v polovici šesdesiatych rokov v skupine The Yardbirds aj neskôr počas spolupráce s Rodom Stewartom („People Get Ready“). Jeffov Telecaster z roku 1959 použil v roku 1971 Jimmy Page v skladbe “Stairway To Heaven”.

Keith Richards – Gitarista a zakladateľ skupiny The Rolling Stones. Telecastre patria k jeho najobľúbenejším gitarám a používa ich skoro od začiatku kariery v skupine The Rolling Stones

B.B. King – Aj keď tento legendárny gitarista je známejší hrou na gitary Gibson ES-335/345, ako zaujímavosť spomeňme, že na začiatku päťdesiatych rokov B. B. King hral na Fender Esquire. Neviem však o žiadnej nahrávke, na ktorej by ju použil.

Bob Dylan – Spevák, autor protestsongov, folková a folkrocková osobnosť svetového významu. Jeho použitie elektrickej gitary znamenalo revolúciu vo folku, i keď bolo sprvu folkovými puristami odsudzované.

Mike Oldfield – Svoju karieru odštartoval projektom “Tubular Bells” a veselo pokračoval ďalej – Ommadawn, QE2, Five Miles Out, Crises

Dúfam, že sa vám tento článok páčil. A teším sa na vás pri ďalšom článku :)

Autor: Martin Gašpar
Zdroje:
Wikipedia: Wiki Telecaster players list
www.fender.com: The One That Started It All: A Telecaster History


2024 Copyright Gitaristi.sk. All rights reserved.